جامعه و فرهنگ روسیه

 Friday, October 30, 2020  امروز شمسی

تماس با ما  تماس با ما   گزارش ویژه  گزارش ویژه   درباره ما  درباره ما   مناطق  مناطق   صفحه نخست  صفحه نخست  
  چاپ

فسیوالود چاپلین از اختلاف نظرهایش با پاتریاک کریل می گوید

فسیوالود چاپلین رییس بخش تعاملات کلیسا و جامعه اخیرا به خاطر اختلاف نظر با کریل اسقف اعظم روسیه و بی-توجهی وی به نظرات سایرین از مقام خود در کلیسای ارتدوکس روسیه استعفا داد.

  

سرویس فدرال: چاپلین تاکید می­کند که "کلیسا علاقه­ای به شنیدن اظهار نظرات سایرین ندارد... من از مدت­ها پیش با جناب پاتریارک بر سر مناسبات کلیسا - حکومت و اداره امور کلیسا اختلاف نظر داشتم. من اعتقاد دارم که کلیسا باید صریح با حکومت سخن بگوید، نه اینکه در مقابل حکومت سر تعظیم فرود بیاورد."

به اعتقاد چاپلین، بسیاری از تصمیمات به شکلی ناگهانی و بدون مشورت توسط شخص پاتریارک اتخاذ می­شوند. "ظاهرا جناب کریل تصور می­کند که در کلیسا فقط صدای او باید شنیده شود، اما از این پس چنین نخواهد بود."

رییس سابق اداره شورای مقدس کلیسا تعریف می­کند که ابعاد و هزینه­های دستگاه پاتریارک هیچ ­وقت از طرف شورای کلیسایی تایید نشده است. اثربخش بودن دستگاه پاتریارک سوال برانگیز است. "من فکر می­کنم که در شرایط کنونی می­خواهند هر صدای مخالف و هر شخصی که مستقل و با صدای بلند اظهار نظر می­کند را از صحنه خارج کنند. اما هیچ کس نمی­تواند صدای من را خاموش کند و موضع من را تغییر دهد."

به گفته رییس سابق بخش تعاملات کلیسا و جامعه، به او پیشنهادات مبهمی برای کار داده­اند، اما چاپلین قصد ندارد این وعده­های مبهم را در ازای سکوت و آزادی بپذیرد... کلیسا نباید با افرادی معاشرت و خوشرفتاری کند که به فساد مالی شهره­ هستند. باید با صدای بلند از دزدی­های خدمت­گزاران دولت صحبت کرد. اظهار نظرها و سخنانی که مطرح می­شوند واقعیت هستند. در دنیای امروز حکومت دست کسانی نیست که به راحتی عزل و نصب می­کنند، بلکه کسانی حکومت می­کنند که بهتر بر جامعه تاثیر بگذارند.

فسیوالود چاپلین از چهره­های سرشناس در کلیسای ارتدوکس روسیه است. رسانه­ها از او با ده جمله به یادماندنی یاد می­کنند:

1.      باید تکلیف خیالات واهی جهان­بینی علمی را بالاخره روشن کرد.

2.      ادیان فقط در چارچوب دین مسیحیت موجودیت دارند.

3.      نباید از دانش­آموزان پنهان کنیم که تئوری تکامل از نظر علمی به طور کامل اثبات نشده، پس حقیقت مسلم نیست.

4.      برخی از روشنفکران به گناه روس­هراسی آلوده هستند.

5.      امور اخلاقی، رفتار شایسته یک مسیحی باعث مرگ بولشویک­ها می­شود.

6.       در نکوهش پوشش نامناسبت و استفاده از الکل: «اگر زنی دامن کوتاه به تن کند، نه فقط یک قفقازی بلکه یک روس را هم تحریک می­کند. و اگر زن مست باشد، بیشتر تحریک خواهد کرد».

7.      اگر شخصی به پاتریارک لباس رسمی، شمایل، ماشین یا ساعت هدیه کند، نشانه علاقه او به پاتریارک و کاملا طبیعی است.

8.      ما تمام طرح­های جهانی که با حقیقت الهی سازگار نبودند را متوقف ساخته­ایم. ما طرح­های امریکایی را هم متوقف خواهیم کرد.

9.      اگر خدای نکرده انقلاب نارنجی رخ بدهد و شما در آن شرکت نکنید، آنوقت از یک طرف ناسیونالیست­های شبه روس و از طرف دیگر شبه نظامیان شبه مسلمان حضور پیدا می­کنند.

10.  در دوران جنگ بزرگ میهنی استالین متوجه شد که اگر به آرمان­های انقلاب جهانی وفادار بماند، پیروز میدان جنگ نمی­شود.

شایان ذکر است که فسیوالود چاپلین از چهره­های شناخته شده در کلیسای ارتدوکس است که به مراتب عدم علاقه خود را به دین اسلام و رعایت آیین اسلام در جامعه روسیه نشان داده است. در ماه نوامبر سال جاری نیز در سخنرانی خود تاکید کرده بود که روسیه باید مرکز عدالت و صلح در دنیا باشد و بایستی آرمان­های روس مقدس، خلافت یا اتحاد جماهیر شوروی را به منظور مبارزه با چالش­های بی­عدالتی و دیکتاتوری نخبگان بر اراده و خواست مردم به اجرا درآورد.

منبع: کانال تلویزیونی «باران»

https://tvrain.ru/articles/vsevolod-400772/

 شماره خبر : 166      تاريخ : 2015/12/20        آرشيو ادیان و اقوام       آرشيو همه اخبار

تگ ها : ادیان و اقوام ،  مسیحیت و کلیسای ارتدکس ،  جریان های درون کلیسا ،  

اخبار مرتبط :


   نظرات کاربران :

نام و نام خانوادگی : *  
نظرات : *

(حداکثر 900 کارکتر)

 
کارکتر تايپ شده :