جامعه و فرهنگ روسیه

 Monday, June 17, 2019  امروز شمسی

تماس با ما  تماس با ما   گزارش ویژه  گزارش ویژه   درباره ما  درباره ما   مناطق  مناطق   صفحه نخست  صفحه نخست  
  چاپ

معنویت و فرهنگ پایه های توسعه داغستان

نماینده مجمع مردمی جمهوری داغستان گفت باید بتوانیم با جوانان کار و گفتگو کنیم؛ زیرا بدون فرهنگ، آموزش میسر نیست و فرهنگ رفتاری از بین می رود، به همین خاطر، زنان، مادران و خواهران و همسران باید انتقال دهنده مهر و صلح و تعامل و ارزش های معنوی در جامعه باشند.

  

سرویس مناطق: به مناسبت فرارسیدن روز مادر در فدراسیون روسیه نشست «حفظ سنت­ها و توسعه اصول دینی اخلاقی اقوام داغستان در جامعه شهروندی» با حضور زنان جمهوری داغستان تشکیل شد. 

در این نشست که توسط وزارت فرهنگ داغستان سازمان­دهی شده بود بر مساله توسعه فرهنگ به عنوان منبعی همه جانبه برای توسعه و رشد جامعه تاکید کردند. زارما بوتایوا وزیر فرهنگ داغستان در طول برنامه، حاضرین را با اقداماتی که در چارچوب سال فرهنگ (2014) و سال ادبیات (2015) انجام گرفته است، آشنا ساخت.

یکی از اقدامات مهم وزارت فرهنگ و دولت داغستان در این مدت، افتتاح موزه تاریخ فرهنگ­ها و ادیان جهانی در دربند و خانه شعر در ماخاچ قلعه است؛ البته با توجه به روند رو به رشد همگرایی فرهنگ­ها در داغستان این اقدام قابل توجه است. از طرف دیگر گروه­های مختلف هنری و نمایشی چه در روسیه و چه در خارج از کشور به معرفی هنر و فرهنگ اقوام این جمهوری پرداخته و تبادلات نمایشگاهی داشته­اند.

پروژه­های مهم دیگری که مدیر هنری فیلارمونی داغستان اشاره کرد، «دانشگاه کلاسیک»، «فرهنگ برای کودکان داغستان»، «سازگاری فوری» و «سربازان خلاق» هستند.

طرح «فرهنگ برای کودکان داغستان» یک پروژه مهم اجتماعی با ماهیت فرهنگی آموزشی است که دانش­آموزان مدارس را با انواع و سبک­های هنر آشنا می­سازند. این طرح در چارچوب پروژه اولویت­دار جمهوری داغستان تحت عنوان «سرمایه انسانی» تدوین شده است و کودکان از اقصی نقاط جمهوری داغستان به ماخاچ قلعه آمده از موزه­ها بازدید می­کنند، به تماشای نمایش­های روی صحنه پرداخته و به جلسات سخنرانی اساتید دانشگاه فیلارمونی گوش می­کنند. علاوه بر این در قالب بازدیدهای آموزشی از کتابخانه ملی داغستان دیدن می­کنند. در سال 2014، بیش از 9 هزار کودک در این برنامه حضور یافتند.

طرح «سرباز خلاق» از گروه­های حرفه­ای و نمایندگان اتحادیه­های هنری جمهوری تشکیل شده که در تمام نقاط جمهوری به اجرای برنامه پرداخته، کارگاه­های آموزشی و دیدارهای موضوعی تشکیل می­دهند. در سال 2015، سربازان خلاق در 30 نقطه از جمهوری برنامه داشتند.

طرح «دانشگاه کلاسیک» برای سومین سال پیاپی برگزار می­شود. در این طرح دانشجویان از تمامی دانشکده­های دانشگاه دولتی داغستان در دوره­های سخنرانی و کنسرت حضور پیدا می­کنند. دانشجویان شاهد اجرای موسیقی ارکستر فیلارمونی جمهوری و هنرمند برجسته جمهوری بوده و به اجرای موسیقی کلاسیک اروپا از جمله آثار باخ، موتزارت و همچنین چایکوفسکی موسیقیدان برجسته روس گوش می­دهند. علاوه بر این، دانشجویان را با مکتب­های نه چندان معروف روس در موسیقی آشنا می­سازند.

وزیر فرهنگ جمهوری داغستان، حضور چیره جوانان در کنسرت فیلارمونی را یک موفقیت می­داند.

یلنا یلنیکوا مدیر مدرسه دولتی ماخاچ قلعه درباره رشد و تربیت معنوی اخلاقی کودکان بر پایه هنر و زیبایی شناسی در شرایط تنوع فرهنگی داغستان و روسیه سخن گفت. وی بر نقش موسیقی در تربیت احساسات جوانان و راه­های تربیت ارزش­های معنوی در کودکان تاکید کرد.

در پایان نیز لودمیلا آوشالوموا نماینده مجمع مردمی جمهوری داغستان گفت که اقدامات برشمرده، «تبلیغ ارزش­های فرهنگی هستند. مهم این است که بتوانیم با جوان کار و گفتگو کنیم. زیرا بدون فرهنگ، آموزش میسر نیست و فرهنگ رفتاری از بین می­رود، به همین خاطر، زنان، مادران و خواهران و همسران باید انتقال دهنده مهر و صلح و تعامل و ارزش­های معنوی در جامعه باشند».

منبع: ریاداغستان

http://www.riadagestan.ru/news/society/dukhovnost_i_kultura_kak_osnova_razvitiya_dagestana_obsuzhdeny_na_odnoy_iz_sektsiy_foruma_materey_v_makhachkale/


 شماره خبر : 126      تاريخ : 2015/11/20        آرشيو اسلام و مسلمانان       آرشيو همه اخبار

تگ ها : اسلام و مسلمانان ، فرهنگ ،  فرهنگ ، فرهنگ ،  آموزش (غیر دینی) ، آموزش متوسطه ، فرهنگ (کلیات) ،  

اخبار مرتبط :


   نظرات کاربران :

نام و نام خانوادگی : *  
نظرات : *

(حداکثر 900 کارکتر)

 
کارکتر تايپ شده :