جامعه و فرهنگ روسیه

 Friday, May 29, 2020  امروز شمسی

تماس با ما  تماس با ما   گزارش ویژه  گزارش ویژه   درباره ما  درباره ما   مناطق  مناطق   صفحه نخست  صفحه نخست  
  چاپ

ديدگاه رهبران مسلمانان و مسيحيان ارتدوكس روسيه درباره مجازات اعدام در روسيه

رابطه با حکم اعدام در کشور روسیه دیدگاه های متفاوتی وجود دارد؛ برخی همچون انجمن یهودیان فدراسیون به شدت با آن مخالف هستند و برخی دیگر آن را مجاز می شمارند

  

سرویس فدرال: "فسیوالود چاپلین" رئیس بخش تعاملات کلیسا و جامعه در شورای کلیسایی (سینود) در رابطه با مجازات اعدام گفت: "مجازات اعدام در برخی موارد جایز است، اما بهتر است از این روش استفاده نشود. با این حال شرایطی پیش می­آیند که شخصی برای جامعه یک تهدید به حساب می­آید، در این صورت مجازات اعدام به نوعی دفاع از مردم خواهد بود".

وی در ادامه اشاره می­کند که مجازات اعدام در سرزمین روسیه اولین بار در زمان پادشاه ولادیمیر به توصیه اسقف­های وقت برای راهزنان تعیین شد. به اعتقاد چاپلین، باید این موضوع را به بحث گذاشت و تروریست­ها و افرادی که انفجارها را سازماندهی کرده و یا حمایت می­کنند، باید بدون دادگاه مجازات شوند.

"ایگومن کسِنیا" رئیس اداره حقوقی پاتریارک مسکو در گفتگو با خبرنگار اینترفاکس می­گوید که مجازات اعدام به عنوان روشی استثنایی برای مجازات و در موارد جرایم سنگین طبق ماده 59 قانونی کیفری فدراسیون روسیه امکان پذیر است. روسیه پس از ورود به شورای اروپا موظف به تایید مجازات اعدام شد. به اعتقاد وی، بهتر است حکومت از این مجازات صرفنظر کند.

"طلعت تاج­الدین" مفتی عالی اداره دینی مرکزی مسلمانان از اعمال مجازات سنگین برای تروریست­ها حمایت کرده و با اشاره به وجود قانون اعدام در شریعت اسلام می­گوید که این مجازات پدیده جدیدی نیست و در رابطه با مجرمینی اعمال می­شود که با بشریت، قانون و حکومت به دشمنی برخاسته­اند، به همین خاطر باید احیا شود.

انجمن یهودیان فدراسیون نیز بر این عقیده هستند که اعمال مجازات اعدام در کشور و حتی برای تروریست­ها یک اقدام بی­معناست. "بروخ گورین" رئیس دپارتمان روابط عمومی انجمن یهودیان فدراسیون روسیه در ادامه می­گوید که تروریست­ها غالبا عملیات انتحاری انجام می­دهند و از مجازات اعدام ترس ندارند، بنابراین، دلیلی برای این کار وجود ندارد. در گذشته و در تاریخ بشریت، معمولا به خاطر جرایم کمتر از قتل هم مجازات اعدام صورت می­گرفت؛ اما آنکه دست به خودکشی می­زند، از تهدید مجازات اعدام هراسی نخواهد نداشت.

وی همچنین می­گوید که دادگاه بشری واقعی نیست و حتی به شکلی مغرضانه نیز درمی­آید، بر همین اساس، اعمال مجازات اعدام، در مدت زمانی کوتاه به ابزاری برای کشتار بی­گناهان بدل خواهد شد. از نظر وی، بیشتر افراد مایل هستند که قاتل دور از جامعه بشری و در انزوا باشند؛ از این رو حکومت مسئول منزوی و حبس کردن این گروه افراد است.

"دیمیتری پسکوف" سخنگوی کاخ کرملین در نشست خبری روز 20 نوامبر گفت که این قانون در روسیه وجود دارد، اما اجرای آن فعلا در حد پیشنهاد است و ما هنوز موضع مشخصی درباره آن نداریم.

گفتنی است که نمایندگان چند حزب در دومای روسیه خواستار اعمال مجازات اعدام برای تروریست­ها هستند. 

منبع: خبرگزاری اینترفاکس

http://www.interfax-religion.ru/?act=dujour&div=429

 شماره خبر : 106      تاريخ : 2025/11/30        آرشيو جامعه       آرشيو همه اخبار

تگ ها : ادیان و اقوام ، جامعه ،  مسیحیت و کلیسای ارتدکس ، امنیت،رفاه معیشت و اشتغال ،  کلیسا و جامعه ،  

اخبار مرتبط :


   نظرات کاربران :

نام و نام خانوادگی : *  
نظرات : *

(حداکثر 900 کارکتر)

 
کارکتر تايپ شده :