جامعه و فرهنگ روسیه

 Friday, December 13, 2019  امروز شمسی

تماس با ما  تماس با ما   گزارش ویژه  گزارش ویژه   درباره ما  درباره ما   مناطق  مناطق   صفحه نخست  صفحه نخست  
  چاپ

پوتین، رییس جمهور ماندگار

تحقیقات نشان می دهد که بیش از نیمی از مردم روسیه خواهان انتخاب مجدد ولادیمیر پوتین برای ریاست جمهوری این کشور بعد از سال 2024 هستند.

  

 بر اساس نظرسنجی مرکز لوادا، %51 پرسش شوندگان خواهان ابقا ولادیمیر پوتین در سمت ریاست جمهوری فدراسیون روسیه حتی پس از اتمام این دوره، یعنی پس از سال 2024 هستند. در این میان 27 درصد افراد مخالف این خواسته هستند.

در ماه اگوست سال 2017، %67 شرکت کنندگان در نظرسنجی اظهار داشتند که خواهان ادامه فعالیت ولادیمیر پوتین در سمت ریاست جمهوری هستند. در ماه اکتبر سال 2012، پس از گذشت شش ماه از انتخاب ولادیمیر پوتین در انتخابات همان سال، تنها %34 جامعه آماری تمایل به ادامه فعالیت ایشان در سمت ریاست جمهوری روسیه داشتند.

شمار آن دسته که خواهان تغییرات اساسی در دستگاه دولتی بودند در عرض یک سال از %42 به %57 رسید. اگرچه %24 پرسش شوندگان معتقد بودند که با تغییر در انتخاب کادر دولتی می توان موجب اصلاح و حل مشکلات موجود شد، با این وجود، %30 مردم روسیه بر این باور بودند که تغییر در کادر دولت هیچ تاثیری در حل مشکلات آنان نخواهد داشت.

لف گودکف مدیر مرکز افکارسنجی لوادا خاطرنشان شد، که تاثیر تحرکات مسائل کریمه پایان خواهد پذیرفت.  تنش ها با غرب و مقاومت در برابر تحریم ها شرایط را برای حمایت جدی از ریاست جمهوری فراهم کرده است. ایشان افزودند که جایگزین مناسبی نیز وجود ندارد، و مردم در حوزه تغییر در انتخاب رجل سیاسی بسیار محتاط عمل می کنند؛ و از آنجاییکه ولادیمیر پوتین را سیاستمداری محافظه کار می دانند،  معتقد هستند که تنها ایشان می تواند وضعیت موجود را بهبود بخشد.

رقم %51 در رابطه با انتخابات چند سال آتی و پس از طی چند دوره قبلی رقم بسیار بالایی محسوب می شود. گلب کوزنتسف سیاستمدار مشهور بر این باور است که، اگرچه تا سال 2024 هنوز زمان زیادی باقی مانده است و ممکن است تا آن زمان رجل سیاسی دیگری نیز به این عرصه ورود پیدا کنند، اما در نظام سیاسی کنونی جایگزین مناسبی برای تصدی سمت ریاست جمهوری وجود ندارد که بتواند رقیب ولادیمیر پوتین محسوب شود.  

ولادیمیر پوتین اخیرا از تغییر برخی از مسئولان استان ها و شهرهای روسیه خبر داد و اظهار داشت که سیاست داخلی مورد توجه ایشان است و سیاست خارجی چندان تاثیر ملموسی در زندگی مردم ندارد.

دمیتری بادوفسکی سیاست مدار روس بر این باور است که موضوع جبهه گیری ها و نظرات مردم در سال های 2016 و 2017 این بود که آیا ولادیمیر پوتین برای انتخابات سال 2018 کاندید می شود یا نه، اما هر چه به روز انتخابات نزدیک می شدیم ضرورت انتخاب پوتین بیشتر احساس می شد. 

بادوفسکی معتقد است که در شرایطی که هنوز شش سال از دوره ریاست جمهوری پوتین باقی مانده است، مسئله انتخابات 2014 اهمیت چندانی ندارد و در مرکز توجه عموم قرار ندارد. ولادیمیر پوتین بارها در این رابطه گفته است، «دوره کنونی تازه آغاز شده است، و قصد ندارم نظام قانونی حاکم بر نوع انتخابات مبنی بر ممنوعیت تصدی سمت ریاست جمهوری بیش از دو دور متوالی را بر هم بزنم.» موضوع اینکه بیش از نیمی از شهروندان روسیه خواهان انتخاب مجدد ولادیمیر پوتین به عنوان ریاست جمهوری پس از سال 2024 هستند تنها اظهار نظر و حمایت شخصی از رئیس جمهور است.

یوگینی گونتماخر اقتصاددان افزود، ملت روسیه معتقد هستند تنها ولادیمیر پوتین می تواند شرایط را اصلاح کند و تغییرات مد نظر را اعمل کند. مردم از وضعیت کنونی و فساد ناراضی هستند، اما معتقدندکه تنها ولادیمیر پوتین می تواند این وضعیت را بهبود بخشد و شرایط معیشتی مطلوب را برای مردم فراهم آورد. مردم به ایشان بسیار اعتماد دارند، و ایشان را شخصی به حساب می آورند که قادر است، تصور عینی ملت از یک کشور دلخواه را عملی کند. اما بایستی شرایط را برای زندگی هر چه بهتر این مردم فراهم کرد.

منبع: مرکز افکارسنجی لوادا

https://www.levada.ru/2018/06/19/polovina-rossiyan-hochet-videt-putina-prezidentom-i-posle-2024-goda/

 

 شماره خبر : 1053      تاريخ : 2018/09/11        آرشيو جامعه       آرشيو همه اخبار

تگ ها : جامعه ،  جامعه (کلیات) ،   

اخبار مرتبط :


   نظرات کاربران :

نام و نام خانوادگی : *  
نظرات : *

(حداکثر 900 کارکتر)

 
کارکتر تايپ شده :