جامعه و فرهنگ روسیه

 Friday, October 30, 2020  امروز شمسی

تماس با ما  تماس با ما   گزارش ویژه  گزارش ویژه   درباره ما  درباره ما   مناطق  مناطق   صفحه نخست  صفحه نخست  
  چاپ

حذف برنامه های مسلمانان از کانال فدرال

مجری برنامه «مسلمانان» که بیش از ده سال از کانال راسیا – 1 پخش می شده است، علت توفق در پخش این برنامه را پوشش و حجاب کامل خود و شروع برنامه با «سلام علیکم و رحمه الله و برکاته» عنوان کرد.

  

سرویس فدرال: بیش از ده سال کانال «راسیا 1» در روزهای جمعه برنامه ای برای مسلمانان آماده و پخش می­کرد. اما از تابستان سال 2015 به طور ناگهانی و بدون هیچ توضیحی پخش این برنامه از کانال نامبرده حذف شد. در همین رابطه گفتگوی مفصلی با دینارا صدرالدینوا مجری معروف برنامه­های اسلامی و دارنده جایزه «کلام زینب» از ایران انجام گرفته است که بخش­های مهم آن در ادامه می­آید.

دینارا توضیح می­دهد که این برنامه ابتدا تحت عنوان «هزار و یک روز» از کانال «راسیا 1» پخش می­شد، اما بینندگان زیادی نداشت به همین خاطر تصمیم به تغییر نام آن گرفته و عنوان «مسلمانان» را برای آن انتخاب کردند. بلافاصله در یک ماه اول تعداد بینندگان به یک میلیون و پانصد نفر رسید و در تمام سیزده سال و نیم پخش برنامه، این تعداد حفظ شده است.

در سال­های  دهه 2000 بیشترین بینندگان از منطقه خاوردور روسیه بودند و از مناطق مسلمان نشین روسیه (منطقه قفقاز) ارزیابی آماری نداریم. هدف از ساخت برنامه این بود که فاصله بین غرب و شرق را کم کنیم. اما انفجارها در متروی مسکو و در مرکز تئاتر دوبروف، متاسفانه تاثیرات منفی بر جامعه و بینندگان ما گذاشت. با وجود ادیان و اقوام مختلف در روسیه و تاریخ غنی این کشور در حضور ادیان و فرهنگ­های مختلف، مشکلاتی به وجود آمدند که باید رفع می­شدند. برنامه «مسلمانان» یک برنامه تلویزیونی فرهنگی آموزشی برای نمایندگان ادیان مختلف بود و مخاطب را فراتر از جامعه مسلمان در نظر گرفته بودیم. ما درباره اسلام و چهره مثبت آن صحبت می­کردیم. در برنامه­های ما نه تنها فعالان دینی که حتی دانشمندان، فضانوردان و چهره­های برجسته فرهنگ و هنر، پزشکان و ورزشکاران حاضر می­شدند بلکه از همه اقشار چه مسلمان و چه غیرمسلمان در برنامه شرکت می­کردند. اما تاکید ما روی آداب و رسوم و فرهنگ مسلمانان بود، بدون اینکه اصول اسلامی را به کسی تحمیل کنیم.

اما در سال 2015 با تغییرات ساختاری در کانال و انتخاب ایگور شیستاکوف مدیریت جدید کانال، برنامه تعطیل شد. به ما اینطور توضیح دادند که بودجه کانال زیاد نیست، نیروها تعدیل شده­اند و از آنجا که برنامه ما به هیچ وجه امکان جذب تبلیغات ندارد، پس درآمدی هم برای کانال نخواهد داشت و باید حذف شود.

ظاهرا قرار است در کانال «راسیا -24» برنامه­ای با موضوعات جدید و مجری جدید آماده کنند که از جزییات آن بی­اطلاع هستم. شاید مجری خانم با حجاب نمی­خواهند، چون مجری آقا دعوت کرده­اند.

برنامه­ها معمولا طبق نظر مفتی ارشد روسیه راویل عین الدین آماده می­شد. به عبارتی او موضوع اصلی را تعیین می­کرد و ما مطالب را می­نوشتیم. مطالب از طرف حکومت نیز تایید می­شد. برخی موضوعات را هم بینندگان به ما پیشنهاد می­کردند و برای ما نامه می­نوشتند. از همین طریق ما متوجه می­شدیم که بسیاری از مخاطبان ما غیرمسلمان و غالبا از قشر تحصیل­کرده هستند.

با این وجود گفتنی است که تنها مسلمانان روی کانال فدرال برنامه داشته و این موضوع باعث نارضایتی نمایندگان سایر ادیان در روسیه شده بوده است. موضوع دیگری که نسبت به آن اعتراض می­شد، حضور من با حجاب کامل و سلام کردن من به زبان عربی «السلام و علیکم و رحمه الله و برکاته» در برنامه کانال بود. بعد از برنامه ما، در بسیاری از کانال­های مناطق از جمله یکاترینبورگ، ساراتوف، تومسک، تاتارستان، داغستان و چچن هم زنان مجری با حجاب اسلامی ظاهر شدند و این مساله برای من باعث خوشحالی است.

از دیگر اثرات این برنامه نامه­هایی بود که من از غیرمسلمانان دریافت می­کردم. این افراد مایل به کسب اطلاعات بیشتر درباره اسلام بودند و حتی درخواست می­کردند که قرآن با ترجمه روسی و ادبیات اسلامی برای آنها ارسال کنم. حتی از زندان­ها نامه دریافت می­کردیم. از ما سجاده و قرآن و کتاب­های اسلامی می­خواستند و عده­ای مسلمان شدند. در اینستاگرام و بعد از آن در فیس بوک صفحاتی ساختم که بیش از 10 هزار بازدید کننده دارند و افراد مراجعه کرده و به اسلام روی می­آورند. به همین خاطر می­توانم ادعا کنم که برنامه این کانال به ترویج اسلام کمک کرده است.

با توجه به موفقیت این برنامه، مرا به مراسم مختلف دعوت می­کردند. به عنوان مثال در مراسم جشنواره سینمای مستند کانال الجزیره در قطر، در نمایشگاه بین المللی قرآن در جمهوری اسلامی ایران و در کنفرانس جهانی زنان روزنامه نگار حضور داشتم و به عنوان شش روزنامه نگار برتر زن جایزه «کلام زینب» را دریافت کردم.

ادامه برنامه «مسلمان» هنوز نامعلوم است. اما از من دعوتی به عمل نیامده است.

منبع: پورتال اسلام

http://www.islam-portal.ru/novosti/104/6249/

 شماره خبر : 231      تاريخ : 2016/01/30        آرشيو اسلام و مسلمانان       آرشيو همه اخبار

تگ ها : اسلام و مسلمانان ،  رسانه و فضای مجازی ، مسلمانان و حکومت ،  رادیو ،  

اخبار مرتبط :


   نظرات کاربران :

نام و نام خانوادگی : *  
نظرات : *

(حداکثر 900 کارکتر)

 
کارکتر تايپ شده :