جامعه و فرهنگ روسیه

 Sunday, September 20, 2020  امروز شمسی

تماس با ما  تماس با ما   گزارش ویژه  گزارش ویژه   درباره ما  درباره ما   مناطق  مناطق   صفحه نخست  صفحه نخست  
  چاپ

ویژگی های اخلاقی روس ها در برقراری ارتباط با خارجی ها

در ارتباط با دیگران روس ها بیشتر خود را دارای فرهنگ شرقی و خونگرم دانسته و این موضوع را تفاوت رفتاری خود با اروپا می دانند.

  

همزمان با برگزاری جام جهانی فوتبال در روسیه و سفر هزاران طرفدار فوتبال از کشورهای خارجی به این کشور خبرگزار کامسامولسکایا پراودا در مصاحبه ای با کارشناسان به بررسی ویژگی های اخلاقی روس ها در برقراری ارتباط با خارجی ها پرداخت.

لیدییا مالیگینا، دانشیار دانشکده خبرنگاری دانشگاه دولتی مسکو (ام گ او ) در مصاحبه انجام شده به بررسی این موضوع می پردازد.

 - در نگاه اول از نظر میل به برقراری ارتباطات جمعی خارجی ها چه تصوراتی از روس ها دارند؟

 

- در نگاه خارجی ها از نظر فردگرایی و جمع گرایی ما در ارتباط ها، بیشتر ما را حائز ویژگی شرقی خونگرم و جمع گرا تصور می کنند. اما در حقیقت همان طور که می دانیم در بین ما روس ها فردگرایی و خونسردی هم تا حد زیادی حاکم است و خارجی ها هم به این مساله پی می برند و همین امر را دلیل اصلی پر رمز و راز بودن خلق و خوی روس ها می دانند.

- ویژگی جمع گرایی بیشتر خود را به چه صورتی نشان می دهد؟

 

- ما حتی در ساختار زبانی خود هم این تمایل به جمع گرایی را به خوبی به نمایش می گذاریم و میبینیم که چطور روس ها بیش از هرچیز از ساختار های بدون شخص استفاده می کنند. به طور مثال منیّت و فردگرایی در جملات به نسبت انگلیسی ها بسیار کمرنگ تر است.

 

- جالب است ، و آیا این رفتار ما باعث رنجش خاطر آنها نمی شود؟

 

- به هیچ وجه. در واقع آنها این ویژگی اخلاقی روس ها را بیشتر به حساب تسلط گفتاری آنها در بحث ها می گذارند. معمولا در جمع ها، فرد روس برآن است تا حرف خود را در بحث ها به کرسی بنشاند و او آزادانه با فخر دانش و آگاهی در بحث ها شرکت می کند. در بسیاری از موارد این حق را به خود می دهد  که مخالفت و عدم رضایت خود را حتی به افراد غریبه ابراز کند و در صورت ضرورت تذکر دهد.  مثل بسیاری از موارد  که در وسایل حمل و نقل عمومی شاهد تذکرات اخطاری آنها هستیم.  در واقع روحیه بی تفاوتی نسبت به محیط اطراف در آنها کمرنگ است.

 

آیا این امر واقعیت دارد که ویژگی اخلاقی بحث کردن و ابراز مخالفت در بین ما بسیار رواج دارد؟

 

- میل به بحث کردن و ابراز نظر مخالف در بین ما بسیار رایج است.  هم چنین تمایل به نقد نظرات دیگران هم در ما وجود دارد. در بسیاری از موارد حتی خودمان را هم نقد می کنیم. اما اگر از طرف خارجی ها مورد نقد و انتقاد قرار بگیریم جبهه خواهیم گرفت.

 

- کدام ویژگی اخلاقی روس ها را بهتر است خارجی ها در برقراری ارتباط حتما در نظر داشته باشند و نسبت به آن آگاه باشند؟

- اول از همه بهتر از قوانین دست دادن را رعایت کنند. بهتر است طرفی که سن بیشتری دارد، یا مقام بالاتری دارد و یا اینکه خانم است اولین نفری باشد که دست می دهد. دومین نکته هم این است که در آداب روس ها لمس و نزدیک شدن به جنس مخالف بر خلاف فرهنگ غربی که جلوه ای منفی دارد، به هیچ وجه برداشت منفی ندارد و صمیمیت را نشان می دهد

 نکته دیگر اینکه روس ها خیلی مبادی تعارفات نیستند و تمایلی هم به آن ندارند. روس ها ممکن است خیلی رک و بی تعارف تابوشکنی کنند و درباره خیلی از مسائل شخصی مثل سن و سال، درآمد، مذهب، سیاست و روابط شخصی سوال کنند.  البته این ویژگی رک بودن و بی تعارفی و فاصله کمی که روس ها در ارتباطات خود دارند، خیلی خوشایند اروپایی ها نیست.

 

- کدام ویژگی اخلاقی ما موجب تعجب خارجی ها می شود؟

 

- بیش از هرچیز لبخند ما که در نوع خود منحصر به فرد است. بر خلاف فرهنگ ژاپنی و سایر کشور های اروپایی که معمولا در ارتباطات برای نشان دادن ادب و احترام لبخندی به گوشه لب دارند. ما روس ها به ندرت لبخند میزنیم و این برداشت را داریم که لبخند دائمی در برقراری ارتباط به هیچ وجه صداقتی ندارد و خالصانه نیست و فقط یک ژست است.  

 

بر خلاف اروپایی ها که در هنگام صحبت کردن نگاهشان به اطراف است، ما بیش از هر چیز به ارتباط چشمی اهمیت می دهیم و حتما در هنگام صحبت کردن به صورت طرف مقابل نگاه می کنیم. دزدیدن نگاه از نظر  روس ها نشان دهنده عدم صمیمیت است و روس ها بدون تعارف و خجالت در مکالمات تمام قد مخاطب خود را می نگرند.

 

- چه تصوراتی در بین خارجی ها از ژست های رفتاری ما روس ها وجود دارد؟

 

- از نظر ژست هم تفاوت های زیادی با فرهنگ غربی و اروپایی در بین روس ها وجود دارد. مثلا این برداشت وجود دارد که اگر یک روس لبه گوش خود را بخواراند در حال انجام انتخاب سختی است و اگر گلوی خود را گرفته است در شرایطی قرار دارد که معذب است و راحت نیست.  هم چنین دو ژست منحصر به فرد برای روس ها شناخته شده است. یکی کلیک کردن گردن به نشانه ی دعوت به نوشیدن و یکی هم قرار دادن انگشت شصت در بین انگشتان مشت کرده که نشان دهنده مخالفت صد درصدی است

 

- چه ویژگی های رفتاری در بین ما رواج دارد که نشان دهنده احترام به طرف مقابل است؟

کمک به بانوان در پوشیدن و درآوردن پالتو، حق تقدم به بانوان در ورود و خروج، کمک به خروج از وسائل نقلیه به بانوان، جا دادن به افراد مسن، بدرقه مهمان، درآوردن عینک دودی در هنگام گفت و گو، ارتباط چشمی با مخاطب، صحبت کردن با یک تن صدا و عدم بالابردن صدا

منبع خبر: کامسامولسکایا پراودا

https://www.kp.ru/daily/26840.7/3881377/

تاریخ خبر: 9  ژوئن 2018


 شماره خبر : 1038      تاريخ : 2018/06/19        آرشيو فرهنگ       آرشيو همه اخبار

تگ ها : جامعه ،  سایر جنبه های اجتماعی ،   

اخبار مرتبط :


   نظرات کاربران :

نام و نام خانوادگی : *  
نظرات : *

(حداکثر 900 کارکتر)

 
کارکتر تايپ شده :