جامعه و فرهنگ روسیه

 Thursday, October 22, 2020  امروز شمسی

تماس با ما  تماس با ما   گزارش ویژه  گزارش ویژه   درباره ما  درباره ما   مناطق  مناطق   صفحه نخست  صفحه نخست  
  چاپ

نتیجه دیدار پاتریارک رو سیه و پاپ رم

دیدار دو رهبر کلیسای ارتدوکس روسیه و کاتولیک های دنیا هم چنان محور تحلیل های بسیاری از اندیشکده ها و موسسات خبری است. سایت کارنگی مسکو نیز به تحلیل سند پایانی این دیدار پرداخته است.

  

سرویس فدرال: انتظار می رفت که دیدار دو رهبر کلیسای ارتدوکس روسیه و کاتولیک­های دنیا با یک عکس دونفره و لبخندی حاکی از رضایت به پایان برسد. به عبارتی ماهیت این ملاقات بیش از محتوای آن یعنی حمایت از مسیحیان خاورمیانه اهمیت داشت. اما سندی که در پایان این دیدار به امضاء رسید خود به رویدادی مهم بدل گردید.

1-    این سند متشکل از 30 صفحه است و این حجم نمایانگر آن است که بیانیه بی­محتوا نیست و حامل پیامی برای توسعه روابط بر مبنای الهیات دین مسیحیت می­باشد.

2-    با مطالعه متن این سند می­توان گفت که تهیه آن یا به طور کامل در واتیکان صورت گرفته یا دست کم ویرایش آن در واتیکان بوده است؛ چراکه متن سند نه تنها از نظر سبک نگارش، ساختار دستوری ومفاهیمی به کار رفته هیچ شباهتی به اسناد کلیسای ارتدوکس روسیه در سال­های گذشته ندارد، بلکه حتی بسیار شبیه به اسناد و احکام واتیکان است. پدر فسیوالود چاپلین در همین رابطه در صفحه فیس بوک خود نوشته است: "احتمال می­دهم که بخش «دینی» به کار رفته در متن از سوی طرف کاتولیک آماده شده (من به زبان نگارش دینی واتیکان آشنایی دارم، به ویژه در اول سند این موضوع مشهود است) و بخش «اجتماعی» آن را طرف روس آماده کرده است (اگرچه به احتمال قوی واتیکان آن را نرم­تر کرده و اصلاحات جدی در آن اعمال نموده).

اُلگا سِداکوا هم به این مساله توجه نشان داده و می­گوید: "به عنوان یک استاد زبانشناس باید بگویم که زبان مورد استفاده در این سند با زبان رسمی اسناد ما تفاوت دارد. این متن مملو از واژه­های بروکراتیک، سنگین و ناآشناست در حالی که کلیسای ما به زبان ادعیه سخن می­گوید".

همانطور که چاپلین اشاره می­کند، متن از دو بخش «دینی» و «اجتماعی» تشکیل شده است. پدر فرانسیس صحبت از «اتحاد» و «برادری» می­کند و پاتریارک از صلح و ارزش­های خانوادگی می­گفت. پدر فرانسیس در گفتگو با روزنامه نگاران تاکید کرد: "متن این سند به انحای مختلف تفسیر خواهد شد... اما بدانید که این سند سیاسی و یا اجتماعی نیست، بلکه یک بیانیه دینی است، حتی زمانی که صحبت از سکولاریسم و فناوری بیوپزشکی به میان می­آید. این بیانیه دینی دو اسقف است که همچون دو برادر با هم دیدار کرده­اند و من از این دیدار خوشحالم...".

 

 

پیامدهای این دیدار:

اگرچه هر دو رهبر دینی بر مساله اتحاد و برادری تاکید داشتند، اما بعید است که این دیدار و بیانیه پایانی بر وضعیت سوریه یا اوکراین تاثیری بگذارد. از اثرات مثبت این دیدار تسهیل کار آن دسته افرادی است که سال­های متوالی روی طرح­های فرهنگی و اجتماعی مشترک (دو کلیسا) کار کرده­اند؛ زیرا از این پس ارتباطات ساده تر خواهد شد، اگرچه بسیاری از موسسات آموزش عالی از جمله دانشگاه تیخون مقدس یا سازمان خیریه جامعه رم اِگیدی مقدس و مراکز فرهنگی از جمله «دروازه­های پاکروف» در مسکو و ... با کلیساهای کاتولیک در اروپا یا مراکز فرهنگی همکاری نزدیک علمی فرهنگی اجتماعی داشتند.

با این حال، می­توان انتظار داشت که دیدار و بیانیه اخیر چراغ سبزی باشد در مسیر همکاری­های بعدی. از این پس دیگر پدران مقدس نمی­توانند از حضور مسیحیان کاتولیک در کلیسا ممانعت کنند؛

اگرچه بسیاری از پدران روحانی در روسیه پاتریارک را خائن به کلیسای ارتدوکس و میهن خطاب کرده و در کلیساهای خود در مذمت این اقدام او سخنرانی می­کنند. پاتریارک کریل با وجود جایگاه مرتفعی که در کلیسای ارتدوکس روسیه دارد، از همه سو مورد انتقاد و اتهام قرار گرفته است.

منبع: سایت کارنگی مسکو

http://carnegie.ru/commentary/2016/02/16/ru-62781/iu22

 شماره خبر : 253      تاريخ : 2016/02/30        آرشيو ادیان و اقوام       آرشيو همه اخبار

تگ ها : ادیان و اقوام ،  مسیحیت و کلیسای ارتدکس ،  کلیسا و عرصه بین الملل ،  

اخبار مرتبط :


   نظرات کاربران :

نام و نام خانوادگی : *  
نظرات : *

(حداکثر 900 کارکتر)

 
کارکتر تايپ شده :