جامعه و فرهنگ روسیه

 Wednesday, October 21, 2020  امروز شمسی

تماس با ما  تماس با ما   گزارش ویژه  گزارش ویژه   درباره ما  درباره ما   مناطق  مناطق   صفحه نخست  صفحه نخست  
  چاپ

تحقیقات نشان می دهد که سه چهارم مردم روسیه با طرح ممنوعیت تلفن همراه در مدارس این کشور موافق هستند.

بر اساس تحقیقات انجام شده توسط مرکز مطالعات افکارسنجی عمومی روسیه، اکثریت قاطع مردم روسیه، معادل %73، با طرح ممنوعیت استفاده از تلفن همراه و دیگر گجت ها و ابزارهای هوشمند امروزی (تجهیزات ارتباطی و سرگرمی) در کلاس های درس دانش آموزان در این کشور موافق هستند.

  

در گزارش مرکز افکارسنجی عمومی روسیه آمده است که اکثریت مردم روسیه (%83) معتقد هستند که دستگاه تلفن شخصی و گوشی های همراه مانع یادگیری دانش آموزان می شود. حدود سه چهارم پرسش شوندگان (%73) نیز با ایده ممنوعیت استفاده از تلفن همراه و دیگر انواع مشابه گوشی و ابزار سرگرمی دیجیتال امروزی به هنگام جلسات آموزش درسی دانش آموزان موافق هستند.

بر این اساس، %69 پرسش شوندگان بر این باور هستند که با محدود و ممنوع کردن استفاده از ابزارهای الکترونیکی در مدارس، دانش آموزان بهتر به تکالیف خود خواهند پرداخت و میزان یادگیری آنان افزایش خواهد یافت. همچنین، دو سوم مردم روسیه (%69) تاکید کردند که طرح ممنوعیت استفاده از تلفن همراه در مدارس بایستی برای همه دانش آموزان و در تمامی گروه های سنی اجرا گردد.

تحقیق انجام شده توسط مرکز مطالعات افکار سنجی عمومی روسیه نشان می دهد که طرح ممنوعیت استفاده از تلفن همراه در مدراس نه تنها توسط والدین دانش آموزان (%73)، بلکه از سوی آن دسته از افرادی که حتی فرزند دانش آموز ندارند (%74) نیز مورد تاکید قرار گرفته است.

لازم به ذکر است که آن دسته از والدینی که فرزند آنها (دانش آموز) فاقد دستگاه تلفن شخصی است بیش از دیگران با این طرح موافق هستند (%81 پرسش شوندگان). با این وجود، %17 پرسش شوندگان بر این باور هستند که اجرای طرح مذکور و دیگر برنامه های مشابه آن هیچ گونه تاثیری در روند آموزش و یادگیری دانش آموزان نخواهد داشت.

والری فیدوروف مدیر کل مرکز مطالعات افکارسنجی عمومی روسیه در رابطه با نتایج حاصل از تحقیق انجام شده تصریح نمود، امروزه به طور کلی تمام مردم روسیه، و در تمام گروه های سنی، به واسطه گسترش جهانی شبکه های تلفنی در ارتباط هستند و از این ابزارها استفاده می کنند. این پدیده، چند سال قبل، به عنوان نوعی دستاورد و موفقیت پنداشته می شد، و آن را گواه موقعیت و توسعه اجتماعی خوب و ضمانت مضاف امنیت می دانستند. اما در حال حاضر با گذر زمان و کسب تجارب گوناگون در این حوزه، وتغییرات حاصل شده در زندگی در شبکه های ارتباطی و مجازی، عواقب و آثار مخرب استفاده نادرست از آن برهمگان آشکار شده است.

وی همچنین خاطرنشان شد، حمایت و تاکید اقشار مختلف جامعه از پیشنهاد طرح منوعت تلفن همراه در مدارس به معنی سلب آزادی و ورود به حریم شخصی کودکان و دانش آموزان نیست، بلکه در راستای ایجاد تمرکز بالای دانش اموزان به هنگام آموزش و بالارفتن سطح یادیگری آنان می باشد.

شایان ذکر است که افکارسنجی مذکور در تاریخ 7 ماه سپتامبر سال جاری میلادی (2018) توسط مرکز مطالعات افکارسنجی عمومی روسیه با روش تماس با افراد انجام گرفت که در آن 1600 شهروند روسی بالای 18 سال شرکت داده شدند.

منبع: خبرگزاری تاس

https://tass.ru/obschestvo/5579541


 شماره خبر : 1065      تاريخ : 2018/9/27        آرشيو فرهنگ       آرشيو همه اخبار

تگ ها : فرهنگ ،  رسانه و فضای مجازی ،  سایر اشکال و جنبه های فضای مجازی ،  

اخبار مرتبط :


   نظرات کاربران :

نام و نام خانوادگی : *  
نظرات : *

(حداکثر 900 کارکتر)

 
کارکتر تايپ شده :