جامعه و فرهنگ روسیه

 Friday, October 30, 2020  امروز شمسی

تماس با ما  تماس با ما   گزارش ویژه  گزارش ویژه   درباره ما  درباره ما   مناطق  مناطق   صفحه نخست  صفحه نخست  
  چاپ

وضعیت استقلال در کلیساها و رابطه آنها با حکومت ها

سرگی فیلاتوف در تبیین صحبت های پاتریاک به رابطه کلیسا و حکومت اشاره می کند و معتقد است کلیسای ارتدوکس امروزه شبیه به کلیسای آلمان، انگلیس یا امریکاست که وظیفه خود را حمایت از ثبات حکومت می داند.

  

سرویس فدرال: سرگی فیلاتوف کارشناس مسایل دینی و مدیر پروژه مطالعاتی «دایره­المعارف زندگی دینی معاصر روسیه» و همچنین عضو انستیتوی شرق شناسی روسیه برای مرکز «سووا» به تفسیر سخنان پاتریارک کریل در شورای فدراسیون روسیه (روز 29 ژانویه 2016) پرداخت.

موضوعی به نام روح زمان وجود دارد. این موضوع شامل همه چیز می­شود، چه انسان بخواهد یا نخواهد. انسان­ها حافظه کوتاهی دارند، به همین خاطر فراموش می­کند که کلیسا در سال­های 90 قرن گذشته چه آموزه­هایی را ترویج کرده است.

مردم متوجه نیستند که آموزه­های کلیسا تا چه اندازه تغییر کرده و تا چه حد تغییرات به شخص پاتریارک مربوط می­شود.

نمونه­هایی را می­آورم که فقط افراد کنجکاو در کار کلیسا متوجه آن می­شوند، اما سایرین از آن غافلند. در سال­های 90 کلیسای ارتدکس روسیه را منسوب به روس­ها، اوکراینی­ها و بلاروس­ها می­دانستند. روحانیون برخوردار از مقام و منصب و اسقف­هایی که با آنها ملاقات کرده­ام، می­گفتند چه لزومی برای ارتباط با اهالی اوستیا، مورداوی و یا چوواشی وجود دارد، همین که به امورات مردم خودمان رسیدگی کنیم کافی است. اگر این افراد تمایل دارند، بهتر است به روس­ها بپیوندند. به عبارتی کلیسا تمایلی به اقلیت­های قومی نداشت. امروز چنین سخنانی به گوش نمی­رسد. همه می­گویند که باید منافع اقوام مختلف را در کلیسا در نظر گرفت، آنها زبان­های مختلف یاد می­گیرند و کلیسا روشن­فکرتر می­شود.

موضوع دیگر این است که در سال­های دهه 90 نمایندگان اصلی کلیسای ارتدکس راجع به امور خیریه و داوطلبانه صحبت می­کردند. این موضوع خاص کلیساهای غرب و لاتین است. در کشور ما کلیساها بین خود تعامل دارند و کلیسا به کار سایرین کاری ندارد؛ اما امروز امور خیریه و داوطلبانه به طور کاملا محسوسی توسعه پیدا می­کند.

سخنرانی پاتریارک نشان می­دهد که در این نهاد پیچیده و دشوار برای اصلاح و تغییر نیز تحولی رخ می­دهد. اگر از نظر تاریخی نگاه کنیم، کلیسا در رابطه با حکومت یا از آن حمایت می­کنند یا از آن انتقاد می­کنند با این هدف که تبیین مشکلات اجتماعی گامی در راستای اصلاح آن است. اما امروز کلیسای ارتدوکس به نوعی شبیه به کلیسای آلمان، انگلیس یا امریکاست که وظیفه خود را حمایت از ثبات حکومت می­دانند.

البته، کلیسای روسیه هنوز به استقلال نرسیده­ و نباید گفت که قدرت انتقاد از ساختار حکومتی را دارد، اما مواردی هم نشان می­دهد که کلیسای ارتدکس در حال تغییرات مثبت است.

منبع: مرکز تحلیلی سووا                         http://www.sova-center.ru/religion/publications/2016/02/d33758
 شماره خبر : 244      تاريخ : 2016/02/15        آرشيو ادیان و اقوام       آرشيو همه اخبار

تگ ها : ادیان و اقوام ،  فرهنگ ،  کلیسا و حکومت ،  

اخبار مرتبط :


   نظرات کاربران :

نام و نام خانوادگی : *  
نظرات : *

(حداکثر 900 کارکتر)

 
کارکتر تايپ شده :