جامعه و فرهنگ روسیه

 Friday, October 30, 2020  امروز شمسی

تماس با ما  تماس با ما   گزارش ویژه  گزارش ویژه   درباره ما  درباره ما   مناطق  مناطق   صفحه نخست  صفحه نخست  
  چاپ

برسی مشکل فرقه های مخرب در دومای روسیه

میزگرد «فرقه ها و گروه های مخرب؛ چالش امنیت ملی روسیه» توسط کمیته امور اتحادیه های غیردولتی و سازمان-های دینی روسیه و با هماهنگی بخش مبلغان شورای مقدس کلیسای ارتدوکس این کشور برگزار شد که ماحصل آن تاسیس مرکز جدیدی با عنوان «مرکز جوانان ضد فرقه سازی» بود.

  

سرویس فدرال: کمیته امور اتحادیه­های غیردولتی و سازمان­های دینی روسیه با هماهنگی بخش مبلغان شورای مقدس کلیسای ارتدوکس روسیه، اقدام به برگزاری میزگردی با موضوع «فرقه­ها و گروه­های مخرب؛ چالش امنیت ملی روسیه» کرد. در این میز گرد که با حضور کارشناسان و صاحب نظران برگزار شد، نمایندگان هر دو نهاد و همچنین روسای مراکز دینی کلیسای ارتدکس شرکت داشتند.

میخاییل مارکِلوف نماینده دوما و رییس کمیته امور اتحادیه­های غیردولتی و سازمان­های دینی روسیه در ابتدای جلسه تاکید کرد که این میزگرد با حضور کارشناسان، حقوق­دانان و نمایندگان وزارت دفاع، وزارت کشور و دیگر ارگان­های امنیتی و همچنین سازمان­های غیردولتی از مدت­ها پیش در دومای دولتی برگزار می­شده است. در این جلسه موضوع تصویب لایحه قانونی در مقابل فرقه­های دینی مشکل آفرین به بحث گذاشته شد و حاضرین دو گزینه را طرح کردند: یا مفهوم «فرقه» روشن شود و یا اینکه موزاین حقوقی حول تشکیل فرقه را محدود سازند.

در همین رابطه مارکلوف تاکید کرد که دین نمی­تواند یک قدرت تخریب کننده باشد و نباید به تشکیل گروه­هایی با اهداف مشخص بینجامد؛ باید متوجه بود که اهداف فرقه­ها اولا تجاری و دوما جذب پیروان و تاثیر بر روان افراد است. این افراد می­تواند بر روابط اجتماعی افراد تاثیر بگذارند و غالبا اهداف سیاسی را دنبال می­کنند.

ایگومن سِراپیون معاون بخش مبلغان کلیسای ارتدوکس در سخنان خود بر مفهوم «فرقه» به عنوان یکی از اصطلاحات در متون دینی کلیسای ارتدوکس به معنای «گناه» اشاره کرد و در این رابطه افزود: "ما از این اصطلاح در همین معنا استفاده کرده و آن را به قانونگذاران نیز توصیه می­کنیم؛ اقدامات مبلغان و مبارزه با فرقه­ها کاملا با هم مرتبط هستند."

وی در ادامه گفت: "در شرایطی که ما فعالیت سازمان­های غیردولتی خارجی و احتمال جاسوسی آنها را بررسی می­کنیم، شاید بهتر باشد که فعالیت سازمان­های دینی را نیز از همین منظر نگاه کنیم."

به گفته حاضرین در این نشست، مرکز جدیدی با عنوان «مرکز جوانان ضد فرقه­سازی» نیز به موجب این میزگرد تاسیس شده است.

منبع: کلیسای ارتدوکس روسیه

http://www.patriarchia.ru/db/text/4291914.html

 شماره خبر : 144      تاريخ : 2015/12/10        آرشيو ادیان و اقوام       آرشيو همه اخبار

تگ ها : ادیان و اقوام ،  مسیحیت و کلیسای ارتدکس ،  سایر ادیان، فرق و نحل ،  

اخبار مرتبط :


   نظرات کاربران :

نام و نام خانوادگی : *  
نظرات : *

(حداکثر 900 کارکتر)

 
کارکتر تايپ شده :