جامعه و فرهنگ روسیه

 Thursday, October 22, 2020  امروز شمسی

تماس با ما  تماس با ما   گزارش ویژه  گزارش ویژه   درباره ما  درباره ما   مناطق  مناطق   صفحه نخست  صفحه نخست  
  چاپ

ولادیمیر پوزنر: داعش ایده، ایدئولوژی و اسلام افراطی است

روزنامه نگار و مجری معروف تلویزیون معروف روسیه و اولین رییس آکادمی تلویزیون روسیه در توصیف هنر معتقد است تروریست ها امروزه در حال نابود کردن هنر هستند. او تاکید می کند تروریست ها از بربرها هم بدتر هستند.

  

سرویس فدرال: در چارچوب نشست بین­المللی فرهنگ در سن­پترزبورگ، مدیر موزه ارمیتاژ در این شهر از ولادیمیر پوزنر روزنامه­نگار و مجری معروف تلویزیون معروف روسیه و اولین رییس آکادمی تلویزیون روسیه دعوت کرد تا درباره هنر سخن بگوید. ولادیمیر پوزنر نگاه خود به هنر را از زاویه رفتار تروریست­هایی مطرح ساخت که امروز در حال نابود کردن هنر هستند.

پوزنر در این رابطه گفت: "باید در استفاده از کلماتی­ همچون بَربَر نیز برای آنها محتاطانه عمل کرد، زیرا معمولا این اصطلاح برای افرادی به کار می­رود که فاقد تحصیلات بوده، پوست تیره دارند، هیچ نمی­فهمند و هیچ نمی­دانند و فقط خرابکاری می­کنند. اما تروریست­هایی که ما می­بینیم بَربَر نیستند، بلکه افراطی­های دینی هستند. این افراد نقطه نظرات دینی با اصول مشخص دارند؛ به عنوان مثال، اصول دینی آنها هنر را منع می­کند. پس آنها فقط ساختمان یا بنای باستانی را خراب نمی­کنند. به اعتقاد من، آنها از بربرها هم بدترند؛ آنها یک ایده مشخص و یک ایدئولوژی دارند و آن اسلام افراطی است که خطرات زیادی به دنبال دارد.

سوال: آیا رفتار آنها شبیه به خشم و حسادت به خاطر عدم توانایی هنری نیست؟ آیا به این دلیل نیست که بناها و یادبودها را از بین می­برند؟

من یادم می­آید که زمانی در سواحل بالتیک مشغول استراحت بودم و شخصی یک قلعه شنی بسیار زیبا ساخته بود. پسربچه­ای از آنجا رد می­شد که عینک به چشم داشت. وقتی قلعه شنی را دید به سمت آن هجوم برد تا آن را خراب کند. به نظر می­رسید که از چیزی عصبانی است و حال خشم و نفرت خود را به نحوی تخلیه می­کند. این حسادت وجود دارد، اما در مورد این گروه بعید به نظر می­رسد.

با این حال، امروز موضوع نگران کننده نسل جدید است که دایم فیلم­های فِلینی (فدریکو فلینی، کارگردان ایتالیایی) را در صفحه نمایش کوچک تماشا می­کنند. این موضوع باعث تاسف است، زیرا آنها عظمت این فیلم­ را درک نمی­کنند؛ آنها فقط طرح فیلم را می­بینند؛ آنها نمی­فهمند که او با چه دقت و مهارتی فیلم­برداری کرده و اصلا چه چیزی را در کادر قرار داده است. آنها صدا را نمی­شنوند؛ تحول دیجیتال از نظر تجهیزات فنی خوب است، اما زمانی که الکسی اوچیتل فیلم برداری می­کند، باید آن را در صفحه اکران بزرگ تماشا کرد. به لطف تکنولوژی، عده­ای این فیلم را در صفحه نمایش تلفن همراه تماشا می­کنند و بعد می­گویند، «فیلم الکسی را دیدی؟ بد نبود، نه؟» این به نظر من خطرناک است. زیرا با گذشت چندین سال، نسل جوان ما کم کم باور می­کند که هنر همین است. وقتی تابلوی مونالیزا در شبکه اینترنت موجود است، لزومی ندارد برای دیدن آن به لوور برویم. کپی­های زیادی از مونا لیزا وجود دارد، اما زمانی که در کنار تابلوی واقعی می­ایستید، به اوج نبوغ و هنر نقاش پی می­برید. هنرمند وجود خود را در اثر به جا گذاشته است، پس اگر این اثر اصلی نابود شود، واقعا تاسف برانگیز خواهد بود.

 

وقتی حکومت­ها به فکر میراث فرهنگی نیستند،

 چه انتظاری از تروریست­ها داریم

رهبران دنیا موضوع تخریب آثار باستانی و معماری جهانی به دست تروریست­های داعش را در اولویت کارها قرار نمی­دهند. علاوه بر تخریب آثار باستانی، هنرمندانی از بین می­روند که می­توانند اثر جدیدی خلق کنند. در سال 1914 بود که نیکلای رِریخ نقاش و اندیشمند روس به فرمانده عالی ارتش روسیه، دولت امریکا و فرانسه مراجعه کرده و پیشنهاد امضای سندی برای حفظ ارزش­های فرهنگی در زمان درگیری­های مسلح بین دولت­ها را مطرح ساخت. یک انسان پیشنهاد امضای قراردادی بین­المللی را می­دهد تا تمام فرهنگ جهانی را نجات دهد. سازمان­های غیردولتی به این ایده توجه نشان داده و جنبشی جهانی درگرفت که به امضای قرارداد حفظ آثار فرهنگی انجامید. رِریخ با این کار خود به حفظ آثار فرهنگی اعم از موزه­ها، موسسات علمی و انواع هنر اعم از اماکن فرهنگی، معماری و موسیقی کمک کرد. سال 1954 «کنفوانسیون بین­المللی حفظ ارزش­های فرهنگی در صورت وقوع درگیری مسلحانه» مبتنی بر هشت بند به تصویب رسید. اما امروز این کنفوانسیون کار نمی­کند و حکومت­هایی که آن را امضا کرده بودند، هیچ یک از بندها را اجرا نمی­کنند. پس چه انتظاری می­توان از شبه نظامیان داعش داشت که نه نیکلای رِریخ را می­شناسند و نه حتی ایده­ای شبیه به او در سر دارند.

اما درباره آثاری که از بین رفته­اند باید گفت که موزه دولتی ارمیتاژ تمام اسناد و اطلاعات موجود درباره پالمیر را جمع آوری کرده و پیشنهاد ساخت مشابه آن را در حومه پترزبورگ می­دهد. در ارمیتاژ برخی از یادبودهای فرهنگی پالمیر و حتی تعرفه­های گمرکی پالمیر کتیبه­هایی به زبان­های یونانی و آرامی به جا مانده­اند.

منبع: صفحه شخصی ولادیمیر پوزنر

http://pozneronline.ru/2015/12/13525/

 شماره خبر : 164      تاريخ : 2015/12/20        آرشيو ادیان و اقوام       آرشيو همه اخبار

تگ ها : ادیان و اقوام ، فرهنگ ،  سایر ادیان(غیر از اسلام) ، میراث فرهگی و گردشکری ،  افرط گرایی و تفرقه ، میراث فرهنگی ،  

اخبار مرتبط :

  تلاش در راستای ایجاد تنش بین اسلام و پراواسلاو در چچن
  افراطی‌گری مذهبی تهدیدی برای آسیای مرکزی
  استفاده از ابزار رسانه های گروهی برای مقابله با پدیده افراط گرایی و تروریسم
  عدم حمایت کمیته دومای دولتی از لایحه قانونی اشاره به وابستگی قومی تروریست ها در رسانه ها
  منع فعالیت 40 سایت افراطی در داغستان
  برای داغستان تقویت مناسبات بین اقوام و ادیان اهمیت بنیادین دارد
  منع استفاده از عنوان دین برای تروریست ها در رسانه های گروهی
  بررسی محتوای 380 سایت اینترنتی توسط دادستانی روسیه
  بیش از 20 تن از رهبران شورشیان طی سال 2015 در قفقاز شمالی کشته شدند
  تجربه یکاترینبورگ در تشخیص افراطی گرایی
  برگزاری برنامه «ماهیت ادیان سنتی. دین در زندگی انسان» در تاتارستان
  پیش گیری از تروریسم وظیفه ی ما در قبال جامعه دینی
  اجرای طرح «صدای ما علیه فاشیسم، افراطگرایی و تروریسم» برای ایجاد وحدت در فدراسیون 24 نوامبر 2015 (3 آذر 1394)
  تشکیل گروه های تبلیغات ضدتروریستی در موسسات غیردولتی داغستان
  تشدید مبارزات جمهوری کاراچای- چرکسیا با به دام انداختن جوانان در گروه های رادیکال
  پیشنهادات عملی برای مبارزه با تروریسم و افراط گرایی در روسیه
  حزب الله و حماس از نظر جامعه یهودیان روسیه تروریست هستند
  برگزاری کنفرانس صلح بین اقوام در چچن
  دعوت مجلس دومای روسیه به گفتگوی ادیان

   نظرات کاربران :

نام و نام خانوادگی : *  
نظرات : *

(حداکثر 900 کارکتر)

 
کارکتر تايپ شده :