جامعه و فرهنگ روسیه

 Friday, May 29, 2020  امروز شمسی

تماس با ما  تماس با ما   گزارش ویژه  گزارش ویژه   درباره ما  درباره ما   مناطق  مناطق   صفحه نخست  صفحه نخست  
  چاپ

نقش آموزش در توسعه استراتژی روسیه

نشست سالانه اقتصادی گایدار در نخستین ماه از سال جدید میلادی در مسکو برگزار شد تا مسیرهای پیشرفت روسیه بررسی شود. شاخه آموزش یکی از کلیدی ترین محورهای این نشست سه روزه بود.

  

سرویس فدرال:پانزدهم ژانویه برنامه پایانی نشست گایدار برگزار شد و پس از سه روز مباحثه و مناظره در آکادمی اقتصاد و خدمات دولتی، موضوعات مهم روز در خصوص نقش استراتژیک روسیه در دنیا بررسی شد.

ناتالیا ترِتیاک معاون اول وزیر علوم روسیه در این نشست به موضوع «مکتب روسیه: نگاهی به آینده» پرداخت و تاکید کرد: "وظیفه پیش روی ما این است که مکتب روسیه را به بهترین سطح در دنیا برسانیم، همانطور که ولادیمیر پوتین در نشست شورای دولتی در خصوص آموزش عنوان کرد. انجام این کار امکان پذیر است و ما چندین سال است که در این مسیر پیشرفت­هایی داشته­ایم."

وی همچنین گفت که به لطف این تلاش­ها و برنامه­ها، شاخه آموزش به یکی از محورهای کلیدی در سیاست­های دولت تبدیل شده و مکتب روسیه طی سال­های اخیر در رنکینگ جهانی رشد صعودی داشته است.

به گفته ناتالیا ترتیاک، چهره مکتب روسیه در دوره کنونی تغییر کرده و نیاز به تعیین اهداف جدید در حوزه آموزش داریم. وی همچنین تاکید کرد: "با بکار گیری استانداردهای دولتی در حوزه آموزش، ما از کنترل شدید آموزش به کنترل نتایج گذار کرده­ایم. مکتب آینده که محور حرکت وزارت علوم روسیه است، اتحاد و انسجام کافی در حوزه آموزش در سراسر فدراسیون روسیه دارد."

به گفته ناتالیا ترتیاک، همه کودکان باید از امکانات برابر با یکدیگر در بخش آموزش برخوردار باشند و موقعیت اجتماعی، محل زندگی یا وضعیت جسمانی کودک موضوع آموزش کودک را تحت الشعاع قرار ندهد؛ که این موضوع یکی از وظایف اصلی دولت است.

معاون وزیر در طول مباحثات به دینامیک مثبت در حوزه تربیت مدرسین اشاره کرده و گفت: "ما شاهد روندی مثبت در موسسات تربیت مدرس هستیم. این دانشگاه­ها کادری باسواد تربیت می­کند که بعدها در مدارس به کار مشغول شده و معلمین خوبی خواهند بود. ما شرایط حاکم پس از سال­های 90 را تغییر داده ایم؛ زیرا در گذشته کسانی به دانشگاه­های تربیت مدرس می­رفتند که در سایر رشته­ها ضعیف بودند."

یکی از مشکلات مهم مدارس امروز به اعتقاد ناتالیا ترتیاک، فشار کاری معلمین است. اما تمامی مدارس می­توانند اقداماتی ساده برای کاهش فشار کار اداری معلمین اتخاذ کنند. به طور مثال، می­توانند گزینه کار همزمان روی نسخه الکترونیکی و چاپی تمرینات دانش­آموزان را لغو کنند.

در این نشست الکساندر کلیموف، ونیامین کاگانوف و الکساندر پووالکو معاونین وزیر علوم فدراسیون روسیه نیز حضور داشتند. الکساندر کلیموف ضمن سخنرانی در جلسه عمومی «کادر اقتصاد جدید: طیف جنوب شرق» به گفتگو درباره متخصصین کارآزموده در پروژه­های بزرگ در سیبری و خاور دور و همچنین مهاجران کار و آموزش تخصصی پرداخت.

وی در سخنان خود تاکید کرد: "برای وزارت علوم فدراسیون روسیه دو اولویت کیفیت و کار عملی آموزش تخصصی وجود دارد و ما تلاش می­کنیم تا شرایط را به گونه­ای فراهم سازیم که متخصص به سادگی خود را با بازار کار سازگار نماید و در صورت لزوم حرفه خود را در چارچوب تخصصی که کسب کرده کمی تغییر دهد."

به گفته کلیموف، در برنامه­های آموزشی دانشگاه­ها، گزینه­های مختلفی وجود دارد که طبق آن دانشجو می­تواند مسیر آموزشی خود را انتخاب کرده و روی یک منطقه متمرکز شود. در حال حاضر استانداردهای جدیدی برای کار تخصصی تهیه می­شوند که در پروسه آموزشی تحت عنوان مهارت های جهانی (WorldSkills) به کار گرفته خواهند شد. این اقدامات و دیگر اقدامات نیازهای اقتصادی کادر متخصص را فراهم می­سازند.

ونیامین کاگانوف معاون وزیر نیز به عنوان کارشناس در جلسه «روسیه در جستجوی استعدادها: ایجاد فضای رقابتی برای آینده» به ایراد سخن پرداخت. وی در سخنان خود تاکید کرد که کارفرمایان با مطالبات جدیدی برای تامین کادر خود روبرو هستند. در وهله اول مهارت­های اجتماعی از اهمیت برخوردار است. یکی از اشکال تربیت کادر متخصص از نظر وی، کار داوطلبانه است.

وی در ادامه تاکید کرد: "طبق آمار و اطلاعات ما، نزدیک به 2 میلیون جوان در جنبش­های داوطلبانه حضور دارند. به اعتقاد من این کار فقط لطف نیست، بلکه درک افراد از ضرورت استفاده از مهارت­های اجتماعی است که در کار تجربی حاصل می­شود."

به گفته معاون وزیر، یکی از اشکال تربیت مهارت­های لازم، عملی ساختن طرح ویژه وزارت علوم تحت عنوان «حمایت از اتحادیه­های دانشجویی» است.

وی در ادامه توضیح داد که این وزارتخانه مایل به حمایت از این طرح تا سقف 1 میلیارد و 300 هزار روبل در سال است. این مبالغ برای فعال کردن اتحادیه­ها و انجام کارهایی در سطح شهرها، کشور و جهان است.

منبع: وزارت علوم روسیه

 شماره خبر : 209      تاريخ : 2016/01/30        آرشيو فرهنگ       آرشيو همه اخبار

تگ ها : جامعه ،  آموزش علم و فناوری ،  آموزش(کلیات) ،  

اخبار مرتبط :

  وضعیت آموزش در مدارس روسیه
  یک سوم مدارس روسیه به منابع الکترونیکی روی آورده اند.
  تقسیم وزارت آموزش و علوم روسیه به دو وزارت خانه مجزا
  خوش آمد گویی به جام جهانی 2018: فوتبالیست های معروف به مدارس پایتخت می روند
  طرح تفکیک وزارت آموزش و پرورش و علوم در روسیه
  پیشنهاد رییس دانشگاه دوستی ملل روسیه برای تربیت اخلاقی و دینی دانشجویان
  آموزش روسی باید یکی از بهترین‌های جهان باشد
  افزایش یارانه برای آموزش زبان در تاتارستان
  تضادی بین " اصول آموزشی مذهبی" در مدارس با اصول آموزشی سکولار در فدراسون روسیه وجود ندارد.
  بیش از نیمی از روس ها خواهان آموزش دین در مدارس هستند
  تغییر سیستم آموزش در مدارس روسیه طی سال 2016
  بازگشت جذابیت شغل معلمی در میان جوانان
  مقابله با فساد اداری در مراکز آموزشی
  وزارت علوم روسیه درس امنیت فضای مجازی می گذارد
  آموزش دینی در روسیه به سطح جدیدی می رسد

   نظرات کاربران :

نام و نام خانوادگی : *  
نظرات : *

(حداکثر 900 کارکتر)

 
کارکتر تايپ شده :