جامعه و فرهنگ روسیه

 Monday, September 21, 2020  امروز شمسی

تماس با ما  تماس با ما   گزارش ویژه  گزارش ویژه   درباره ما  درباره ما   مناطق  مناطق   صفحه نخست  صفحه نخست  
  چاپ

زمان ممنوعیت کامل وهابیت در روسيه فرارسیده است

رُمان سیلانتیف کارشناس مسائل اسلام و رئیس مرکز مدافعین حقوق بشر انجمن جهانی روسی معتقد است که تهدیدها و چالش هایی که گریبان روسیه را در سال 2015 گرفت، ضرورت منع ترویج ایدئولوژی وهابیت را بیش از پیش ایجاب می کند.

  

سرویس فدرال: رُمان سیلانتیف کارشناس مسائل اسلام و رئیس مرکز مدافعین حقوق بشر انجمن جهانی روسی با تاکید بر خطر وهابیت در روسیه معتقد است که علاوه بر وهابیت باید فعالیت لابی‌های اصلی این ایدئولوژی یعنی اداره روحانیت مسلمان فدراسیون روسیه (شورای سابق مفتی‌های روسيه) نیز منع شود.

وی در گفتگو با خبرنگار این پایگاه اینترنتی طی میزگرد خبرگزاری بین‌المللی روسيه امروز تحت عنوان «بحران خاورمیانه و ریسک‌های قومی و مذهبی روسيه» اعلام نمود: "راویل عین الدین رئیس اداره روحانیت مسلمان روسيه، برای سفر رجب طیب اردوغان رئیس‌جمهور ترکیه به روسيه به منظور شرکت در افتتاح مسجد مسکو لابی کرده بود. وقتی ترکها 24 نوامبر هواپیمای روسيه را سرنگون کردند، راویل عین الدین تنها نماینده اسلامی روسيه بود که از آن حمایت نکرد. چندی پیش نیز دمیر حضرت محی الدین معاون اول راویل نیز در مصاحبه­ای مقامات روسیه را متهم به سیاست­های بیش­از اندازه ضد ترکیه متهم کرد. شورای مفتیان روسیه با عربستان سعودی درباره تربیت طلاب در دانشگاه­های این کشور مذاکره می­کند؛ این درحالی است که مقامات کشور در چند سال گذشته تلاش­های خود را بر محدود ساختن ارتباطات مسلمانان روس با مراکز آموزشی خارج از کشور متمرکز ساخته­اند. تجربه سال­های 90 به ما نشان داد که از دانشگاه­های عربستان سعودی و مصر، امامان و عرب­شناسان وهابی بیرون می­آیند؛ اما عین الدین همچون گذشته به این مسایل بی­توجه است.

سال 2015 حوادث زیادی رخ داد که با شورای مفتیان روسیه ارتباط مستقیم داشتند. در ماه مارس 2015 راویل عبداللوا اما مسجد مورداوی به اتهام فعالیت تروریستی بازداشت شد که پس از آن روشن شد که این مسجد زیر نظر شورای مفتیان بوده و افراد را به جبهه داعش اعزام می­کرده است. جالب­تر از آن این بود که این امام دوست صمیمی فوزیه بایراموا چهره معروف ناسیونال جدایی طلب تاتار بوده است.

اتفاق بعدی، پیوستن محمد خارسون یکی از اعضای شورای مفتیان اهل وارونژ به جهادگران علیه بشار اسد بود. روز 17 دسامبر فیضولی اسماعیلوف امام جماعت «دنیای سازندگی» را در شهر بلگراد به اتهام فعالیت تروریستی بازداشت کردند. اسماعیلوف دو تپانچه، سه گلوله، یک نارنجک و مواد منفجره همراه داشت و در جریان بازپرسی روشن شد که اسماعیلوف نمازگزاران را به تشویق به همکاری با نیروهای داعش می­کرده است.

موارد دیگری نیز وجود دارد که نسبت به موارد نامبرده جزیی­ترند. به عنوان مثال، ناییل مصطفین امام مسجد والاگدِه در شبکه­های اجتماعی، به طور رسمی و آشکارا کشته شدن شهروندان روس در شبه جزیره سینا را به تمسخر گرفت. طبق اخبار سازمان اف.اس.ب 40 شهروند روس مسیحی تحت تاثیر شورای مفتیان به اسلام گرویده­اند که پس از آن به صفوف تروریست­ها پیوسته­اند. حتی وزارت امور خارجه روسیه نیز نسبت به حضور نمایندگان شورای مفتیان در نشست 15 دسامبر سال گذشته در لندن تحت عنوان «نشست بین­المللی اسلام» واکنش منفی نشان داد.

شیخ الاسلام طلعت تاج­الدین آشکارا راویل عین­الدین را مورد تمسخر قرار می­دهد و به او می­گوید با شرایط معینی به آنها ملحق شود. چنین رفتاری حاکی از این است که تاج الدین سمبل زنده اسلام طرفدار روسیه بوده و برای بیشتر مسلمانان روس از اعتبار برخوردار است.

منبع: پایگاه اطلاع رسانی eadaily.com

http://eadaily.com/news/2016/01/29/roman-silantev-pora-stavit-vopros-o-polnom-zaprete-vahhabizma-i-deyatelnosti-soveta-muftiev-rossii


 شماره خبر : 233      تاريخ : 2016/01/30        آرشيو اسلام و مسلمانان       آرشيو همه اخبار

تگ ها : اسلام و مسلمانان ،  دینی و تبلیغی ،  افراطی گری و تفرقه های قومی و دینی ،  

اخبار مرتبط :

  دعوت به مبارزه با وهابیت از سوی مفتی جمهوری تاتارستان
  موضع قدیروف در رابطه با حادثه تروریستی اخیر در چچن
  بررسی مسئله ممنوعیت وهابیت در روسیه
  پیشنهاد شورای بین مذهبی روسیه مبنی بر ممنوعیت «ایدئولوژِی وهابیت و سازمان های وهابی» و واکنش جامعه مذهبی این کشور به تصمیم مذکور
  خشم برخی از روحانیون اینگوشتیا از طرح ممنوعیت
  هشدار رهبران دینی تاتارستان در رابطه با وهابیت
  پیشنهاد شورای بین مذهبی روسیه مبنی بر قرارگیری وهابیت در میان ایدئولوژی های افراطی
  بررسی وضعیت مبارزه با رادیکالیزم و افراطی گرایی در قفقاز، در میزگرد برگزار شده در مسکو
  وزارت داخلی جمهوری تاتارستان از انهدام کامل حزب التحریر در تاتارستان خبر داد.
  اینگوشتیا تجربه خود در برخورد صحیح با شورشیان بازگشتی پیوسته به گروه تروریستی داعش را در اختیار سوریه قرار می دهد.
  پیشنهاد فدراسیون روسیه برای برگزاری کنفرانس جامع اسلامی با هدف برقراری صلح بین شیعه و سنی.
  دست تصوف داغستان
  پوتین عامل اصلی گرایش به تروریسم را نداشتن علم و دانش کافی دانست
  درخواست کمک از مفتی عین‌الدین در خصوص حفظ و مراقبت از اسلام سنتی در مقابل اصلاح‌طلبان
  سخنرانی مفتی تاجیکستان در مسجد جامع مسکو
  قفقاز شمالی؛ سرکرده جرایم تروریستی
  پشت پرده حمله به پلیس چچن
  بررسی راستگراهای افراطی و اسلامگراهای افراطی در شبکه اجتماعی
  دستور رئیس اینگوشتیا مبنی بر ایجاد کمیسیون ضد افراطی گری
  خطر ناشی از اقدامات مبلغین اسلامی خارجی در شرایط پس ازشوروی

   نظرات کاربران :

نام و نام خانوادگی : *  
نظرات : *

(حداکثر 900 کارکتر)

 
کارکتر تايپ شده :