جامعه و فرهنگ روسیه

 Sunday, October 25, 2020  امروز شمسی

تماس با ما  تماس با ما   گزارش ویژه  گزارش ویژه   درباره ما  درباره ما   مناطق  مناطق   صفحه نخست  صفحه نخست  
  چاپ

چالش های جدید برای اتحاد امت اسلامی کریمه

450 نفر از نمایندگان اتحادیه های اسلامی سراسر کریمه به منظور جلوگیری از ایجاد تفرقه بین مردم مسلمان این منطقه و بررسی راه های تقویت اتحاد امت اسلامی کریمه و ارزیابی تلاش ها برای استفاده از دین در مقاصد سیاسی در شهر سیمفروپول دور هم گرد آمدند.

  

سرویس مناطق: کنفرانس سراسری کریمه با حضور فعالان دینی و سازمان­های غیردولتی تحت عنوان «چالش­های جدید برای اتحاد امت اسلامی کریمه» در شهر سیمفروپول برگزار شد. در این برنامه بیش از 450 نفر از نمایندگان اتحادیه­های اسلامی سراسر کریمه و اتحادیه­های سیاسی و اجتماعی این منطقه، قشر دانشگاهی و کهنه­سربازان جنبش ملی تاتار کریمه و همچنین کارکنان حوزه آموزش و فرهنگ حضور داشتند.

هدف از برگزاری این کنفرانس، مباحثه و مناظره درباره راه­های تقویت اتحاد امت اسلامی کریمه و ارزیابی تلاش­ها برای استفاده از دین در مقاصد سیاسی بود.

تلاش­های تحریک آمیز برخی سیاستمداران در خارج از جمهوری کریمه به منظور ایجاد تفرقه بین امت مسلمان این منطقه ضرورت برگزاری این کنفرانس بود. این تحریکات با تشکیل برخی سازمان­های دینی در اوکراین و دعوت از مردم تاتار کریمه به مشارکت در تشکلات مسلح غیرقانونی در منطقه خرسون واقع در قلمروی اوکراین و اعلام جهاد و همچنین تلاش برای بی­اعتبار کردن رهبر دینی مسلمانان کریمه مفتی "حاجی امیرعلی آلایف" بودند. موسسین «دفتر دفاع ملی کریمه» از تاتارهای کریمه دعوت می­کردند تا به صفوف آنها بپیوندند و حتی بخش­هایی از سخنان آنها به صورت کلیپ­ آماده شده بود که در کنفرانس به نمایش گذاشته شد.

گردهمایی مسلمانان با سخنان مفتی کریمه حاجی امیرعلی آبلایف در خصوص حفظ انسجام و اتحاد امت اسلامی آغاز شد و روحانیونی از جمهوری های تاتارستان، چچن، باشقیرستان، داغستان و همچنین از فدراسیون روسیه در این برنامه حضور داشتند.

"آدام شهیدوف" نماینده رئیس جمهوری چچن در فدراسیون روسیه و مدیر سایت «ت.ا.ک راه اسلام» با تاکید بر جایگاه احمد حاجی قدیروف گفت: "با تکیه بر تجربه مردم چچن می­توانم بگویم که ما امروز مالک سرزمین و دین خود در زادگاهمان هستیم. تمام مردم و امت کریمه باید از اداره مفتیات کریمه حمایت کرده و با هرگونه تحریک و نفاق که خارج از سنت ماست، مقابله کنند."

مفتی "کامل حضرت سمیع­اللین" رئیس اداره دینی مسلمانان جمهوری تاتارستان در فدراسیون روسیه نیز گفت که مردم تاتار پشت تاتارهای کریمه ایستاده­اند. مردم تاتارستان نسبت به گذشته، حال و آینده  تاتارهای کریمه بی­تفاوت نیستند؛ خداوند بزرگ از همه ما می­خواهد که با هم متحد شده و در کنار هم باشیم. آنچه که در دیگر کشورهای اسلامی رخ می­دهد غم انگیز است و ما امیدوار هستیم که چنین اتفاقی در کشور ما رخ ندهد. اعضای شورای دینی تاتارستان حصر کریمه و بیانات برخی سیاستمداران برای پیوستن تاتارها به گروهان نظامی نومان چلبیدجیخان را محکوم می­کند».

مفتی حاجی امیرعلی آبلایف از همه کسانی که به منظور حمایت از تاتارهای کریمه و شکوفایی میهن خود در این کنفرانس حاضر شده­اند قدردانی کرده و خاطر نشان ساخت که در سال 2013 مردم برای چهارمین بار او را به عنوان رئیس اداره دینی مسلمانان کریمه برگزیده­اند و مسئولیت سنگینی بر دوش وی قرار داده­اند. مفتی آبلایف به طور خلاصه کارهای انجام شده طی دو سال گذشته را شرح داد.

وی توضیح داد: "ما همه در اداره دینی مسلمانان کار می­کنیم تا به وعده­هایمان به مردم عمل کنیم. وظیفه اول ما ثبت مجدد اداره دینی، مدرسه و جامعه دینی است. در حال حاضر دو مدرسه و 107 جامه دینی به ثبت مجدد رسیده­اند و طبق قوانین فدراسیون روسیه مشغول کار هستند. علاوه بر این، ما رسانه­های چاپی به ثبت رسانده­ایم. به یاری خداوند قصد داریم یک انستیتوی اسلامی نیز تاسیس کنیم و سایر جوامع دینی نیز در حال آماده سازی اسناد برای ثبت هستند. در تمام نقاط کریمه صدای اذان به گوش می­رسد و نماز جماعت برپا می­شود، درهای مساجد برای مسلمانان باز است. من می­خواهم از همه جوامع دینی و امامان مساجد قدردانی کنم زیرا به دلیل فقدان مدارک قانونی متحمل سختی­های زیادی شده­اند، اما همگی با هم بر این مشکلات فایق آمدیم و من اطمینان دارم که هیچ مشکلی نیز که حل نشده بماند."

از طرف دولت کریمه نیز نماینده رئیس جمهور فدراسیون روسیه در منطقه فدرال کریمه حضور یافت. "روسلان کالبِک" نماینده رئیس جمهور و "رمیز ایلیاسوف" معاون رئیس شورای دولتی جمهوری کریمه، "زائور اسمیرنوف" رئیس کمیته دولتی در امور روابط اقوام و شهروندان مسترد شده جمهوری کریمه و همچنین "اسکندر بیلیالوف" مشاور تام الاختیار رئیس جمهور فدراسیون روسیه در منطقه فدرال کریمه نیز در این برنامه حضور داشتند.

منبع: اداره دینی مسلمانان کریمه و شهر سواستوپول

http://qmdi.org/index.php/ru/glavnye-novosti/2172-v-simferopole-otkrylas-vsekrymskaya-konferentsiya-novye-vyzovu-edinstvu-musulmanskoj-ummy-kryma-foto

 شماره خبر : 216      تاريخ : 2016/01/30        آرشيو اسلام و مسلمانان       آرشيو همه اخبار

تگ ها : اسلام و مسلمانان ،  دینی و تبلیغی ،  وحدت وهمزیستی مذهبی،دینی،قومی ،  

اخبار مرتبط :


   نظرات کاربران :

نام و نام خانوادگی : *  
نظرات : *

(حداکثر 900 کارکتر)

 
کارکتر تايپ شده :