جامعه و فرهنگ روسیه

 Friday, October 30, 2020  امروز شمسی

تماس با ما  تماس با ما   گزارش ویژه  گزارش ویژه   درباره ما  درباره ما   مناطق  مناطق   صفحه نخست  صفحه نخست  
  چاپ

برخورداری از تکنولوژی پیشرفته عامل کلیدی در حفظ حاکمیت و امنیت

موضوع آماده سازی و اجرای استراتژی توسعه علمی – تکنولوزی کشور برای سال های بعد در نشست شورای علوم آموزش با حضور ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه بررسی شد.

  

سرویس فدرال: ولادیمیر پوتین در نشست شورای علوم و آموزش خاطر نشان کرد: "در نشست گذشته شورا، تصمیماتی برای تدوین استراتژی توسعه علمی تکنولوژی روسیه در سال های بعد اتخاذ شد که تا پاییز سال جاری بایستی آماده شود. من معتقدم که همزمان با این برنامه، باید ابزارهای تجربی مشخصی نیز برای اجرای این برنامه راهبردی آماده شود تا روندها و چالش های موجود را در نظر گرفته و نسبت به مطالبات جامعه و شرایط اقتصادی، تکنولوژی نوین، دانش علمی و توانایی های آموزشی به نرمی واکنش نشان دهیم. من پیشنهاد می کنم که امروز این موضوع را به تفصیل بررسی کرده و برای برخی موضوعات تصمیم گیری کنیم.

ولادیمیر پوتین در ادامه گفت: "یک بار دیگر تکرار می کنم که این مساله بسیار اهمیت دارد؛ برخورداری از تکنولوژی پیشرفته عامل کلیدی در حفظ حاکمیت و امنیت، رقابت پذیری شرکت­ها و شرط مهم برای رشد اقتصادی و بالارفتن کیفیت زندگی شهروندان ماست.

به همین خاطر من معتقدم که سند راهبردی توسعه علمی تکنولوژی به عنوان یکی از اسناد تعیین کننده در کنار سند راهبری امنیت ملی قرار بگیرد. از دولت خواهش می کنم که اصلاحات لازم را در این رابطه انجام دهد و لایحه های لازم را تهیه کند.

در سال های گذشته برای انجام طرح های بزرگ ابعاد علمی اقدامات جدی صورت گرفته و زیرساخت های علمی و همچنین ظرفیت کادر علمی تقویت شده و تعداد دانشمندان جوان ما به ویژه در سازمان­های فعال در حوزه­های مطالعاتی زیرساختی بیشتر شده است. در برخی شاخه ها سهم متخصصین تا 39 سال به بیش از 50% رسیده است.

دانشگاه­های مطرح مسکو و سن­پترزبورگ و همچنین دانشگاه­های علمی تحقیقاتی در سطح ملی و فدرال بیش از پیش در پژوهش­های علمی شرکت می­کنند و حتی کارشناسان خارجی نیز به گسترش امکانات در حوزه آموزش عالی روسیه اذعان دارند. ده­ها دانشگاه از روسیه در فهرست دانشگاه­های برتر در دنیا قرار گرفته­اند و در سال 2015 سه دانشگاه روسیه در شاخه «فیزیک» جزء یکصد دانشگاه برتر دنیا شدند. در حوزه انرژی اتمی، ناوبری هوایی و فضانوردی کارهای جدی برای تاسیس مراکز تحقیقاتی در سطح جهان انجام داده­ایم.

منابع فکری، انسانی و اطلاعاتی آکادمی­های برتر ما با یکدیگر متحد شده­اند و بر مبنای آن مراکز علمی آموزشی  تشکیل شده که از اختیارات کافی برای برگزاری پژوهش­های بین رشته­ای در حوزه ژنتیک، بیوتکنولوژی و شیمی برخوردارند.

امروز در روسیه بیش از 150 انستیتوی علمی دولتی، مراکز علمی و آموزشگاه­های عالی وجود دارند که از سهمی قابل توجه در توسعه علوم چه در سطح ملی و چه در سطح جهانی برخوردارند. بخش اعظم دستاوردها و آثار این مراکز در حوزه اقتصاد به کار گرفته می­شوند و مراکز علمی خارج از کشور به آن استناد می­کنند. این تنها 10 درصد از تمام مراکز و سازمان­های علمی و آموزشی دولتی است. مابقی باید کادر پژوهشی خود را تقویت کرده و در شاخه­های قابل رقابت با مراکز بزرگ جهانی دست به ابتکارات و ساخت فناوری­های پیشرفته بزنند. بنابراین، دولت باید طبق اولویت­های ما به توسعه علمی فناوری در کشور توجه نشان داده و هزینه­های این بخش را تامین کند. از دولت خواهش می­کنم که سازوکار مناسبی را آماده نماید.

نکته کلیدی برای عملیاتی ساختن استراتژی توسعه علمی فناوری، همکاری­های تنگاتنگ بین علم، آموزش، تجارت و دولت و مسئولیت­پذیری همه آنها در حصول نتایج تجربی است. در این رابطه پیشنهاد می­شود که برای هر یک از شاخه­های مطرح شده برنامه­های ویژه تهیه شود. می­توان برنامه را در یک نهاد سازمانی تهیه کرد، اما به شرطی که گروه علمی تخصصی روی آن کار کنند. قاعدتا این برنامه­ها باید اهداف و وظایف گسترده­ای را در نظر بگیرند.

نمایندگان سازمان­های علمی و دانشگاه­ها، آکادمی علوم روسیه و شرکت­های نیمه دولتی باید در این کار مشارکت کنند. از طرف دیگر، بهره­گیری از نظرات و پیشنهادات تجارت خصوصی و شرکت­های خرد و متوسط در حوزه طرح­های نوآورانه اهمیت زیادی دارد.

برهمین اساس از دولت می­خواهم که با همکاری آکادمی علوم روسیه تا اواخر سال 2016 سازوکار مشخص و قابل اجرا تهیه کنند، به طوری که بتوانیم تصمیمات مشخصی اتخاذ کرده و به اهداف تعیین شده دست پیدا کنیم.

توجه شما را به دو موضوع جلب می­کنم. موضوع اول: باید سازمان­های علمی و آموزشی را یافت که توان انجام تحقیقات و مطالعات روی موضوعات تعیین شده در استراتژی را دارند، سپس به بررسی ظرفیت انسانی و زیرساخت­های علمی آنها پرداخته و برای تقویت آنها تدابیری اتخاذ گردد.

موضوع دوم: ما نمونه­های مشخص و خوبی برای همکاری­ در حوزه علمی و تجارت داریم که تعداد آن کم نیست: دانشمندان ما فناوری منحصربفردی ابداع می­کنند که شرکت­های داخلی بر مبنای آن به تولید محصولات با ارزش افزوده بالا و مورد تقاضا در بازارهای داخل و خارج می­پردازند. بایستی این همکاری را به سطح بالا کشانده و تا حد ممکن مسیر طراحی تا تولید و مصرف را کوتاه کرد. سازمان­های آموزشی ما باید با اولویت­های ما در توسعه علمی فناوری هماهنگ باشد. باید یک یا دو دهه افق مشخصی را پیش روی خود قرار دهیم و توانایی­هایمان را در پس از ده سال بسنجیم، باید ببینیم تربیت متخصصین در چه حوزه­ای ضرورت بیشتری دارد. بر اساس این تحلیل­ها می­توانیم برنامه مدرنسازی در حوزه آموزش و همچنین ارتقای سطح اساتید را آماده ساخت.

در کشور ما از قدیم، ترویج علم مرسوم بوده که امروز باید از این تجربه بهره گرفت. من از همه شما اساتید، دانشمندان، نمایندگان حوزه تجارت و دانشگاهیان می­خواهم که در حوزه علم بایکدیگر ارتباط نزدیک داشته، به تمام طرح­های آموزشی چه در اینترنت، چه در تلویزیون و یا رسانه­های گروهی چاپی ملحق شده و درباره دستاوردهای علمی کشور صحبت کنید، برنامه­های علمی ترویجی برگزار کرده و در عرصه­های مختلف به سازماندهی برنامه­های علمی آموزشی بپردازید، و بویژه نسل در حال رشد را مخاطب قرار دهید.

منبع: کرملین

http://kremlin.ru/events/president/news/51190

 شماره خبر : 212      تاريخ : 2016/01/30        آرشيو فرهنگ       آرشيو همه اخبار

تگ ها : فرهنگ ،  آموزش علم و فناوری ،   

اخبار مرتبط :


   نظرات کاربران :

نام و نام خانوادگی : *  
نظرات : *

(حداکثر 900 کارکتر)

 
کارکتر تايپ شده :