جامعه و فرهنگ روسیه

 Monday, June 17, 2019  امروز شمسی

تماس با ما  تماس با ما   گزارش ویژه  گزارش ویژه   درباره ما  درباره ما   مناطق  مناطق   صفحه نخست  صفحه نخست  
  چاپ

کاهش اخبار منفی در رابطه با قفقاز در رسانه ها

در نشست بین المللی سیاست پردازی در ماخاچ قلعه قفقاز شمالی در رسانه های روسیه گفته شد که انتشار اخبار منفی در رابطه با قفقاز در رسانه ها کاهش یافته است.

  

سرویس مناطق: کنفرانس «قفقاز روسیه» در شهر ماخاچ قلعه پایتخت جمهوری داغستان برگزار شد و طی آن مدعوین به بحث و مناظره درباره موضوع «قفقاز روسیه با تنوع قومی در رسانه­ها: درس هایی از تاریخ، چالش­ها و تصمیمات جدید» پرداختند. سرگی مارکِدونوف استاد گروه منطقه شناسی و سیاست خارجه ی دانشگاه دولتی علوم انسانی روسیه و عضو اتحادیه روزنامه نگاران در این نشست گفت: "در دو سال گذشته قفقاز شمالی روسیه با دستورکار تدوین شده برای کشورها به حاشیه رفت؛ رویدادهای اوکراین و درگیری­های خاورمیانه موضوع داغ تمام مباحثات و جلسات بود، اگرچه با مداخله نظامی روسیه به بحران سوریه، نگاه­ها دوباره به سوی قفقاز برگشت."

مارکدونوف در ادامه تاکید کرد: "این اولین عملیات نظامی است که روسیه خارج از محدوده پساشوروی برگزار می­کند و کشور ما اعلام کرد که دلیل اصلی مشارکت در برنامه سوریه، مقابله با جهاد رادیکال است. معمولا سوالی درباره آسیب پذیری روسیه در این درگیری­ها پرسیده می شود؛ طبیعی است که در این شرایط موضوع قفقاز پررنگ­تر می­شود. در طول سال­های متمادی پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی، قفقاز یکی از پرمشکل­ترین مناطق فدراسیون روسیه به شمار می­رفت و پس از اینکه ناسیونالیزم قومی در اواخر سال­های 90 جای خود را به اسلام رادیکال سپرد، صحبت از چالش­های جدید داغستان و دیگر جمهوری­های قفقاز مطرح شد."

به گفته سیاست­پردازان، در سال­های اخیر برخی نقاط در قفقاز روسیه به ثبات نسبی رسیده­اند؛ تعداد انفجارها و خشونت­های نظامی از سال 2011 کمتر شده است و می­توان درباره کم شدن تهدیدها از سوی امارت قفقاز و از بین رفتن برخی چهره­های مرتبط با امارت صحبت کرد. علاوه بر این، ما شاهد هستیم که بسیاری از نمایندگان جمهوری قفقاز در جریان اوکراین وفاداری خود را به روسیه نشان دادند و ما تا حدی شاهد تغییر شاکله­ها بودیم. چچن که سابق یک تهدید در روسیه به شمار می­رفت، اکنون یکی از پایگاه­کشور در برنامه­های دانباس و اوکراین است. رهبر چچن در سیاست­های روسیه در منطقه دست کمی از یک رهبر واقعی ندارد. طی پانزده تا بیست سال پیش چنین موضوعی غیرممکن به نظر می­رسید و تغییر در رفتارهای جامعه نیز قابل توجه است. نظرسنجی­ها حاکی از کم شدن تبلیغات منفی درمورد قفقاز است، حال آنکه قبل­تر عبارت «تغذیه قفقاز کافی ­است!» بیشتر به گوش می­خورد.

آلگ باندارِنکو یکی از مدیران و شرکای آژانس ارتباطات و راهبرهای شهر مسکو نیز در این رابطه اشاره کرد که اخبار منفی راجع به قفقاز در رسانه­های روسیه کمتر شده، اگرچه اخبار مثبت نیز بیشتر نشده است.

"اگر حوادث امروز قفقاز شمالی را از منظر رسانه­های گروهی نگاه کنیم، تصویر ساده و قابل فهمی برای ما شکل می­گیرد. در طول سال­های 90 منطقه قفقاز، منطقه جنگ و درگیری و ظهور تروریسم بود. پس از این دوره آتش اخبار منفی فروکش کرد، با این حال، موج اخبار مثبت که همه انتظارش را می­کشیدند هم ظاهر نشد. امروز در قفقاز شمالی بسیاری از هموطنان ما تصور می­کنند که پیش از ورود به این منطقه باید از امنیت خود اطمینان حاصل کنند؛ چه کسی در این جریان مقصر است؟ قطعا مقصر اول حکومت است که برای تبلیغات مثبت درباره این منطقه تدابیر لازم را نیاندیشیده و مقصر بعدی رسانه­های گروهی هستند که زندگی با شاکله­های گذشته را ترجیح می­دهند."

به گفته کارشناسان، امروز ساکنین شهرهای روسیه نگاه بهتری به ساکنین قفقاز دارند که دلیل آن را می­توان اینطور توضیح داد:

همه ما قطعا راجع به شلیک گلوله در مراسم عروسی قفقازی­ها در مسکو و دیگر شهرها شنیده­ایم؛ حتی رسانه­ها هم در این باره مطالبی منتشر کرده­اند، اما طی دو سال گذشته دیگر در این باره مطلبی به چشم نمی­خورد، دلیل آن چیست؟ نخست آنکه اقدامات تربیتی اتخاذ شده است؛ روسای دیاسپوراهای محلی با جوانان و دانشجویان خود جلسات توجیهی گذاشته­اند و عوامل تنش­زا از بین رفت؛ از طرف دیگر، رمضان قدیروف رهبر چچن از اولین کسانی بود که برای جلب موافقت مردم به شبه جزیره کریمه رفت. بعد از او تعداد زیادی از اهالی قفقاز به دانباس رفتند تا از مردم در مقابل نظامیان اوکراین حمایت کنند و همین مساله تصویر ذهنی روس­ها و رسانه­های روسی را نسبت به آنان مثبت کرد."

منبع: ریاداغستان

http://www.riadagestan.ru/news/politics/obraz_severnogo_kavkaza_v_rossiyskikh_smi_obsudili_na_mezhdunarodnom_politologicheskom_forume_v_makhachkale/

 

 شماره خبر : 159      تاريخ : 2015/12/20        آرشيو فرهنگ       آرشيو همه اخبار

تگ ها : ادیان و اقوام ، فرهنگ ،  اقوام ، رسانه و فضای مجازی ،   

اخبار مرتبط :


   نظرات کاربران :

نام و نام خانوادگی : *  
نظرات : *

(حداکثر 900 کارکتر)

 
کارکتر تايپ شده :