جامعه و فرهنگ روسیه

 Friday, December 13, 2019  امروز شمسی

تماس با ما  تماس با ما   گزارش ویژه  گزارش ویژه   درباره ما  درباره ما   مناطق  مناطق   صفحه نخست  صفحه نخست  
  چاپ

مردم پوتین را مقصر اوضاع نامطلوب داخلی و اقتصادی نمی دانند

رئیس بخش مطالعات اجتماعی – فرهنگی «لوادا سنتر» معتقد است: وضعیت داخلی و بیش از همه اوضاع اقتصادی کشور باب میل مردم نیست؛ البته باید این مساله را درک کرد که هنوز کسی پوتین را مقصر این اوضاع نمی داند. از نظر مردم، شرایط امروز سیاست داخلی به او (پوتین) ارتباطی ندارد، بلکه وزرا و نخست وزیر مقصر هستند.

  

سرویس فدرال: ارتش، تاریخ ، علم و ورزش افتخارات اصلی روس­ها هستند. جامعه­شناسان در مرکز مطالعات و نظرسنجی­های «لوادا» موضوع «افتخار، میهن­پرستی و مسئولیت» را در قالب یک نظرسنجی مورد بررسی قرار دادند. نتیجه، تصویری عجیب از افکار عمومی در آستانه سال 2016 شد، زیرا بیشتر شهروندان به کشور افتخار می­کنند، اما نگاهی منتقدانه به زندگی اجتماعی خود دارند.

الکسی لِوینسون رییس بخش مطالعات اجتماعی فرهنگی «لوادا سنتر» در گفتگو با رادیو آزادی به تفسیر شرایط و پیامدهای سیاسی طرز فکر دوگانه روس­ها می­پردازد...

سوال: از آمار شروع می­کنیم. طبق نتایج نظرسنجی­ها، روس­ها از نفوذ سیاسی روسیه در جهان (68%)، نیروهای مسلح کشور (85%)، دستاوردهای علمی و تکنولوژی (احتمالا آنچه از دوران شوروی باقی مانده، 72%) احساس رضایت دارند و به آن افتخار می­کنند. با توجه به تبلیغات گسترده­ای که در سطح رسمی کشور انجام می­شود، این آمار جای تعجب باقی نمی­گذارند. اما از طرف دیگر، دستاوردهای اقتصادی روسیه مایه افتخار روس­ها نیست (68% به آن افتخار نمی­کنند). در همین جا متوجه دوگانگی می­شویم. دلیل این اتفاق چیست؟

-                   این آمار تعجب­برانگیز نیستند. شاید فقط نشان می­دهند که سیاست خارجی روسیه و نتایج آن با آنچه که مردم می­خواهند تلاقی پیدا کرده است. اما وضعیت داخلی و بیش از همه اوضاع اقتصادی کشور باب میل مردم نیست. البته باید این مساله را درک کرد که هنوز کسی پوتین را مقصر این اوضاع نمی­داند، یا دست کم فعلا او را مقصر نمی­دانند. از نظر مردم، شرایط امروز سیاست داخلی به او (پوتین) ارتباطی ندارد، بلکه وزرا و نخست وزیر مقصر هستند.

سوال:  بنابراین، می­توان اینطور تصور کرد که مردم پوتین را در رأس هرم و بالاتر از مقامات تصمیم­گیرنده و جامعه می­بینند؟

روس­ها تصور می­کنند که دیگر کشورها و از جمله امریکا

 روسیه را به چشم یک قدرت بزرگ نگاه می­کنند.

-                  بی­تردید همین است. اما موفقیت­های کشور در حوزه سیاست خارجی با نام پوتین گره خورده است. بیشتر روس­ها تصور می­کنند که این موفقیت­ها جایگاه روسیه را در چشم همه بالابرده و دیگر کشورها از جمله امریکا روسیه را به عنوان یک قدرت بزرگ می­شناسند. همین دستاورد باعث شده که انگشت انتقاد را در بخش کشاورزی به سمت پوتین نگیرند. علاوه بر این، روس­ها اینطور توجیه می­کنند که وضعیت نامناسب اقتصادی به خاطر تحریم­ها و ضدتحریم­ها است. با وجود اینکه در ماه­های اخیر وضعیت اقتصادی و رفاهی قشر گسترده­ای از مردم بدتر شده است، باز هم از پوتین حمایت می­شود.

سوال: این شرایط تا چه اندازه ثبات دارد؟ به نظر شما این دوگانگی در ارزیابی­ها در طولانی مدت ادامه پیدا می­کند؟

-                  طبق ارزیابی­های کارشناسان مورد اعتماد، تعداد مواردی که جامعه را به سوی اعتصاب و اعتراض برده، کم نبوده­اند. اما مساله اینجاست که عوامل تاثیر گذار بر این شرایط همیشه وجود دارند، در بسیاری موارد، موضوع نارضایتی در لایه­های زیرین جامعه می­ماند و رسانه­ای نمی­شود تا به آن اهمیت بدهند، و گاهی یک مساله نه چندان بزرگ موضوع اصلی رسانه­ها شده و روی آن بحث و مناظره انجام می­گیرد. به طور کل من نمی­توانم با اطمینان در این باره صحبت کنم که دوام آن زیاد خواهد بود یا خیر.

سوال: همزمان با نظرسنجی­های شما، آکادمی اقتصاد و خدمات دولتی وابسته به ریاست جمهوری روسیه نیز نتیجه تحقیقات خود را در رابطه با آینده روسیه اعلام کرد. طبق این تحقیقات، در آینده 25% جامعه در سطح متوسط زندگی خواهند کرد. شما با این پیشگویی موافقید؟ اگر موافقید، چه پیامدهای منفی به دنبال خواهد داشت؟

به طور کل، زندگی نه تنها در روسیه که

 در کل جهان اقتصادی، سخت­تر می­شود.

-                  پیامد منفی مستقیم ندارد. مساله اینجاست که قشر متوسط روسیه با قشر متوسط کشورهای اروپای غربی متفاوت است. یکی از تفاوت­های اصلی آنها این است که بخش کمی از این 25% را افراد با شغل آزاد تشکیل می­دهند؛ بخش عمده آن از کارمندان دولت و کارمندان شرکت­های بزرگ تشکیل شده است. به نظر من، این پیشگویی درباره بخش مستقل جامعه است که احتمالا از شرایط امروز خود کمی پایین­تر می­روند؛ زیرا تجارت خرد به ورشکستگی می­انجامد و افراد در مشاغل آزاد درآمد خود را از دست می­دهند. بحران عامل همه اینهاست. من پیامد منفی سیاسی در این رابطه نمی­بینم. با این حال، زندگی به طور کل سخت­تر می­شود و بسیاری از برنامه­های خلاقانه به حاشیه می­روند که دلیل آن هم فضای کلی اقتصادی است. افراد مجبور می­شوند به جای بروز خلاقیت، یا از کشور خارج شوند و یا به کار دیگری مشغول شوند تا کسب درآمد کنند؛ ما منابعی برای حل مشکلات زندگی نداریم، ایده و برنامه جدیدی نداریم.

منبع: مرکز لوادا سنتر

http://www.levada.ru/2015/12/08/rossiyanam-ne-stydno/

 شماره خبر : 152      تاريخ : 2015/12/10        آرشيو فرهنگ       آرشيو همه اخبار

تگ ها : فرهنگ ، جامعه ،  فرهنگ ، آزادی های اجتماعی،حقوق بشر ،  ملی گرایی،میهن پرستیو جنگ های میهنی ،  

اخبار مرتبط :

  میزان محبوبیت «روز پیروزی» در روسیه
  روز 9 می «جشن پیروزی» در روسیه
  پوتین میهن دوستی را یکی از ویژگی های مردم روسیه خواند
  مصاحبه وزير فرهنگ روسيه با مجله آلمانى اشپيگل
  آژانس فدرال امور اقوام روسیه اردوگاه سراسری بین المللی میهن پرستی جوانان را سازمان دهی می کند.
  ارائه لایحه تربیت روحیه ی میهن پرستانه به دومای دولتی
  انقلاب اکتبر 2017-1917
  مجسمه های جدید اشخاص برجسته و مدافعان روسیه
  میهن پرستی همان تلاش برای کمک به میهن است
  سی ایده ی بزرگداشت روز وحدت ملی در روسیه
  هویت روسی: از اروپای بزرگ به سوی اورآسیای بزرگ
  جشنواره «باهم پیروز شدیم» در سواستوپول
  آیا مردم روسیه روز پیروزی در جنگ جهانی دوم را جشن می گیرند؟
  چهره استالین در افکار عمومی روسیه
  پروژه «دنیای روسی»؛ واقعیت یا طرح؟
  افزایش تعداد کلوپ های نظامی – میهن پرستانه در اوستیا
  افزایش احساس میهن پرستی در بین شهروندان
  افتخار، میهن پرستی و مسئولیت در بین روس ها
  استالین، استالین گرایی و استالین زدایی در روسیه

   نظرات کاربران :

نام و نام خانوادگی : *  
نظرات : *

(حداکثر 900 کارکتر)

 
کارکتر تايپ شده :