Sunday, September 20, 2020  امروز شمسی

تماس با ما  تماس با ما   گزارش ویژه  گزارش ویژه   درباره ما  درباره ما   مناطق  مناطق   صفحه نخست  صفحه نخست  

 

درباره ما   

درباره ما


 روسیه امروز پس از  پشت سر گذاردن دوران تزاری و کمونیستی، دوران گذار خود را طی می کند و کشوری در حال تکوین و شکل گیری جدید است که با گذشته خود تفاوت های بسیاری دارد. در این دوران گذار، شناخت جامعه و فرهنگ امروز این کشور یک ضرورت راهبردی است که به درک درست و شکل گیری تصویری صحیح، فراگیر و واقع بینانه از این کشور همسایه کمک خواهد کرد.

اما شناخت فدراسیون روسیه به عنوان یکی از قطب های فرهنگ ساز جهان،  با 150 میلیون جمعیت، و بیش از 17 میلیون کیلومتر مربع وسعت که پهناورترین کشور جهان به حساب می آید با 85 واحد فدرال اعم از جمهوری ها، مناطق، استان ها، با دارا بودن بیش از 130 قوم و 110 زبان زنده و ادیان و مذاهب متعدد، و همچنین جامعه 25 میلیونی مسلمانان این کشور که روسیه سرزمین مادری آنان محسوب می شود، به راحتی میسر نیست و با پیچیدگی و صعوبت خاص خود مواجه می باشد. علاوه بر اینکه زبان روسی نیز چندان در ایران رایج نیست و امکان استفاده مستقیم از منابع روسی برای متخصصان و کارشناسان ایرانی به ندرت فراهم می باشد.

با درک این شرایط و کمبود جدی منابع فارسی در زمینه جامعه و فرهنگ امروز روسیه، پایگاه تخصصی و تحلیلی جامعه و فرهنگ روسیه، تنها مرجع فارسی در زمینه فرهنگی اجتماعی امروز روسیه است که به منظور ارتقاء شناخت متخصصان و پژوهشگران ایران نسبت به وضعیت جامعه و فرهنگ امروز این کشور و توسعه روابط فرهنگی با آن و همچنین معرفی تجارب فرهنگی - اجتماعی روسیه و کمک به مطالعه تطبیقی و استفاده از این تجارب ایجاد شده است.

مطالب پایگاه در پنج بخش اصلی شامل: مناطق؛ اسلام و مسلمانان؛ فرهنگ؛ ادیان و اقوام؛ و جامعه ارائه می شود. در هر بخش تلاش می شود ضمن معرفی وضعیت، روند و مسائل موجود، دیدگاه شخصیت ها و مردم روسیه و همچنین سیاست ها و راهکارهای اتخاذ شده در آن بخش تبیین شود.

اخبار، گزارش ها، مقالات، نظر سنجی ها، مصاحبه ها، سیاست ها، قوانین و طرح ها و همچنین تقویم رویدادهای آتی علمی، فرهنگی و هنری و معرفی مراکز، شخصیت ها و منابع فرهنگی و اجتماعی روسیه، از انواع مطالب و اطلاعاتی است که در این پایگاه ارائه می شود.

 همچنین پایگاه جامعه و فرهنگ روسیه، با فراهم نمودن جستجوی پیشرفته، امکان بازیابی اطلاعات و انجام مطالعه در بخش های مختلف فرهنگی و اجتماعی روسیه را فراهم آورده است.

 

  عناوين مرتبط :