جامعه و فرهنگ روسیه

 Monday, June 17, 2019  امروز شمسی

تماس با ما  تماس با ما   گزارش ویژه  گزارش ویژه   درباره ما  درباره ما   مناطق  مناطق   صفحه نخست  صفحه نخست  
  چاپ

میزگرد «جوانان داغستان و اینترنت: جنبه های امنیتی» در ماخاچ قلعه

شرکت «روس تلکام» در شهر ماخاچ قلعه پایتخت داغستان میزگردی با موضوع «جوانان داغستان: جنبه های امنیتی» با حضور نمایندگان ارگان های امنیتی، سازمان های اجتماعی و اجرایی و دانشجویان رشته «امنیت اطلاعات» جمهوری برگزار کرد.

  

سرویس مناطق: آرتور جبرئیلوف مدیر بازرگانی شعبه «روس تلکام» در داغستان تاکید کرد که "اینترنت برای بیشتر جوانان به فضایی مبدل شده که بدون زندگی میسر نیست؛ جوانان در شبکه­های اجتماعی با یکدیگر معاشرت کرده و تبادل اطلاعات می­کنند. اینترنت ابزاری مفید و موثر برای امر آموزش، استراحت و آشنایی و معاشرت با دوستان است؛ با این حال، همچون دنیای واقعی می­توانند خطراتی نیز به دنبال داشته باشد. در فضای مجازی نیز همچون دنیای واقعی جرم و جنایت، اخلال و دیگر پدیده­های منفی وجود دارند.

این اواخر اطلاعات منفی و خطرناکی برای جامعه در فضای مجازی اینترنت به چشم می­خورد که باید به این خطرات واقف بود و مساله امنیت کودکان در اینترنت را جدی گرفت. شرکت روس تلکام به عنوان یک اپراتور  بزرگ در کشور نسبت به این موضوع احساس مسئولیت می­کند، به ویژه پس از پیوستن تعدادی از شهروندان کشور به صفوف سازمان­های تروریستی و نفوذ عاملان تروریست­ها در میان جوانان به واسطه اینترنت، نگرانی­ها بیشتر شده است. بر همین اساس، امروز ما و وزارت امور جوانان داغستان مبتکر برگزار میزگردهای اینترنت امنیت برای جوانان هستیم."

زائور کوربانوف وزیر امور جوانان داغستان نیز گفت که موضوع مورد بحث این میزگرد از مساله به مشکل تبدیل شده است؛ وی در همین رابطه تاکید کرد: "ما در عصر فناوری و در جامعه اطلاعاتی زندگی می­کنیم و به نظر پیشرفت می­کنیم؛ با این حال شاهد علایم پس­رفتگی نیز هستیم. متاسفانه ارتباط بین پیش­روی و پس­روی ما را امروز در کنار هم جمع کرده تا مکانیزهای ممکن برای کار در فضای مجازی را بررسی کنیم و بتوانیم این فضا را به محلی امن برای کودکان و سایر افراد جامعه تبدیل کنیم.

اینترنت به بخشی از زندگی واقعی ما تبدیل شده و سرنوشت بسیاری از کودکان ما را تعیین می­کند؛ این در حالی است که می­تواند پیامدهای منفی بر سرنوشت آنها بگذارد؛ زیرا شاهد هستیم که چگونه تفکرات مخرب و غیرسازنده در فضای اینترنت بسط و گسترش پیدا می­کنند. بنابراین ما باید متوجه باشیم که اینترنت به مرور چارچوب زندگی افراد را تعیین می­کند و تبدیل به قوی­ترین ابزار اجتماعی می­شود. کودکان در این فرایند بیش از همه آسیب می­بینند، زیرا ذهن آماده­تری برای دریافت اطلاعات دارند.

معاون اول وزیر چاپ و نشر داغستان گفت: "داغستان همواره بر دو اصل احترام به بزرگتر و توافق بین اقوام استوار بوده است؛ چراکه فرهنگ­ها و اقوام مختلف همیشه می­توانند مشکلات خود را حل و فصل کنند. از این رو می­توان گفت که امروز فرایند شکل­گیری جهان­بینی در جوانان با مشکل روبرو شده است و نسل جدید بر خلاف نسل گذشته اطلاعات را دریافت نمی­کند، بلکه انتخاب می­کند. امروز نمی­توانیم چیزی را به جوان اجبار کنیم، زیرا تجربه بستن سایت­ها ناموفق بوده، یک سایت را می­بندیم، سایت جدیدی باز می­شود. داعش از تکنولوژی بالاتری به نسبت ما برخوردار است؛ به همین خاطر، جامعه کارشناسان باید روی این موضوع کار کنند. موضوع دیگری که به نظر مهم می­رسد، استفاده از خود جوانان برای مقابله با این خطرات است، بدون حضور و کمک آنها نمی­توانیم این گره را باز کنیم."

در پایان نشست، نایلیا اِفِندیِوا کارشناس ارشد وزارت جوانان در امور میهن پرستی و تربیت دینی اخلاقی به معرفی پروژه «اینترنت امن» پرداخت که بر اساس آن اطلاعات جوانان در حوزه فناوری اطلاعات را بالاتر می­برند. در سال 2016 نیز برنامه­های آموزشی و چاپ و نشر محصولات (بوکلت و یادبود)، سازمان­دهی و برگزاری جلسات سخنرانی برای دانش­آموزان کلاس­های 11-9 آماده شده است.

منبع: ریاداغستان

http://www.riadagestan.ru/news/society/kruglyy_stol_na_temu_dagestanskaya_molodezh_i_internet_aspekty_bezopasnosti_proshel_v_makhachkale/

 شماره خبر : 158      تاريخ : 2015/12/20        آرشيو اسلام و مسلمانان       آرشيو همه اخبار

تگ ها : اسلام و مسلمانان ،  رسانه و فضای مجازی ،  اینترنت ،  

اخبار مرتبط :


   نظرات کاربران :

نام و نام خانوادگی : *  
نظرات : *

(حداکثر 900 کارکتر)

 
کارکتر تايپ شده :