جامعه و فرهنگ روسیه

 Sunday, September 20, 2020  امروز شمسی

تماس با ما  تماس با ما   گزارش ویژه  گزارش ویژه   درباره ما  درباره ما   مناطق  مناطق   صفحه نخست  صفحه نخست  
  چاپ

مردم روسیه بیش از متون ادبی به خواندن مطالب خبری علاقمند هستند.

بر اساس تحقیقات انجام شده، روس ها به پی گیری اخبار و خواندن مطالب خبری بیش از گذشته علاقه نشان می دهند و این موضوع بیشتر قشر تحصیل کرده جامعه را در بر می گیرد.

  


نتایج تحقیقات انجام شده توسط مرکز مطالعات افکارسنجی عمومی روسیه نشان می دهد، مردم روسیه به اخبار و اطلاعات خبری در شبکه های اجتماعی بیشتر از خواندن متون ادبی علاقه مند هستند.

بر اساس این نظرسنجی، مردم روسیه اغلب اخبار را در شبکه های اجتماعی (%39)، و همچنین از طریق رسانه های گروهی (%38) مطالعه می کنند.

بر اساس گزارش مرکز مطالعات افکار سنجی عمومی روسیه، اغلب جوانان ترجیح می دهند منابع کسب اطلاعات خود را از شبکه های اجتماعی انتخاب کنند: %56 پرسش شوندگان در گروه سنی 18 تا 24 سال، و %27 در گروه سنی بالاتر از 60 سال بودند.

تحقیقات انجام شده نشان می هد که افراد مسن و گروه سنی از 60 به بالا (%43 پرسش شوندگان) بیشتر اخبار و مقالات خبری خود را از مطالب خبری منتشر شده در رسانه های گروهی دریافت می کنند.

با این وجود، مردم روسیه دارای تحصیلات عالی، بیشتر به اخبار و مطالب خبری علاقه مند هستند، و افراد با سطح تحصیلات پائین تر و غیر آکادمیگ خیلی به خواندن این نوع مطالب چه از طریق شبکه های اجتماعی (%17) و چه از طریق رسانه های گروهی (%24)علاقه ای نشان نمی دهند.

حدود یک دوم ساکنین شهرهای سن پطرزبورگ و مسکو (%49) در هفته اخیر اخبار و مطالب خبری را در رسانه های گروهی خوانده اند، و در شهرهای کوچک و روستا ها این رقم معادل یک سوم است(%35).

در رابطه با مطالعه متون ادبی و غیر خبری وضعیت بدین گونه است که به عنوان مثال، در هفته اخیر حدود یک سوم پرسش شوندگان (%34) به خواندن این نوع متون پرداخته اند، و بیشتر این افراد نیز از شهروندان شهرهای سن پطرزبورگ و مسکو بوده اند (%49).

بر اساس نظرسنجی انجام شده، زنان (%38 پرسش شوندگان) بیشتر از مردان (%28 جامعه  آماری) به خواندن شعر و نثر ادبی علاقمند هستند.

نتایج این نظرسنجی نشان می دهد که افراد دارای تحصیلات عالی نیز به شعر و نثر ادبی علاقمند هستند (%44)، در حالیکه افراد با سطح تحصیلات پائین خیلی به خواندن این گونه متون علاقه نشان نمی دهند و تنها %13 این جامعه اظهار داشته اند که کتب ادبی را مطالعه می کنند.

لازم به ذکر است که این نظرسنجی در تاریخ 8 ماه سپتامبر سال جاری توسط مرکز مطالعات افکارسنجی عمومی روسیه انجام گرفت و در این نظرسنجی شهروندان روسی از گروه سنی 18 به بالا شرکت داده شده اند. این تحقیق از طریق تماس تلفنی با 1.6 هزار شهروند روس صورت گرفته است.

منبع: خبرگزاری تاس

https://tass.ru/obschestvo/5576073


 شماره خبر : 1060      تاريخ : 2018/9/20        آرشيو جامعه       آرشيو همه اخبار

تگ ها : فرهنگ ،  فرهنگ ،  کتاب و کتابخوانی ،  

اخبار مرتبط :


   نظرات کاربران :

نام و نام خانوادگی : *  
نظرات : *

(حداکثر 900 کارکتر)

 
کارکتر تايپ شده :