جامعه و فرهنگ روسیه

 Friday, May 29, 2020  امروز شمسی

تماس با ما  تماس با ما   گزارش ویژه  گزارش ویژه   درباره ما  درباره ما   مناطق  مناطق   صفحه نخست  صفحه نخست  
  چاپ

طرح های اولویت دار شورای مفتیان جمهوری داغستان

پالایش رفتار به عنوان یکی از اصول سفارش شده در اسلام و نقش آن در شکل دادن به ارزش های دینی و معنوی و پایه و مبنای مبارزه با افراط گرایی و تروریسم، راه های کسب درآمد حلال در اسلام و نقش آن در حل مشکلات اجتماعی – اقتصادی جامعه و تساهل و تسامح دینی به عنوان اصل تقویت جامعه امروز و تربیت نسل در حال رشد، سه طرح اصلی شورای مفتیان داغستان در سال ۲۰۱۵ بود.

  

سرویس مناطق: شورای مفتیان داغستان به مدیریت احمد حاجی کاخایِف کارهای زیادی برای بهبود وضعیت دینی اخلاقی در جامعه امروز جمهوری داغستان انجام می­دهد. وی درباره طرح­های اولویت­دار و هدف از اجرای آنها توضیح می­دهد: "برای کار موثر و برای دستیابی به اهداف مشخص، ما از ماه جولای سال 2015 بیشتر برنامه­ها را در قالب طرح درآوردیم. سه طرح اولویت­داری که به اجرا درآمده­اند به شرح زیر هستند: «پالایش رفتار به عنوان یکی از اصول سفارش شده در اسلام و نقش آن در شکل دادن به ارزش­های دینی و معنوی و پایه و مبنای مبارزه با افراط­گرایی و تروریسم»، «راه­های کسب درآمد حلال در اسلام و نقش آن در حل مشکلات اجتماعی اقتصادی جامعه» و «تساهل و تسامح دینی به عنوان اصل تقویت جامعه امروز و تربیت نسل در حال رشد». چند طرح دیگر نیز در دست اقدام داریم. این طرح­ها معمولا به صورت برگزاری برنامه­های مختلف و از جمله جلسات آموزشی از طریق رسانه­های گروهی، دیدار با جوانان، برگزاری جلسات مختلف، مسابقات، میزگردها، کنفرانس­های، برنامه­های جمعی و ترویج کتاب و مطالب اجرا می­شوند.

جوانان هدف اصلی طرح­های ما هستند. در شرایط جهانی­شدن، باید به انتخاب مسیر درست و تامین امنیت دینی و جهان­بینی جوانان توجه خاص مبذول داشت. ما گروه­هایی از مفتی­ها تشکیل داده­ایم که هر کدام موظف به برگزاری برنامه­هایی در مدارس، دانشگاه­ها، ورزشگاه­ها و سازمان­های مختلف و حتی مراکز تجاری هستند. ما معتقدیم که آموزش دینی موثرترین شیوه برای تشکیل حفاظ استراتژیک در زادگاه ما می باشد و امروز سطح سواد دینی مردم پیش­شرط توسعه و تامین امنیت برای جامعه محسوب می­شود.

سالی که گذشت «پالایش رفتار» نام داشت، به همین خاطر بیشتر برنامه­های ما روی سلامت دینی و اخلاقی جامعه از طریق ترویج ارزش­های دینی و بکارگیری روش­های نوین در تبلیغ اخلاق حسنه، پیشگیری از تخریب ارزش­های اخلاقی و حفظ تغییرات مثبت در سلامت اخلاقی و دینی جامعه چندقومیتی جمهوری و همچنین کاهش عوامل منفی تاثیرگذار بر جهت­گیری جوانان متمرکز شدیم. کارهایی نیز برای ترغیب جوانان به کار خیر و احساس مسئولیت در مقابل خداوند و جامعه انجام گرفته است.

جوانان گروه آسیب­پذیر جامعه هستند که در صورت فقدان ارزش­های اخلاقی به الکل، مواد مخدر، تجارت نادرست، افراط گرایی و حتی تروریسم روی می­آورند. دلیل گسترش افراط­گرایی در خلاء اخلاقی زندگی افراد است. یکی از مشکلات امروز جمهوری داغستان، لایه لایه شدن جامعه و در پی آن تشدید مشکلات قومیت دینی و اختلاف نظرهایی است که به درگیری پنهان و آشکار می­انجامد. به همین خاطر ما تصمیم گرفتیم افراد را به سمت میهن­پرستی سوق داده و احساس احترام به افراد بدون توجه به نژاد، قومیت، موقعیت اجتماعی و یا باور دینی را در مردم تربیت کنیم. ما تاکید می­کنیم که تربیت دینی با مظاهر شوونیزم، ناسیونالیسم، راسیسم و افراط­گرایی سازگاری ندارد.

ما در جلسات و کنفرانس­های متعدد به این نتیجه رسیدیم که نسل جوان باید از نظر فرهنگی آموزش داده شود و ضمن آموزش دینی، توجه و احترام به قومیت و ملیت و فرهنگ جهانی در آنان نهادینه گردد.

منبع: شورای مفتیان جمهوری داغستان

http://muftiyatrd.ru/content/prioritetnye-proekty-muftiyata-respubliki-dagestan

 


 شماره خبر : 178      تاريخ : 2015/12/30        آرشيو اسلام و مسلمانان       آرشيو همه اخبار

تگ ها : اسلام و مسلمانان ،  دینی و تبلیغی ،  افراطی گری و تفرقه های قومی و دینی ،  

اخبار مرتبط :

  دعوت به مبارزه با وهابیت از سوی مفتی جمهوری تاتارستان
  موضع قدیروف در رابطه با حادثه تروریستی اخیر در چچن
  بررسی مسئله ممنوعیت وهابیت در روسیه
  پیشنهاد شورای بین مذهبی روسیه مبنی بر ممنوعیت «ایدئولوژِی وهابیت و سازمان های وهابی» و واکنش جامعه مذهبی این کشور به تصمیم مذکور
  خشم برخی از روحانیون اینگوشتیا از طرح ممنوعیت
  هشدار رهبران دینی تاتارستان در رابطه با وهابیت
  پیشنهاد شورای بین مذهبی روسیه مبنی بر قرارگیری وهابیت در میان ایدئولوژی های افراطی
  بررسی وضعیت مبارزه با رادیکالیزم و افراطی گرایی در قفقاز، در میزگرد برگزار شده در مسکو
  وزارت داخلی جمهوری تاتارستان از انهدام کامل حزب التحریر در تاتارستان خبر داد.
  اینگوشتیا تجربه خود در برخورد صحیح با شورشیان بازگشتی پیوسته به گروه تروریستی داعش را در اختیار سوریه قرار می دهد.
  پیشنهاد فدراسیون روسیه برای برگزاری کنفرانس جامع اسلامی با هدف برقراری صلح بین شیعه و سنی.
  دست تصوف داغستان
  پوتین عامل اصلی گرایش به تروریسم را نداشتن علم و دانش کافی دانست
  درخواست کمک از مفتی عین‌الدین در خصوص حفظ و مراقبت از اسلام سنتی در مقابل اصلاح‌طلبان
  سخنرانی مفتی تاجیکستان در مسجد جامع مسکو
  قفقاز شمالی؛ سرکرده جرایم تروریستی
  پشت پرده حمله به پلیس چچن
  بررسی راستگراهای افراطی و اسلامگراهای افراطی در شبکه اجتماعی
  دستور رئیس اینگوشتیا مبنی بر ایجاد کمیسیون ضد افراطی گری
  خطر ناشی از اقدامات مبلغین اسلامی خارجی در شرایط پس ازشوروی

   نظرات کاربران :

نام و نام خانوادگی : *  
نظرات : *

(حداکثر 900 کارکتر)

 
کارکتر تايپ شده :