جامعه و فرهنگ روسیه

 Sunday, September 20, 2020  امروز شمسی

تماس با ما  تماس با ما   گزارش ویژه  گزارش ویژه   درباره ما  درباره ما   مناطق  مناطق   صفحه نخست  صفحه نخست  
  چاپ

وضعیت آموزش در مدارس روسیه

مرکز مطالعات افکارسنجی عمومی روسیه طی نظرسنجی که انجام داده است به بررسی وضعیت کیفیت آموزش در مدارس و بررسی ارزیابی کتب آموزشی پرداخته است.

  

در رابطه با تطابق آموزش در مدارس روسیه با استانداردهای جهانی مردم روسیه اینگونه پاسخ داده اند: %36 پرسش شوندگان معتقد هستند که نظام آموزشی در روسیه با معیارهای بین المللی مطابقت دارد، در حالیکه %33 با این نظر مخالف هستند و معتقدند، سطح نظام آموزشی در مدارس روسیه پائین تر از استاندرادهای جهانی است. البته شایان ذکر است که، تنها %9 مردم روسیه بر این باور هستند که نظام آموزشی در مدراس روسیه در مقایسه با معیارهای جهانی در سطح پیشرفته و بالایی قرار دارد.

یک دوم (%51) جامعه آماری مورد پرسش معتقدند که در مدراس روسیه دانش و مهارت های کافی برای زندگی در دنیای امروزی به دانش آموزان، آموزش داده می شود. در مقابل، بیش از یک سوم (%37) مردم روسیه اظهار داشتند که نظام آموزش در مدارس روسیه جوابگوی نیاز های امروزی نیست.

در این نظرسنجی، حدود یک دوم (%51) مردم روسیه اظهار داشتند که آغاز سال تحصیلی و آماده کردن شرایط برای فرزندان تا حدودی با مشقت مالی همراه است، البته این سختی به نوعی قابل حل و رفع شدنی است.

تقریبا یک پنجم (%21) اظهار داشتند که بایستی از قبل با صرفه جویی و پس انداز برای آغاز سال تحصیلی و هزینه های تهیه لوازم لازم برای فرزند خود برنامه ریزی کنند. در بین افرادی که از شرایط آموزش در مدراس روسیه ناراضی هستند، این رقم بیشتر است (%30).

اکثر شرکت کنندگان در این نظرسنجی (%67) که صاحب فرزند مدرسه ای هستند، از شرایط آموزشی در مدارس روسیه اعلام رضایت کرده اند. با این وجود، %40 از مجموع شرکت کنندگان در این نظرسنجی، نظام آموزشی در مدارس روسیه را بی ثمر و بی تاثیر خوانده اند، و اذعان دارند که آنها شرایط را برای کسب علم و دانش و مهارت های لازم برای زندگی فراهم نمی کنند. در بین این دسته %61 خاطرنشان شدند که از کیفیت کتب درسی مورد استفاده در مدراس این کشور ناراضی هستند و این کتب بازدهی کافی را ندارد.

%86 پرسش شوندگان (والدین) معتقد هستند که تنها شرکت های ثبت شده در کشور روسیه بایستی اجازه چاپ و انتشار کتب درسی را داشته باشند.

بر اساس این نظرسنجی، حدود نیمی از مردم روسیه (%45) بر این باور هستند که سطح و کیفیت آموزش معلم های امروزی نسبت به زمان گذشته که خود والدین دانش آموز بوده اند، بسیار پائین تر است. البته این رقم در مقایسه با سال های گذشته کاهش یافته است (در سال 2016 این رقم %53 بوده است).

بیش از نیمی از مردم روسیه (%56) بر این باورند که، بایستی در به کارگیری و استفاده از ابزار دیجیتال امروزی و فن آوری های نوین آموزشی و اینترنت بسیار محتاط و با دقت عمل نمود. تقریبا سه چهارم (72%) معتقد هستند که سطح آموزش در مدارس برای آماده کردن دانش آموزان در راستای گذر از آزمون های مقدماتی ورود به رشته های تخصصی ناکافی است و دانش آموزان نمی توانند به رشته های دلخواه خود وارد شوند.

منبع: مرکز مطالعات افکارسنجی عمومی روسیه

 

https://wciom.ru/index.php?id=236&uid=9276
 شماره خبر : 1057      تاريخ : 2018/06/16        آرشيو فرهنگ       آرشيو همه اخبار

تگ ها : فرهنگ ،  آموزش علم و فناوری ،  آموزش(کلیات) ،  

اخبار مرتبط :

  یک سوم مدارس روسیه به منابع الکترونیکی روی آورده اند.
  تقسیم وزارت آموزش و علوم روسیه به دو وزارت خانه مجزا
  خوش آمد گویی به جام جهانی 2018: فوتبالیست های معروف به مدارس پایتخت می روند
  طرح تفکیک وزارت آموزش و پرورش و علوم در روسیه
  پیشنهاد رییس دانشگاه دوستی ملل روسیه برای تربیت اخلاقی و دینی دانشجویان
  آموزش روسی باید یکی از بهترین‌های جهان باشد
  افزایش یارانه برای آموزش زبان در تاتارستان
  تضادی بین " اصول آموزشی مذهبی" در مدارس با اصول آموزشی سکولار در فدراسون روسیه وجود ندارد.
  بیش از نیمی از روس ها خواهان آموزش دین در مدارس هستند
  نقش آموزش در توسعه استراتژی روسیه
  تغییر سیستم آموزش در مدارس روسیه طی سال 2016
  بازگشت جذابیت شغل معلمی در میان جوانان
  مقابله با فساد اداری در مراکز آموزشی
  وزارت علوم روسیه درس امنیت فضای مجازی می گذارد
  آموزش دینی در روسیه به سطح جدیدی می رسد

   نظرات کاربران :

نام و نام خانوادگی : *  
نظرات : *

(حداکثر 900 کارکتر)

 
کارکتر تايپ شده :