جامعه و فرهنگ روسیه

 Thursday, February 20, 2020  امروز شمسی

تماس با ما  تماس با ما   گزارش ویژه  گزارش ویژه   درباره ما  درباره ما   مناطق  مناطق   صفحه نخست  صفحه نخست  
  چاپ

ساخت مسجد یا کلیسا بهانه ای برای جنجال در بلغار

جنجال مسجد در سویاژسک نشان دهنده نقصان در سیاست های ملی و قومی و ناکارآمدی دولت در زمان وقوع درگیری های اطلاعاتی است. اگر کرملین غازان به روش اشتباه خود در واکنش نسبت به این دست حوادث اطلاعاتی ادامه دهد این دو عامل می توانند تهدیدی مستقیم و روشن برای مواضع مینیخانوف از سوی رقبای سیاسی او در غازان باشند.

  

سرویس مناطق: اختلافات حول بلغار و منطقه سویاژسک (شبه جزیره بسیار کوچکی در جمهوری تاتارستان که قدمت تاریخی دارد) نمایانگر نقصان در سیاست­های قومی جمهوری تاتارستان است.

درگیری­های نشأت گرفته از شایعات برای ساخت مسجدی در شبه جزیره سویاژسک که مقر سابق فرمانروایی ایوان مخوف در سال 1552 بوده و سپس به یکی از مراکز کلیسای ارتدوکس در منطقه تبدیل شده، آرام آرام پایان می­گیرند. بعد از جریان «راییس سلیمانوف» کارشناس اهل غازان که به طور غیرمنتظره­ای در آستانه سال نو به خاطر تحریر یک مقاله افراطی­گرایانه بازداشت شده و روز بعد آزاد شد، تحریکات به خاطر ساخت «مسجدی در سویاژسک» ضربه دوم را به دولت محلی رستم مینیخانوف رییس جمهوری تاتارستان در فدراسیون روسیه وارد می­کند. اکنون مشخص شده است کرملین غازان که مبالغ غیرقابل تصوری برای تبلیغات و تهییج از جمله در حفظ صلح بین اقوام و توافق در منطقه هزینه می­کرده، به هیچ وجه نتوانسته خود را از این جریانات در امان نگاه دارد.

این جریان از یک جمله در یک مصاحبه با استادکار پنجره­های ویترینی آغاز شد که بدون هیچ ملاحظه­ای راجع به ساخت مسجدی در سویاژسک صحبت کرد. او گفت که نه تنها در جزیره، بلکه در ایستگاه­های راه آهن هم قرار است مساجدی ساخته شود. سخنان این استادکار بلافاصله در جزیره انعکاس پیدا کرد و روحانیون محل که مدعی نقش پدری در دنیای روس تاتارستان هستند، دست به اعتراض زدند.

در شبکه­های اجتماعی بیانیه­ای منتشر و با امضای یک گروه برای دیمیتری مدودیف نخست وزیر فدراسیون روسیه، ولادیمیر مدینسکی وزیر فرهنگ فدراسیون روسیه و رستم مینیخانوف رییس جمهوری تاتارستان ارسال شد که در آن خواستار نجات «چهره منحصربفرد روسی سویاژسک» شدند. در نامه راجع به تهدیدات برای چهره روسی و نفوذ دشمن نوشته شده و برای نجات آن از دولت طلب کمک می­کردند. در اذهان عمومی تاتارستان دشمن اول جمهوری منتمیر شایمی­یف اولین رییس جمهور تاتارستان و نخست وزیر کنونی جمهوری است که پس از استعفا مشغول بازسازی سویاژسک و سپس بلغار (پایتخت باستانی تاتارهای ولگا) شده است. در مطبوعات راجع به فریب خوردن «میهن پرستان روس» در سویاژسک و وعده­های دروغین شایمی­یف راجع به دست نخورده ماندن این جزیره نوشتند.

سخنگوی دولت کل جریان را تکذیب کرد و طبق معمول همیشه، جریانی که می­توانست به راحتی فروکش کند، تبدیل به فکاهی روز شد و شدت گرفت. حتی آژانس خبری «تاتار اینفورم» متنی را تحت عنوان «مسجد غیرواقعی: چاشنی اطلاعات» منتشر کرده و با لحنی تهدید آمیز نوشت: "زمانی که تمام کشور در تعطیلات سال نو بودند، موفقیتی در تاتارستان حاصل شد...» مهمتر از همه این است که هیچ کس نه در کرملین و نه در میدان آزادی محل استقرار ساختمان دولت تاتارستان، نتیجه گیری درستی از جریان نکرد.

رستم مینیخانوف در این درگیری­ها و در شرایطی که منتمیر شایمی­­یف را حتی به جدایی طلبی و پان­ترکیسم متهم می­کنند، مجبور شد شخصا جلوی دوربین بیاید و بر رهبری رییس جمهور ولادیمیر پوتین و عمودی بودن ساختار حکومت تاکید کند.

جنجال مسجد در سویاژسک نشان دهنده نقصان در سیاست­های ملی و قومی و ناکارآمدی دولت در زمان وقوع درگیری­های اطلاعاتی است. اگر کرملین غازان به روش اشتباه خود در واکنش نسبت به این دست حوادث اطلاعاتی ادامه دهد این دو عامل می­توانند تهدیدی مستقیم و روشن برای مواضع مینیخانوف از سوی رقبای سیاسی او در غازان باشند. در انتها می­توان گفت که صرف بودجه برای کنترل رسانه­های گروهی کافی به نظر نمی­رسد و باید به دنبال راه­های دیگری گشت.

منبع: نیزاویسیمایا گازتا

http://www.ng.ru/regions/2016-01-21/3_kartblansh.html

 شماره خبر : 223      تاريخ : 2016/01/30        آرشيو اسلام و مسلمانان       آرشيو همه اخبار

تگ ها : اسلام و مسلمانان ،  دینی و تبلیغی ،  مساجد و مراکز دینی وتبلیغی ،  

اخبار مرتبط :

  افتتاح مسجد جدید با کمک های مردمی در آدیغه
  جدال شیعیان و اهل سنت بر سر تصاحب مسجدقدیمی
  شروع به کار آکادمی جدید برای مسلمانان
  خارج شدن اداره دینی منطقه ای پنزا از ساختار اداره دینی مرکزی مسلمانان روسیه
  تقریبا نود درصد مساجد با مهاجران پرشده است
  راه اندازی مرکز اسلامی در جمهوری کارلیا
  اتحاد سازمان‌های مذهبی اومسک و حومه
  بازسازی مسجد قدیمی در جمهوری داغستان
  منتفی شدن موضوع حذف مفتیت اینگوشتیا
  افتتاح مرکز فرهنگی-روشنگری اسلامی
  بیست و پنجمین سال تاسیس اداره دینی مسلمانان تاتارستان
  عدم حمایت مسلمانان کالینینگراد از مسئولین فعلی در انتخابات
  پیروزی مسلمانان جمهوری خاکاسیا در احقاق حقوق خود
  وضعیت دولت اینگوشتیا، حذف و از میان برداشتن مفتیت!
  ملاقات عجیب رئیس جمهور خاکاسیا با مسلمانان در رابطه با مشکلات پیش آمده در خصوص مسجد
  رد دادخواست مسلمانان یکاترینبورگ در خصوص مسجد جامع
  درخواست مسلمانان کالنینگراد از رئیس‌جمهور روسیه
  حضور رهبر اینگوشتیا در اولین جلسه کاری حل اختلافات مذهبی
  تعداد مساجد در مسکو باید بیشتر شود
  بازداشت امام مسجد آترادنایا به اتهام همدستی با داعش

   نظرات کاربران :

نام و نام خانوادگی : *  
نظرات : *

(حداکثر 900 کارکتر)

 
کارکتر تايپ شده :