جامعه و فرهنگ روسیه

 Wednesday, October 21, 2020  امروز شمسی

تماس با ما  تماس با ما   گزارش ویژه  گزارش ویژه   درباره ما  درباره ما   مناطق  مناطق   صفحه نخست  صفحه نخست  
  چاپ

وضعیت امکانات ورزشی و ورزش همگانی در روسیه از نقطه نظر مردم این کشور

با توجه به رشد امکانات ورزشی شهری و همچنین احداث استادیوم های ورزشی مجهز در روسیه، روس ها همچنان ترجیح می دهند در منزل و یا به صورت انفرادی ورزش کنند.

  

دهم ماه سپتامبر سال جاری مرکز مطالعات افکارسنجی عمومی روسیه طی یک نظرسنجی به بررسی میزان رضایت مندی شهروندان روسی از زیرساخت ها و امکانات ورزشی و تربیت بدنی در این کشور پرداخته است که نتایج حاصل از این تحقیق به شرح زیر ارائه شده است.

طی پنج سال اخیر ارزیابی وضعیت امور در حوزه توسعه تربیت بدنی و ورزش در روسیه به صورت چشمگیری بهبود یافته است. شمار شهروندان روسیه که وضعیت امکانات ورزشی و تربیت بدنی در این کشور را رو به بهبود و شرایط آن را مطلوب می دانند افزایش یافته و از %59 به %78 رسیده است.

بر اساس این نظرسنجی، ساکنین مناطق غیر شهری بیش از دیگر شهروندان روسیه معتقد هستند که زیرساخت های ورزش همگانی توسعه یافته است (%82). لازم به ذکر است که، شمار آن دسته از افرادی که وضعیت در این حوزه را نامطلوب ارزیابی می کنند نیز کاهش یافته، و از %30 به %16 رسیده است.

شرکت کنندگان در این نظرسنجی (شهروندان روسیه) معتقد هستند که طی پنج سال اخیر شمار سازه ها و امکانات ورزشی در نزدیکی محل سکونت آنها افزایش یافته است. در این نظرسنجی، %47 افراد اظهار داشتند که در نزدیکی محل سکونتشان (در فاصله 10 تا 15 دقیقه به صورت پیاده تا منزل) استادیوم احداث شده است (در سال 2013 این شاخص معادل %34 بوده است)، همچنین %47 نیز به وجود باشگاه های ورزشی اشاره کرده اند (رقم این شاخص در سال 2013 معادل %27 بوده است).

%43 شرکت کنندگان در این نظرسنجی اظهار داشتند که در محوطه مجتمع های مسکونی فضای ورزشی کافی تعبیه شده است. علاوه بر این، یک سوم جامعه آماری ابراز داشتند که در نزدیک محل سکونتشان  استخر (%33) و زمین هاکی (%32) وجود دارد.

علی رغم اینکه تجهیزات و فضاهای ورزشی در کشور روسیه افزایش یافته است، اما تقریبا نیمی (%51) از شهروندان این کشور ترجیح می دهند که در منزل خود  و به صورت مستقل ورزش کنند. میزان این شاخص در بین افراد گروه سنی از 60 به بالا به %66 می رسد.

لازم به ذکر است که %46 پرسش شوندگان در باشگاه ها و زمین های ورزشی به ورزش می پردازند، اما این دسته نیز ترجیح می دهند که به طور مستقل و تنها ورزش کنند.

بر همین اساس، تقریبا یک چهارم پرسش شوندگان (%22) زیر نظر مربی و متخصصین ورزشی، ورزش می کنند: از جمله، %12 در باشگا های تناسب اندام، و %10 در بخش های ورزشی تخصصی و استخر.

منبع: مرکز مطالعات افکارسنجی عمومی روسیه

https://wciom.ru/index.php?id=236&uid=9301
 شماره خبر : 1061      تاريخ : 2018/9/22        آرشيو فرهنگ       آرشيو همه اخبار

تگ ها :    

   نظرات کاربران :

نام و نام خانوادگی : *  
نظرات : *

(حداکثر 900 کارکتر)

 
کارکتر تايپ شده :