جامعه و فرهنگ روسیه

 Friday, October 30, 2020  امروز شمسی

تماس با ما  تماس با ما   گزارش ویژه  گزارش ویژه   درباره ما  درباره ما   مناطق  مناطق   صفحه نخست  صفحه نخست  
  چاپ

پیش گیری از تروریسم وظیفه ی ما در قبال جامعه دینی

ویتالی نامکین در برنامه تلویزیونی «راسیا ۲۴» و در گفتگو با رئیس بخش روابط خارجی کلیسا بر اهمیت نقش دانشمندان و روحانیون دینی در تربیت جوانان تاکید کرد و حتی تاثیر آن را بیشتر از حمله هوایی و حتی زمینی به داعش و تفکر آنها دانست. به اعتقاد وی بمب تروریست از کسی نمی پرسد که پیرو اسلام است یا مسیحیت و یا حتی لاییک، بلکه همه را با هم نابود می کند. بر همین اساس آموزش الهیات اهمیت زیادی دارد و با تلاش مشترک ادیان سنتی و جامعه آکادمیک باید رشد و توسعه پیدا کند.

  

سرویس فدرال:‌ متروپولیت ایلاریون رئیس بخش روابط خارجی کلیسا و ویتالی نااومکین رهبر علمی رئیس انستیتوی خاورشناسی آکادمی علوم روسیه در کانال تلویزیونی «راسیا-24» درباره «پیشگیری از تروریسم و وظیفه جامعه علمی و دینی در قبال جامعه شهروندی» گفتگو کردند.

متروپولیت در ابتدا بر اهمیت این موضوع در ماه­های اخیر و حتی تشکیل جلسه فوق­العاده با حضور شورای فدراسیون و دومای روسیه در روز 20 نوامبر سال جاری اشاره کرد که در آن رهبران احزاب سیاسی و فعالان دینی و اجتماعی راجع به تهدیدات بی­سابقه تروریسم گفتگو کردند و موضع تمام آنها به صورت مشابه مبارزه قاطعانه و بی­وقفه با تروریسم چه در سطح کشور و چه در سطح بین­الملل بود. به گفته وی جستجوی راه­های مقابله با این پدیده پرمخاطره، ما را به فکر پیدا کردن دلایل پیوستن افراد به این مسیر یعنی جنایت و تروریسم انداخته است.

ویتالی نااومکین نیز اشاره کرد که دلایل وقوع تروریسم به گذشته­های دور برمی­گردند و بسیاری از دوستان ما در خاور میانه ترجیح می­دهند که تروریسم را به دو گروه تقسیم کنند؛ یک دسته کسانی هستند که با اهداف نفرت­جویانه بشری و با نقاب دین و به نام آن انسان­ها را نابود می­کنند و گروه­ دیگر کسانی­ هست که تحت لوای سازمان­ها برای حقوق ملی خود مبارزه می­کنند. گاهی­اوقات دوستان عرب ما می­گویند که وقتی فلسطینی­ها برای حقوق خود مبارزه می­کنند قابل توجیه است، زیرا آنها انتخاب دیگری ندارند.

این مساله در حقیقت بسیار مهم است، ما حماس و حزب­الله را به عنوان سازمان تروریستی با شیوه­های نامبرده به شمار نمی­آوریم؛ اما کارهای این دو گروه تا چه اندازه قابل توجیه است؟ این موضوع در دستور کار روز قرار دارد؛ اما با شیوه­ی تروریستی وحشیانه و نفرت­جویانه­ای که داعش به کار گرفته است حتی مایل نیستم عنوان دولت اسلامی را برای آن بکار ببرم، چون هیچ ارتباطی با اسلام ندارد و یک نوع بدبختی است. اکنون این سوال به ذهن می­آید که آیا این بدبختی دلایل سیاسی، اجتماعی و یا اقتصادی دارد یا اینکه عده­ای آن را به هر دلیلی شکل داده و سایرین آن را ادامه می­دهند؟ این عامل شر عده زیادی را به دنبال خود کشانده و آنها را از دین که عامل نیکی است، جدا ساخته است.

متروپولیت نیز به نوبه خود توضیح می­دهد: "من به عنوان یک روحانی و نماینده کلیسا می­خواهم بگویم که تروریسم به هیچ شکل و با هیچ هدفی قابل قبول نیست؛ در زمان تحصیل ما می­گفتند که تروریسم برای دستیابی به اهداف خاص سیاسی قابل قبول است. روی دیوارهای کلاس ما و در دانشگاه­ها پرتره­های تروریست­ها قرار داشت و نام آنها بر ایستگاه­های مترو، خیابان­ها و میادین شهر حک شده بود؛ به ما القاء می­کردند که آنها تروریست نیستند، بلکه انقلابی­اند و برای آینده روشن ما مبارزه کرده­اند.

اما کلیسا همیشه بر این اصل تکیه می­کند که برای دستیابی به اهداف نیک نمی­توان از راه­ نقض قانون و از راه­های غیرانسانی و غیردینی بهره گرفت. راه نیکی از شر و بدی جداست و من تصور می­کنم که رهبران دینی و فعالان دینی در این شرایط با بررسی مشکل می­توانند سهم خود را ادا کنند. آنها باید این مشکل را از جنبه­های سیاسی و اجتماعی و به ویژه دینی بررسی و مطالعه کنند."

نااومکین در ادامه می­گوید: "بی­شک، ریشه­های دینی بسیار مهم هستند؛ زمانی که ما از تروریسم اسلامی با پرچم اسلام سخن می­گوییم، باید مقابله و مبارزه را نیز از داخل و به واسطه دین اسلام انجام دهیم. مبارزه باید در خدمت افرادی باشد که عامل خیر هستند و می­توانند تفسیر درستی از دین (متفاوت از تفسیر تروریست­ها) ارایه کنند.

متاسفانه در خاور میانه عملا مسیحیان را نابود می­کنند. در عراق طی مدت ده سال حضور نیروهای ائتلافی، از دو میلیون مسیحی کمتر از یک دهم باقی مانده­اند (اگر کمتر نباشد). 90% مسیحیان یا کشته  و یا از کشور رانده شده­اند. حضور مسیحیان در جامعه عراق قدمت زیادی دارد و مبارزه با این بیماری هولناک درگیری بین پیروان ادیان مختلف و کشتار آنها بسیار دشوار است.

متروپولیت ضمن تایید سخنان نااومکین به سکوت طولانی مدت اروپا و رسانه­ها نسبت به نسل کشی مسیحیان در خاورمیانه اشاره کرد. وی همچنین گفت: "کلیسای ما از مدتها پیش این موضوع را در عرصه­های بین­المللی مطرح می­کند. اما زمانی که موضوع راندن و آزار مسیحیان و پراکنده شدن آنها از خاورمیانه در سازمان ملل یا دیگر سازمان­های بین­المللی طرح شد، طوری به من نگاه کردند که گویی دیوانه­ای سخنی بی­محتوا می­گوید.

مردم نمی­دانستند چه اتفاقاتی در خاورمیانه رخ می­دهد، زیرا رسانه­ها سکوت کرده بودند. کشورهای غربی به خاطر منافع سیاسی خود مایل به دخالت در امور خاورمیانه نبودند و کشورهای خاورمیانه را دچار آشوب و بی­نظمی و بی­ثباتی کردند و حکومت­های سیاسی را سرنگون ساختند. ما نمی­گوییم که حکومت­های پیشین این کشورها دموکرات بودند، یا آنها حاکمان خوبی بودند، اما حتی در دوره حکومت صدام تقریبا دو میلیون مسیحی در این کشور با آرامش زندگی می­کردند. این افراد امروز کجا هستند؟ چه کسی بعد از سرنگونی رژیم از آنها دفاع کرد؟ هیچ کس امروز که سیل پناهندگان همان کشورها به غرب هجوم آورده­اند، نمی­داند با آنها چکار کنند."

نااومکین در این رابطه افزود شرکای غربی ما فراموش کرده­اند که در زمان حضور نیروهای ائتلافی در عراق، نه تنها از مسیحیان دفاع نکردند که حتی آرامش مردم غیرنظامی را نیز فراهم نساختند. طبق آمار موجود، در این ده سال نزدیک به 600 هزار غیرنظامی کشته شده­اند، غرب علاقه­ای به یادآوری این موضوع ندارد، زیرا آنها کاری برای متوقف ساختن این جنایات نکردند.

جامعه علمی ما هم از مدتها پیش برای دفاع از مسیحیان در خاورمیانه اقدام کرده است. بعد از سرکار آمدن السیسی در مصر، او به دفاع از مسیحیان پرداخت زیرا حکومت امروز مصر به خوبی می­فهمد که تمدن مصری از پیوستن تمدن­های مختلف حاصل شده و بدون مسیحیان بخشی از ماهیت خود را از دست می­دهد."

متروپولیت ایلاریون نیز با اشاره به اینکه تروریسم تحت تاثیر ایدئولوژی مشخصی شکل گرفته که به سرعت فراگیر می­شود تاکید کرد: “امروز تروریست­ها در یک نقطه هستند و فردا در نقطه­ای دیگر. ما شاهد پخش شدن لکه سیاه تروریسم هستیم و امروز بخش زیادی از سوریه و عراق را در خود گرفته است. ما به خوبی می­دانیم که این لکه می­تواند به مرزهای ما نیز برسد و ما از این مساله مستثنی نیستیم. زنگ خطر ما فریب خوردن دختران دانشجو از دانشگاه دولتی مسکو به سوی صفوف داعش بود.

جامعه ما باید نسبت به این هشدارها آگاه باشد. مردم باید متحد و منسجم عمل کنند؛ البته نیاز به کارگیری رهبران دینی کاملا احساس می­شود. برادران مسلمان ما نیز باید در کنار رهبران باشند و باید بدانیم که تروریست­ها همزمان با کار ایدئولوژیک، مغزها را شستشو می­دهند، به ویژه مغز جوانان را؛ از این رو ما باید در مقابل این تهدیدات بایستیم."

نااومکین در انتهای این گفتگو گفت: "در جامعه ما برخی مسایل قابل طرح نیستند و رهبران دینی و غیردینی نیز نمی­توانند با آن مبارزه کننند. در اینترنت که شب و روز جوانان را گرفته، هزاران سایت افراطی وجود دارد، یا حتی حضور یک تروریست زندانی که می تواند ذهن عده­ی زیادی از زندانیان را شستشو ­دهد. باید استراتژی درستی تدوین شود و صرفا با عملیات هوایی و یا حتی عملیات زمینی این مشکل ریشه کن نخواهد شد.

نمونه کوچک آن دوبی است که چندی پیش راجع به اعدام تروریست­ها سخن گفتند. من مخالف مجازات اعدام هستم و دلایل طرح این مساله را می­فهمم، اما یک تروریست از اعدام خوشحال می­شود، زیرا ایدئولوژی او بر همین اساس است که با مرگ به بهشت می­رود؛ چیزی جز این نمی­خواهند. برای آنها حبس ابد وحشتناک است پس باید تحریفات صورت گرفته در دین را اصلاح کرد، زیرا به خاطر این تحریف­ها عده­ای خود را به کشتن می­دهند و از این کار خود احساس رضایت می­کنند.

 ما باید در وهله اول احساس همدردی را در مردم تقویت کنیم. کلمه مدارا که اخیرا پیوسته به کار می­رود، چندان درست نیست، زیرا به معنی تحمل کردن نظر و اعتقاد و سنت­دیگری است.

ما باید تفاوت­ها را در عین برخورداری از یک میهن و زادگاه درک کنیم؛ اگر این خانه بلرزد یا سقوط کند، همه ما آسیب خواهیم دید. بمب تروریست از کسی نمی­پرسد که پیرو اسلام است یا مسیحیت و یا حتی لاییک، بلکه همه را با هم نابود می­کند. به همین خاطر، باید همه در کنار هم و در مقابل آن بایستیم. بر همین اساس من معتقدم که آموزش الهیات اهمیت زیادی دارد و با تلاش مشترک ادیان سنتی و جامعه آکادمیک باید رشد و توسعه پیدا کند.

منبع: سایت کلیسای ارتدوکس روسیه

http://www.patriarchia.ru/db/text/4293432.html

 


 شماره خبر : 155      تاريخ : 2015/12/20        آرشيو ادیان و اقوام       آرشيو همه اخبار

تگ ها : ادیان و اقوام ،  سایر ادیان(غیر از اسلام) ،  افرط گرایی و تفرقه ،  

اخبار مرتبط :

  تلاش در راستای ایجاد تنش بین اسلام و پراواسلاو در چچن
  افراطی‌گری مذهبی تهدیدی برای آسیای مرکزی
  استفاده از ابزار رسانه های گروهی برای مقابله با پدیده افراط گرایی و تروریسم
  عدم حمایت کمیته دومای دولتی از لایحه قانونی اشاره به وابستگی قومی تروریست ها در رسانه ها
  منع فعالیت 40 سایت افراطی در داغستان
  برای داغستان تقویت مناسبات بین اقوام و ادیان اهمیت بنیادین دارد
  منع استفاده از عنوان دین برای تروریست ها در رسانه های گروهی
  بررسی محتوای 380 سایت اینترنتی توسط دادستانی روسیه
  بیش از 20 تن از رهبران شورشیان طی سال 2015 در قفقاز شمالی کشته شدند
  ولادیمیر پوزنر: داعش ایده، ایدئولوژی و اسلام افراطی است
  تجربه یکاترینبورگ در تشخیص افراطی گرایی
  برگزاری برنامه «ماهیت ادیان سنتی. دین در زندگی انسان» در تاتارستان
  اجرای طرح «صدای ما علیه فاشیسم، افراطگرایی و تروریسم» برای ایجاد وحدت در فدراسیون 24 نوامبر 2015 (3 آذر 1394)
  تشکیل گروه های تبلیغات ضدتروریستی در موسسات غیردولتی داغستان
  تشدید مبارزات جمهوری کاراچای- چرکسیا با به دام انداختن جوانان در گروه های رادیکال
  پیشنهادات عملی برای مبارزه با تروریسم و افراط گرایی در روسیه
  حزب الله و حماس از نظر جامعه یهودیان روسیه تروریست هستند
  برگزاری کنفرانس صلح بین اقوام در چچن
  دعوت مجلس دومای روسیه به گفتگوی ادیان

   نظرات کاربران :

نام و نام خانوادگی : *  
نظرات : *

(حداکثر 900 کارکتر)

 
کارکتر تايپ شده :