جامعه و فرهنگ روسیه

 Tuesday, October 27, 2020  امروز شمسی

تماس با ما  تماس با ما   گزارش ویژه  گزارش ویژه   درباره ما  درباره ما   مناطق  مناطق   صفحه نخست  صفحه نخست  
  چاپ

نامگذاری سال 2017 به نام «سال فلسفه»

آکادمی علوم روسیه به منظور ترویج سنت فلسفه کشور و جلب توجه مردم به نقش روسیه در تاریخ معنوی بشریت، پیشنهاد نامگذاری سال 2017 به «سال فلسفه» را مطرح کرد.

  

سرویس فدرال: ولادیمیر فورتوف رییس آکادمی علوم روسیه در نامه­ای به ولادیمیر پوتین رییس جمهور کشور پیشنهاد خود را مبنی بر نامگذاری سال 2017 به نام «سال فلسفه» طرح کرده است. وی معتقد است که این اقدام توجه جامعه به نقش روسیه در تاریخ معنوی بشریت را بالابرده و به توسعه سنت فلسفه در کشور و ترسیم اندیشه­های فلاسفه روس کمک می­کند. به اعتقاد وی، روسیه می­تواند دستورکار جدیدی در حوزه فکری به دنیای معاصر عرضه کند.

وی تاکید می­کند: "فلسفه بستر فکری و معنوی برای یک ملت فراهم می­سازد. می­توان از ظرفیت­های علوم فلسفی در توسعه خودآگاهی ملی و شکل­دهی هویت روسی، در فرایند همگرایی انسانی در فضای اوراسیایی و رشد و ترویج سنت فکری روسیه در خارج از کشور به خوبی بهره گرفت".

رییس آکادمی علوم روسیه در ادامه توضیح می­دهد که توجه به فلسفه، نیروی محرکه­ای برای تقویت مناظرات و مباحثات اجتماعی در خصوص سرنوشت روسیه و دنیا خواهد شد.

این تصمیم توسط جمعی از دانشگاه­های معتبر روسیه اتخاذ شده است و مولفین این طرح پیشنهاد تشکیل یک گروه کاری برای تهیه «نقشه راه» و معرفی آن در شورای وابسته به ریاست جمهوری در حوزه علوم و آموزش را طرح می­کنند.

گفتنی است علاقه­مندان به علم فلسفه در روسیه بیش از کشورهای اروپایی هستند و تیراژ کتاب­های فلسفی (مولفین روس و خارجی) در روسیه قابل توجه است؛ با این حال، این شاخه در دانشگا­ه­ها مورد بی­مهری قرار گرفته است. یکی از مشکلات اصلی در حوزه آموزشی روسیه، تدریس فلسفه به زبان روسی  و مشکل دیگر، کم­کردن تعداد صندلی­های دانشکده­ها برای آموزش رایگان دانشجویان رشته فلسفه است. به گفته دانشمندان، سطح فلسفه در هر کشور، نشان دهنده سطح جامعه و خودآگاهی و فرهنگ آن جامعه است.

سال 2014 در روسیه، سال فرهنگ بود و سال 2015 را به نام سال ادبیات نامگذاری کردند. قرار است که سال 2016 نیز تحت عنوان «سال سینمای روسیه» نامگذاری شود.

منبع: خبرگزاری ایزوستیا


 شماره خبر : 133      تاريخ : 2015/12/10        آرشيو فرهنگ       آرشيو همه اخبار

تگ ها : فرهنگ ،  آموزش علم و فناوری ،   

اخبار مرتبط :


   نظرات کاربران :

نام و نام خانوادگی : *  
نظرات : *

(حداکثر 900 کارکتر)

 
کارکتر تايپ شده :