جامعه و فرهنگ روسیه

 Thursday, February 20, 2020  امروز شمسی

تماس با ما  تماس با ما   گزارش ویژه  گزارش ویژه   درباره ما  درباره ما   مناطق  مناطق   صفحه نخست  صفحه نخست  
  چاپ

سال 2016، سال افتخار در گفتمان مسلمانان

دمیر حضرت محی الدینوف دبیر نشست بین المللی مسلمانان و معاون اول اداره دینی مسلمانان فدراسیون روسیه در صفحه لایوژورنال خود به سطح جدید روابط کلیسای ارتدوکس روسیه با جامعه اسلامی طی سال ۲۰۱۵ اشاره می کند و معتقد است در سال 2016 دوره جدیدی از همکاری های ارتدوکس و اسلام آغاز می شود و کلیسای روس شریک نزدیک مسلمانان خواهد بود.

  

سرویس فدرال: دمیر حضرت محی الدینوف دبیر نشست بین­المللی مسلمانان و معاون اول اداره دینی مسلمانان فدراسیون روسیه در وبلاگ شخصی خود می­نویسد: «آخرین تغییرات در کادر کلیسای ارتدوکس روسیه مبین کمبودها در فرایند احیا و توسعه نهادهای دینی ارتدوکس و اسلام در روسیه است. کناره گیری فسیوالود چاپلین رییس اداره تعاملات کلیسا و جامعه و همچنین سرگی چاپنین از سمت مدیرمسئولی «مجله پاتریارک مسکو» بستر جدیدی برای همکاری بین ادیان فراهم می­آورد. من حتی اعتقاد دارم که می­توان راجع به همکاری­های عمیق استراتژیک و شراکت با تکیه بر صلح و آرامش میهن و تمام فضای اوراسیا صحبت کرد.

امروز همه نسبت به ضرورت کار مشترک با بهره­گیری از شیوه­های نوین و در عین حال مبتنی بر اصول و سنت­های چندین قرنی حسن همجواری و گفتمان اذعان داریم. ما همه مسئول هستیم؛ تمدن ما پیش از هرچیز بر ارتدوکس و اسلام و اتحاد اسلاو و ترک استوار است. این اصل ستون فقرات ما را تشکیل می­دهد. دیگر مسایل را تاریخ بر ما تحمیل کرده است.

من اطمینان دارم که پدر فسیوالود همیشه خیرخواه ماست؛ اما او بیشتر تمایل به اظهارات تند دارد. برخی اظهارات او در این اواخر بر آینده گفتگوهای دینی تاثیرات منفی خواهند گذاشت.

سخنان اخیر او راجع به «جنگ مقدس» (منظور عملیات روسیه در قلمروی سوریه است) کاملا منفی بود. این سخنان بهانه ای به دست دشمنان ما داد و تا امروز نیروهای مسلح فدراسیون روسیه را با جنگ صلیبی در یک کفه ترازو قرار می­دهد.

رییس جمهور ولادیمیر پوتین و وزارت خارجه روسیه همه تلاش خود را می­کنند تا جلوی وقوع هرگونه اختلافات دینی و قومی و تسویه حساب­های شخصی را در روسیه بگیرند. روسیه امروز مدافع اصول انسانی، عدالت و سنت­ها برای 95% پیروان ادیان توحیدی است. با این اوصاف، بیان چنین سخنانی به معنای گل زدن در دروازه خود است.

ایده چاپلین برای بوجود آوردن چیزی شبیه به شوروی، سرزمین مقدس روسیا خلافت چندان جالب نبود. این قبیل سخنان یادآور تبلیغات گروه داعش است و بعید می­نماید که امروز ما و بویژه کلیسای ارتدوکس روسیه به چنین چیزی نیاز داشته باشیم.

اصلا وظیفه ما توصیف شرایط سیاسی نیست؛ حتی اگر حوادث نظامی رنگ مذهبی، فرهنگی و تمدنی به خود بگیرند. شاید این کار از عهده روحانیون کلیسای آنگلیکا و اصول­گرایانی برآید که سال2001 از دهان جورج بوش پسر اعلام «راهپیمایی صلیبی» علیه تروریسم کردند. در آن زمان همه متوجه شدند که این سخنان به معنای جنگ جهانی با اسلام است. حوادث بعدی نیز تایید کننده این مفهوم بوده و هستند.

به اعتقاد من، سطح جدید روابط کلیسای ارتدوکس روسیه با جامعه اسلامی حاصل شده است. متروپولیت ایلاریون رییس بخش روابط خارجی کلیسای ارتدوکس روسیه و نفر دوم کلیسا شخصا در مراسم افتتاح مسجد جامع مسکو در ماه سپتامبر سال جاری حضور داشت. پاتریارخ کریل تبریکات صمیمانه خود را به مناسبت افتتاح این مسجد ارسال کرد و مسلمانان به گرمی پذیرای این تبریکات بودند.

در این مدت ما مناسبات کاری و شخصی بسیار خوبی با متروپولیت ایلاریون برقرار کرده­ایم؛ وی به عنوان مسئول سیاست خارجی کلیسا به خوبی متوجه اتفاقات در دنیای اسلام و همکاری­های سودمند برای هر دو طرف است.

یه یاری خداوند، در سال 2016 دوره جدیدی از همکاری­های ارتدوکس و اسلام آغاز می­شود. کلیسای روس شریک نزدیک ماست. خداوند از ما می­خواهد که در راه خیر و برکت و در مقابل شر و بدی با هم متحد شویم. امروز به واقع فرصتی تاریخی برای پیروزی در این راه حاصل شده است و ما همچون قرن­های گذشته سرنوشت مشترک خود را خواهیم ساخت.

منبع: صفحه لایوژورنال دمیر حضرت محی الدینوف

http://damir-hazrat.livejournal.com/

 شماره خبر : 165      تاريخ : 2015/12/20        آرشيو ادیان و اقوام       آرشيو همه اخبار

تگ ها : اسلام و مسلمانان ، ادیان و اقوام ،  دینی و تبلیغی ، مسیحیت و کلیسای ارتدکس ،  وحدت وهمزیستی مذهبی،دینی،قومی ،  

اخبار مرتبط :


   نظرات کاربران :

نام و نام خانوادگی : *  
نظرات : *

(حداکثر 900 کارکتر)

 
کارکتر تايپ شده :