جامعه و فرهنگ روسیه

 Sunday, October 25, 2020  امروز شمسی

تماس با ما  تماس با ما   گزارش ویژه  گزارش ویژه   درباره ما  درباره ما   مناطق  مناطق   صفحه نخست  صفحه نخست  
  چاپ

سینما تاثیر منفی می گذارد

ویچیسلاو تِلنووی تولید کننده معروف سینمای روسیه خبر داد که به مناسبت 27 اوت «روز سینمای روسیه» برنامه بزرگی تحت عنوان «شب سینما» در سراسر روسیه برگزار خواهد شد.

  


سرویس فدرال: با توجه به اینکه سال 2016 به دستور پوتین و در راستای توسعه سینمای داخلی روسیه به نام «سال سینما» نامگذاری شده، یکی از اهداف بزرگ سال جاری جذب شهروندان کشور به تماشای فیلم­های تولید داخل و ایجاد علاقه و انگیزه در کارگردانان و تولیدکنندگان برای بهتر کردن کیفیت سینمای روسیه است. در این راستا دولت بودجه­ای را برای ساخت سالن­های سینما در مناطق مختلف کشور و تجهیز سالن­ها و همچنین مساعدت به شرکت­های بزرگ فیلم­سازی اختصاص داده است. برای روشن شدن ابعاد مختلف برنامه­های «سال سینما) در سال 2016 گفتگوهای متعددی با مسئولین و افراد سرشناس انجام می­گیرد که در ادامه گفتگو با ویچیسلاو تِلنووی تولید کننده معروف سینمای روسیه را می­خوانیم.

 

-        نظر شما درباره اینکه دپارتمان سینما مجدد شکل گرفته و تحت عنوان سابق آن یعنی سینمای دولتی فعالیت کند، چیست؟

شرایط امروز در کشور برای تشکیل این دپارتمان دولتی مناسب نیست. ما در حال حاضر هم دپارتمان سینما داریم که سیاست­های دولت را در حوزه سینما آماده می­کند؛ علاوه بر آن صندوق سینما نیز وجود دارد که وظایف مشخصی دارد. اما برای تاسیس یک مرکز واحد و متمرکز ساختن تمام تولیدات و نمایش­ها و حتی آموزش صحبت­های زیادی طرح شده و کارن شاه­نظروف رئیس «موس فیلم» هم درباره آن صحبت کرده است. در سینمای دولتی که سابق فعال بود 250 نفر کار می­کردند، اما در دپارتمان سینما فقط 24 نفر کارمند هستند. شاید بعدها راه­اندازی مجدد آن به واقعیت نزدیک­تر شود، اما الان زمان مناسبی برای انجام تغییرات بزرگ نیست.

 

-        بسیاری از تولیدکنندگان و کارگردانان نگران موضوع خصوصی سازی استودیوهای بزرگ و از جمله «موس فیلم» و «لِن فیلم» هستند.

هیچ تصمیمی در این باره اتخاذ نشده و در آینده نزدیک هم اتفاق جدید رخ نخواهد داد. شرکت «موس فیلم» یک شرکت واحد فدرالی است و تا پایان کار تاسیس مرکز چندکاره تولیدی فرهنگی به همین صورت باقی می­ماند. دست کم پنج تا شش سال برای این کار لازم است. قرار است اتاق­ها و سالن­های جدیدی برای آن ساخته شود. شرکت «لن فیلم» هم با ضمانت دولتی کار می­کند و یک و نیم میلیارد روبل برای به روزرسانی از دولت وام گرفته است و به کمک این استودیو بخش فناوری سینمایی به طور کامل به روزرسانی خواهد شد. یکی از برنامه­های مهم در سال سینما، افتتاح چند کارگاه به روز رسانی استودیوهای فیلم­ سازی است. از آنجا که وزارت فرهنگ روسیه وظیفه کنترل بر هزینه­ها، خدمات و کارهای انجام گرفته با وام مذکور را بر عهده دارد، شرکت «لن فیلم» نمی­تواند به شکل خصوصی درآید.

از طرف دیگر استودیوی فیلم­سازی گورکی را داریم که مرکز فیلم­های اینترناسیونال از آکادمی علمی تحقیقاتی سینما به آن ملحق شده و وزارت فرهنگ از آنها حمایت کامل می­کند. استودیوی سوِردلوفسک هم اعلام کرده که آماده همکاری با مناطق کشور است.

  به نظر شما سال سینما چه دستاوردهایی برای ما خواهد داشت؟

پس از دستور رئیس جمهور ولادیمیر پوتین و تصویب آن، وزیر فرهنگ روسیه در پایان سال 2015 برنامه­های سال 2016 را آماده کرد. برنامه­های متعددی در سال جاری خواهیم داشت که از ساخت فیلم و برگزاری جشنواره­های سینمایی و جوایز سینمایی و نمایشگاه­ها شروع شده و با ورود به ساختمان جدید «اتحادیه فیلم­های کارتونی» ختم می­شود. قرار است به مناسبت 27 اوت «روز سینمای روسیه» برنامه بزرگی تحت عنوان «شب سینما» در سراسر روسیه برگزار شود و در میدان دوارتسوف در سن­پترزبورگ برنامه بزرگی ترتیب داده می­شود.

علاوه بر اینها، تمام واحدهای فدرال فدراسیون روسیه برنامه­های مجزایی برای خود آماده می­کنند و ما می­خواهیم که در سال سینما مردم در سراسر کشور به این برنامه جذب شوند. وزارت فرهنگ با همین انگیزه برنامه­های متعددی برای کل کشور آماده کرده است و ما درصدد هستیم که تمام مردم کشور در هر گوشه و کنار آن بتوانند فیلم­ها را با کیفیت خوب تماشا کنند.

منبع: سایت راسیسکایا گازتا

http://rg.ru/2016/01/27/dz-telnov-site.html


 شماره خبر : 219      تاريخ : 2016/01/30        آرشيو فرهنگ       آرشيو همه اخبار

تگ ها : فرهنگ ،  هنر ،  فیلم و سینما1 ،  

اخبار مرتبط :

  حضور دست اندرکاران سینمای ایران در هفته فرهنگی ایران در مسکو
  وزير فرهنگ روسيه بار ديگر بر حمايت از سينماي ملي تاکيد کرد.
  محبوبیت سینمای روسیه در لندن
  آیا روس ها، فیلمهای بازسازی شده کلاسیک شوروی را دوست دارند؟
  سخنرانی ولادیمیر مدیسنکی در مراسم افتتاحییه جشنواره فیلم بین المللی مسکو
  رشد مخاطبان سینما، از نگاه کارگردان روس «اولگا زینیاکووا»
  وزیر فرهنگ روسیه: صنعت سينما و تئاتر در 5 سال گذشته با رشد مالي 105% رو به رو شده است
  استقبال بینندگان از فیلم های ملی روسیه در سال 2017 ، به رکورد بی سابقه در 25 سال اخیر رسید
  اروپا عاشق «دولت اف» شد، چگونه فیلم الکسی گرمان در جشنواره بین المللی فیلم برلین پذیرفته شد
  مدینسکی خواستار کاهش نمایش انیمیشن های خارجی شد
  تخصیص 850 میلیون روبل برای تجهیزات سینماها در سال 2018
  وزارت فرهنگ قواعد تامین مالی دولتی درخصوص فیلم های ملی در سال 2018 را تدوین نمود
  صفوف فرهنگی به عنوان پدیدۀ سال 2017
  وزارت فرهنگ فدراسیون روسیه مجوزاکران فیلم «مرگ استالین» را لغو کرد.
  آغاز فیلم برداری فیلم « امام شامیل. آخولگو » در داغستان
  افتتاح 800 سینما در شهرهای کوچک و متوسط تا پایان سال 2018
  کارتون آمریکایی چگونه روسیه را نشان می دهند؟
  بازیگر معروف روس خواستار افزایش 5 تا 20 برابری بودجه سینمای کودکان شد
  ارسال سینما و کتابخانه متحرک به نقاط دوردست روسیه
  "شب سینما" در روسیه

   نظرات کاربران :

نام و نام خانوادگی : *  
نظرات : *

(حداکثر 900 کارکتر)

 
کارکتر تايپ شده :