جامعه و فرهنگ روسیه

 Tuesday, October 27, 2020  امروز شمسی

تماس با ما  تماس با ما   گزارش ویژه  گزارش ویژه   درباره ما  درباره ما   مناطق  مناطق   صفحه نخست  صفحه نخست  
  چاپ

خطر خروج «گروهان اسلامی» از کنترل سازندگان آن در کریمه

دمیر حضرت محی الدینوف معاون اول شورای مفتیان روسیه در کنفرانس «چالش های جدید برای اتحاد امت اسلامی در کریمه» با نزدیک خواندن حوادث اخیر کریمه به قفقاز شمالی تاکید کرد که برخی، مسلمانان کریمه را دعوت به جهاد می کنند و سعی دارند بین آنها تفرقه انداخته و به درگیری مسلحانه در منطقه بکشانند.

  

سرویس فدرال: دمیر حضرت محی الدینوف معاون اول شورای مفتیان روسیه در کنفرانس «چالش­های جدید برای اتحاد امت اسلامی در کریمه» گفت:

"مسلمانان جمهوری کریمه هفته­ها و ماه­های سختی را پشت سر می­گذارند. حاجی امیرعلی آبلایف در یکی از سخنرانی­های خود به موضوع محاصره پیامبر و اصحابش در مکه توسط کافران اشاره کرده است. ما می­دانیم که در قرن بیستم نیز یک بار مردم لنینگراد در محاصره دشمن قرار گرفتند؛ اما من نمی­فهمم که هدف از محاصره مردم سرزمین خود و رفتارهای خصمانه چیست؛ فقط معتقدم که این کار یک اشتباه بزرگ است.

بدتر از آن این است که امروز شاهد حوادث خطرناک سیاسی و تقلب­های وحشتناک در حوزه سیاسی هستیم. مسلمانان کریمه را دعوت به جهاد می­کنند و سعی دارند بین آنها تفرقه انداخته و به درگیری مسلحانه در منطقه بکشانند.

من یادآور می­شوم که حوادث قفقاز شمالی هم به همین صورت آغاز شد. رهبران آن دوره در چچن به فرماندهی جوهر دودایف نیز دوره­ای را به مبارزه با مسکو مشغول بودند و از نقشه دینی مذهبی استفاده می کردند. متاسفانه، نیروهایی در مسکو بوجود آمده­اند و با اهداف سودجویانه فعالیت می­کنند. در نتیجه، درگیری­های داخلی از شکل و قالب خود در دوره اتحاد جماهیر شوروی به شکل امروز درآمده و امارت قفقاز و «ولایت خلافت» داعش تشکیل شده است.

ژنرال دودایف و اطرافیانش افراد غیرمذهبی بودند و از مذهبیون نیز فاصله داشتند؛ اما آنها پتانسیل بسیج اسلام را به خوبی درک کرده و به آنها مراجعه کرده اند. ناسیونالیسم نتیجه دلخواه آنها را به دنبال نداشت؛ همه اینها یادآور حوادث امروز و ایده «گروهان مسلمان» و «مفتیات موازی» است.

ما می­بینیم که چطور طراحان این ایده­ها به سرعت شکل رادیکال به خود می­گیرند. اگر قبلا همه چیز را پشت شعارهای ناسیونالیستی و دموکراتیک پنهان می­کردند، امروز آشکارا راجع به «جهاد آزادکننده» سخن می­گویند. ضمن اینکه چنین سخنانی از کسانی شنیده می­شود که از دین، مشکلات مسلمانان و دانش اسلامی به دور هستند.

خطرناک­ترین چیز این است که پروژه «گروهان مسلمان» در مرحله­ای به اجرا درآید و از کنترل سازندگان آن خارج شود. منظور من این است که خدای نکرده، «جهادگران» با تجربه حضور در عملیات جنگی سوریه و عراق یا قفقاز به آنها ملحق شوند و آرام آرام نگاه و استراتژی خود را در آن قرار دهند. شبه نظامیان رایکال می­خواهند از زیر یوغ «والدین» و «دوستان» خود آزاد شوند، زیرا آنها را دموکرات، لیبرال و دور از ایده­آل­های جهاد می­بینند.

البته بیش از این مایل نیستم موضوع را بشکافم. اداره دینی مسلمانان جمهوری کریمه و شهر سواستوپول امروز ما را به این کنفرانس دعوت کرده­اند تا نظرات ما را راجع به تفرقه اداره دینی مسلمانان کریمه گوش کنند.

من می­خواهم یادآور بشوم که اداره دینی مسلمانان کریمه عملا در سال 1992 در قالب اداره «قاضیات» تاسیس شده و سپس از سال 1995 به شکل اداره مفتیات درآمد. از همان زمان تلاش­های زیادی صورت گرفته است. مفتی حاجی امیرعلی آبلایف در سال 2013 برای دور دوم توسط همه مسلمانان انتخاب شد. او بیش از 15 سال است که در این اداره خدمت می­کند و همین مساله گواه حمایت مردم مسلمان کریمه از اوست. من می­خواهم تاکید کنم که او منتصب نشده، بلکه هیات­هایی متشکل از 306 امام، مدرس و فعال ملی او را برگزیده­اند؛ به همین خاطر قانونی بود احراز این کرسی بر همه روشن است.

ایده تشکیل یک مرکز جدید دینی بدون حمایت مردمی فقط بر اساس اینکه از رهبر قانونی خوششان نمی­آید، زیانبار است.

در خصوص استقرار این مفتیات مصنوعی در مرکز اوکراین نیز باید گفت که چنین کاری بی­معناست. مفتیات و سرپرست آن باید کنار مردم باشند و با غم و شادی آنها شریک گردند. تاسیس یک اداره بروکراتیک در منطقه­ای جداافتاده از طرف مردم، مورد حمایت قرار نخواهد گرفت و باعث سردرگمی مومنین می­شود.

هیچ تردیدی نیست که برای رهبر این ساختار جدید سیاستمداران در کی­یف تصمیم­گیری می­کنند. این کار از ریشه نادرست است و با منافع استراتژیک تاتارهای کریمه مغایرت دارد. رهبر دینی نمی­تواند و حق ندارد عروسک دست نشانده سیاستمداران باشد، او باید با ذهنی هوشیار و با حفظ واقعیت­ها سخن گفته و بدون هیچ وابستگی به حکومت سکولار برمبنای ارزش­های واقعی رفتار کند.

متاسفانه، در بحبوحه درگیری­های مسلحانه یا به خاطر منافع مشخص، بسیاری خود را زیر اسم اسلام پنهان ساخته و از دین به هر شکلی که می­خواهند بهره می­گیرند، بدون اینکه به فکر وجهه مسلمانان و باورهای آنها باشند. نمونه بارز آن داعش در عراق و سوریه است. اما اسلام بر پایه سازندگی، صلح و عدالت استوار است، و نه جنگ و درگیری. باید این موضوع را بارها و بارها تکرار کرد.

من از همین تریبون از همه مسلمانان خواهش می­کنم که یک بار دیگر پیش از به زبان آوردن سخنان تند کمی فکر کرده و از دین با اهداف سیاسی استفاده نکنند. کمی صبر کنید، نباید اشتباهی را مرتکب شوید که ده­ها هزار نفر را در قفقاز و خاور میانه به کام مرگ بکشانید و آرامش میلیون­ها انسان و از جمله مسلمانان را برهم بزنید.

ما همه به سخنان "اسماعیل بیک گاسپرینسکی" عالم تاتار اهل کریمه باور داریم که ایده «اسلام روسی» را به عنوان جزو لاینفک تمدن اوراسیایی مطرح ساخت. این راه به توسعه و شکوفایی می­انجامد."

منبع: سایت شورای مفتیان

http://www.dumrf.ru/upravlenie/speeches/10222

 شماره خبر : 210      تاريخ : 2016/01/30        آرشيو اسلام و مسلمانان       آرشيو همه اخبار

تگ ها : ادیان و اقوام ، فرهنگ ،  دینی و تبلیغی ، سایر ادیان(غیر از اسلام) ،  افراطی گری و تفرقه های قومی و دینی ، افرط گرایی و تفرقه ،  

اخبار مرتبط :

  دعوت به مبارزه با وهابیت از سوی مفتی جمهوری تاتارستان
  موضع قدیروف در رابطه با حادثه تروریستی اخیر در چچن
  بررسی مسئله ممنوعیت وهابیت در روسیه
  پیشنهاد شورای بین مذهبی روسیه مبنی بر ممنوعیت «ایدئولوژِی وهابیت و سازمان های وهابی» و واکنش جامعه مذهبی این کشور به تصمیم مذکور
  خشم برخی از روحانیون اینگوشتیا از طرح ممنوعیت
  هشدار رهبران دینی تاتارستان در رابطه با وهابیت
  پیشنهاد شورای بین مذهبی روسیه مبنی بر قرارگیری وهابیت در میان ایدئولوژی های افراطی
  بررسی وضعیت مبارزه با رادیکالیزم و افراطی گرایی در قفقاز، در میزگرد برگزار شده در مسکو
  وزارت داخلی جمهوری تاتارستان از انهدام کامل حزب التحریر در تاتارستان خبر داد.
  اینگوشتیا تجربه خود در برخورد صحیح با شورشیان بازگشتی پیوسته به گروه تروریستی داعش را در اختیار سوریه قرار می دهد.
  پیشنهاد فدراسیون روسیه برای برگزاری کنفرانس جامع اسلامی با هدف برقراری صلح بین شیعه و سنی.
  دست تصوف داغستان
  پوتین عامل اصلی گرایش به تروریسم را نداشتن علم و دانش کافی دانست
  درخواست کمک از مفتی عین‌الدین در خصوص حفظ و مراقبت از اسلام سنتی در مقابل اصلاح‌طلبان
  سخنرانی مفتی تاجیکستان در مسجد جامع مسکو
  قفقاز شمالی؛ سرکرده جرایم تروریستی
  پشت پرده حمله به پلیس چچن
  بررسی راستگراهای افراطی و اسلامگراهای افراطی در شبکه اجتماعی
  دستور رئیس اینگوشتیا مبنی بر ایجاد کمیسیون ضد افراطی گری
  خطر ناشی از اقدامات مبلغین اسلامی خارجی در شرایط پس ازشوروی

   نظرات کاربران :

نام و نام خانوادگی : *  
نظرات : *

(حداکثر 900 کارکتر)

 
کارکتر تايپ شده :