جامعه و فرهنگ روسیه

 Friday, October 30, 2020  امروز شمسی

تماس با ما  تماس با ما   گزارش ویژه  گزارش ویژه   درباره ما  درباره ما   مناطق  مناطق   صفحه نخست  صفحه نخست  
  چاپ

لزوم ایجاد سیاست مصرف الکل

مدیر انستیتوی جمعیت مدرسه عالی اقتصاد روسیه با اشاره به تغییر نرخ زاد ولد در روسیه تاکید کرد مشکلات جمعیت با کنارگذاشتن ودکا و سرمایه گذاری روی سلامت و ایجاد بسترهای فرهنگی صحیح برای مهاجرین حل خواهد شد.

  

سرویس فدرال: آناتولی ویشنوفسکی مدیر انستیتوی جمعیت مدرسه عالی اقتصاد روسیه می­گوید که امروز در روسیه زنان 29-25 سال در بالابردن نرخ زاد و ولد قرار دارند و مستحق تشویق از سوی دولت هستند. در اروپا طی سال­های دهه 1970 شاهد این اتفاق بودیم و در روسیه در سال­های دهه 1990. اما پس از آن چه شد؟ آیا می­توانیم از این کلاف سردرگم بیرون بیاییم. اگر امروز موالید پایین بیاید، آیا فردا کمتر خواهیم شد؟

تغییر نرخ زاد و ولد در سنین بالاتر فقط مختص روسیه نیست، بلکه در بسیاری از کشورهای توسعه یافته شاهد این جریان هستیم. نرخ زاد ولد در گروه سنی زنان 24-20 سال که بیش از همه بر آمار زاد و ولد تاثیر دارند، پایین آمده است؛ اما در گروه سنی زنان بالای 25 سال روند خوبی را شاهد هستیم و از سال 2008 نیز زنان گروه سنی 29-25 سال، گوی سبقت را ربوده­اند و من فکر می­کنم که این جهش همچنان ادامه دارد. جوانان به سبک جدیدی از زندگی روی­ آورده­اند. هر چندوقت  یک بار پیشنهاداتی از مجلس دوما راجع به فراهم آوردن شرایط برای فعال کردن زاد و ولد در بین مادران جوان به گوش می­رسد؛ شاید اگر به طور جدی بر آن تمرکز داشتند، نتیجه مورد نظر حاصل می­شد. الگوی سنی گذشته برای زاد و ولد با واقعیات امروز جمعیت شناسی و جامعه شناسی سازگار نیست.

اگر ضریب نرخ موالید از سال­های دهه 90 را تحلیل کنیم متوجه می­شویم که جمعیت روسیه بازتولید ندارد و افزایش جمعیت با تکیه بر مردم کشور به واقعیت نزدیک نیست و حتی اگر ما نرخ زاد و ولد را بالا ببریم و به سطح چین و هند برسانیم، باز هم در مدت کوتاه نتیجه­ای حاصل نخواهد شد. متاسفانه سطح مرگ و میر در کشور ما از بسیاری کشورهای دیگر بالاتر است و قاعدتا از نظر طول عمر از آنها عقب می­مانیم؛ به عنوان مثال، مردها در مقایسه با فرانسه یا ژاپن بین 15-13 سال کمتر زندگی می­کنند.

ما خیلی از مراحل توسعه را از دست داده­ایم، ما از انقلاب­ دوم اپیدمیولوژیک جا ماندیم[1]. این انقلاب در دهه 70-60 قرن گذشته در غرب آغاز شد. الگوی اپیدمیولوژی مرگ و میر در کشور ما طی 50 سال عملا تغییری نکرده است، اما آنها توانستند تغییرات جدی ایجاد کنند. این الگو دو معیار اندازه­گیری دارد: 1. دلایل مرگ و میر افراد  2. سن افراد در هنگام مرگ در اثر وقوع دلایل معیار اول.

به عنوان مثال بیماری سرطان را در نظر می­گیریم. سال 2010 در فرانسه سن متوسط مرگ و میر در اثر بیماری سرطان برای مردان 75،5 و برای زنان 78،2 بود. در روسیه همین نمودار برای مردان سن 66،4 و برای زنان 68،6 را نشان می­داد. این نمودار نشان می­دهد در فرانسه افرادی که در سنین بالاتر به بیماری سرطان مبتلا می­شوند، بیماری آنها زودتر تشخیص داده می­شود و بهتر درمان می­شوند. به هر صورت در دنیای امروز افراد مبتلا به بیماری­های سرطانی مدت بیشتری عمر می­کنند، اما در کشور ما اینطور نیست. در مورد امراض قلبی عروقی نیز شرایط به همین منوال است.

مشکل دیگر این است که مرگ و میر به عوامل خارجی دیگری نظیر قتل، خودکشی، حوادث رانندگی، غرق شدن، مسمومیت و مصرف الکل نیز مربوط می شود. به عبارتی مشکلات ما در نرخ بالای مرگ و میر به خاطر نقصان موجود در سیستم زندگی است. بسیاری تصور می­کنند که میخوارگی و مست شدن دلیل مرگ نیست و معتقدند که ودکا ربطی به حالت مستی ندارد. اما باید دانست که چرا مردم مشروبات الکی می­نوشند و بر همین اساس سیاست مصرف درست الکل را تدوین کرد. ما این سیاست را نداریم و اگر درباره آن صحبت کنیم معترضانه می­گویند: "ما نیاز به سیاست مصرف الکل نداریم، بلکه نیاز به سیاست ضدمصرف الکل داریم و تصور می­کنند که حرف خردمندانه­ای زده­اند. مصرف بیش از اندازه الکل در روسیه یک مشکل است که افراد کاردان و متخصص باید روی آن کار کنند."

علاوه بر این­ها، باید از تجربه موفق دیگر کشورها بهره گرفت. فنلاند هم مشکل ما را داشت اما آن را حل کرد؛ باید مشکلات را در حوزه سلامت حل کرد. ما در سال 2009 هزینه­های صورت گرفته روی تولیدات الکل را به 6 درصد تولید ناخالص داخلی رساندیم، اما خیلی زود آن را رها کردیم. از سال گذشته روسیه برای اولین بار وارد فهرست کشورهای موفق شد؛ دلیل آن افزایش طول عمر افراد تا 70 سالگی است. در همین فهرست بخشی برای هزینه­های صورت گرفته در خدمات پزشکی به ازای هر نفر وجود دارد. در آلمان و فرانسه یا ژاپن 4،7 هزار دلار برای هر نفر هزینه می­شود. در انگلستان این رقم به 3،7 و در ایتالیا به 3 هزار دلار می­رسد. در روسیه برای تامین خدمات پزشکی هر نفر 887 دلار سالانه هزینه می­شود. لهستان هم بیشتر از ما هزینه نمی­کند، اما نتایج بهتری می­گیرد. پس مساله پول نیست، بلکه کیفیت است. از سال 2004 ما به جریان نزولی مرگ و میر وارد شده­ایم. اما نباید دست از تلاش برداشت چون مشکلات به اندازه کافی زیاد هستند. کشور بزرگی همچون روسیه نیاز به مهاجر دارد، اما این مهاجران با خود مسایل جدیدی می­آورند که نیاز به حل و فصل دارند.                                        

منبع: راسیسکایا گازتا                                                              http://rg.ru/2016/01/27/migrant.html


[1]  گذار به الگوهای جدید شایع و اجرای آن در سطح جهانی.

 شماره خبر : 230      تاريخ : 2016/01/30        آرشيو جامعه       آرشيو همه اخبار

تگ ها : جامعه ،  جمعیت ،  رشد جمعیت ،  

اخبار مرتبط :

  حدودا نیمی از شهروندان روسیه اقدامات مبارزه با کاهش جمعیت را کافی نمیدانند.
  زنان روسیه برای بچه دار شدن عجله نمی کنند.
  شمار کودکان در روسیه به بالاترین سطح خود در 15 سال اخیر رسید
  زندگی طولانی‌تر، فرزند کمتر
  تصویب مرحله سوم نظریه سیاست های جمعیتی روسیه
  جمعیت سالخورده روسیه: موانع و چشم اندازها
  اجرای برنامه «نظریه سیاست جمعیتی 2020-2016»
  افزایش آمار تولد و کاهش آمار طلاق در روسیه
  موثر بودن سیاست افزایش خانواده های پرجمعیت در تاتارستان
  در سال 2016 به خانواده های پرجمعیت تسهیلات بیشتری اعطا می شود
  چشم انداز برنامه های جوانان در 10 تا 15 سال آینده
  تشکیل انجمن خانواده های بزرگ در حومه مسکو
  تصمیمات دولت فدرال و تغییرات «سرمایه مادران» (خانواده) در جهت بهبود شرایط زندگی

   نظرات کاربران :

نام و نام خانوادگی : *  
نظرات : *

(حداکثر 900 کارکتر)

 
کارکتر تايپ شده :