جامعه و فرهنگ روسیه

 Friday, October 30, 2020  امروز شمسی

تماس با ما  تماس با ما   گزارش ویژه  گزارش ویژه   درباره ما  درباره ما   مناطق  مناطق   صفحه نخست  صفحه نخست  
  چاپ

روس ها هنوز برای اقتصاد بازاری آماده نیستند

به موجب نظرسنجی لودا سنتر، بیش از نصف مردم روسیه معتقد هستند که اقتصاد دولتی بهتر از اقتصاد بازاری است. از این رو این مرکز برای تحلیل بیشتر و مطالعه روندهای کنونی و گرایشات مردم مارینا کراسیلنیکوا رئیس بخش پژوهش در درآمدها و مصرف به گفتگو پرداخته است.

  

آمار و نظرسنجی:. مرکز مطالعات افکار عمومی «لوادا سنتر» اواخر ماه ژانویه سال جاری با 1600 تن از شهروندان از 137 نقطه کشور در این باره گفتگویی انجام داده است. 52 درصد مردم در این نظرسنجی­ها تاکید کرده­اند که اقتصاد برنامه ریزی شده بهتر از اقتصاد خصوصی و بازاری است و تنها 26 درصد از اقتصاد بازاری حمایت کردند.

گروه سومی هم در این نظرسنجی­ها مشاهده شدند. 37 درصد مردم کشور تاکید داشتند که سیستم سیاسی دوره شوروی بهتر از سیستم کنونی است. سیستم امروز تنها از سوی 23 درصد افراد حاضر در نظرسنجی مورد حمایت قرار گرفت و 13 درصد نیز خواهان اجرای الگوهای دموکراتیک همچون کشورهای غربی هستند. برای تحلیل بیشتر و مطالعه روندهای کنونی و گرایشات مردم این مرکز با مارینا کراسیلنیکوا رئیس بخش پژوهش در درآمدها و مصرف به گفتگو پرداخته است که در ادامه می­خوانیم:

-         چه برآوردی از این نتایج دارید؟ چرا مردم اقتصاد برنامه ریزی شده را به اقتصاد بازاری ترجیح می­دهند؟

در طول 20سال گذشته مردم روی اقتصاد دولتی تاکید و اصرار بیشتری دارند. دلیل آن هم ناامیدی و دلسردی از تغییراتی است که امیدهای آنها را در دهه 90 قرن گذشته برباد داد. در آن زمان همه باور داشتند که می­توان با توسعه مناسبات بازاری و تجارت خصوصی به رشد و شکوفایی اقتصادی دست پیدا کرد.

اما این برنامه در عمل تحقق پیدا نکرد و مردم مأیوس شدند. زیرا تحقق این برنامه با افت شدید سطح زندگی مردم و افزایش بی­نظمی­ها در جامعه مصادف شد؛ به عبارتی قشر متوسط جامعه روسیه و نهادهای دولتی هنوز برای رسیدن به این الگوی اقتصادی آماده نبودند.

در نتیجه اذهان عمومی نتوانست از عهده مسائل پیش رو برآید و به دنبال راه نجاتی در سایر الگوهای اقتصادی رفت که از جمله آنها اقتصاد برنامه ریزی شده دولتی و توزیع اقتصادی دولتی بود. این الگو تا حد زیادی مسئولیت را از از دوش ملت بر می­دارد و بر دوش دولت می­گذارد. علاوه بر این، مردم معتقدند که دولت نظم را بهتر حفظ می­کند؛ از این رو ملت از دولت انتظار داشت که مناسبات اقتصادی را سروسامان داده، قوانینی را تدوین کند و همه را به رعایت آن ملزم نماید.

-         چرا مردم برای این حل مشکلات به طور مستقل آماده نبودند و چرا خواستند که همچون گذشته به دولت و حکومت تکیه کنند؟

 این هم میراث دهه 90 قرن گذشته است. در آن زمان مردم تجربه تصمیم گیری مستقل را نداشتند. الگوهای رفتاری مردم شوروی تعیین شده بود و افراد مسئولیت محدودی برای حل مسایل ساده داشتند. هر نفر فقط در ازای مصرف خانواده خود پاسخگو بود و مسایل مربوط به زندگی، آموزش و تحصیل و خدمات پزشکی را حکومت حل و فصل می­کرد. در خصوص مسایل پیچیده­تر هم وضع به همین منوال بود: همه خدمت می­کردند و به محل تامین درآمد فکر نمی­کردند.

امروز بیشتر روس­ها همچون سابق منابع محدودی برای تامین مستقل زندگی خود دارند. سطح زندگی پایین است و بیشتر مردم نمی­توانند از این سطح بالاتر بروند. مردم امکان تصمیم گیری و حل مشکلات زندگی یا دریافت خدمات پزشکی باکیفیت را ندارند. در بیشتر موارد درآمد افراد صرف خرید مواد غذایی، لباس و پرداخت آب و برق و گاز و خدمات می­شود.

-         مردم چه کسی را مسئول این وضع زندگی می­دانند؟

امروز سه چهارم مردم کشور باور دارند که کشور در وضعیت بحران قرار گرفته است. علاوه براین، مردم تصور می­کنند که دلیل این بحران عوامل خارجی هستند: سقوط قیمت نفت و گاز، نوسانات نرخ ارز و در نهایت تحریم­های اروپا. به همین دلیل میراث روسیه را منفی ارزیابی می­کنند و سیاست اقتصادی دولت را نمی­پسندند. بیش از نصف افرادی که در نظرسنجی­ها شرکت دارند، دائما می­گویند که مقامات از عهده بحران اقتصادی در آینده برنمی­آیند.

-         طبق آخرین برآوردها در نظرسنجی­های اخیر، تقریبا یک چهارم مردم کشور سیستم سیاسی موجود را ترجیح می­دهند. چرا با وجود بحران، روس­ها بر این اعتقاد پافشاری می­کنند؟

به نظر من تناقضی وجود ندارد. اوایل سال­های 2000 میلادی سطح زندگی مردم به طور مشهود بالاتر رفت. در همین دوره تقریبا درآمد افراد تا سه برابر بیشتر شد و سال 2008 میلادی 38 درصد مردم به سیستم سیاسی کشور نمره مثبت دادند. ظاهرا همین سیستم مناسبت کشور ماست؛ اما کم کم روشن شد که این سیستم خطاهایی هم دارد و سیستم جایگزین هم برای آن پیدا نکردیم.

سیستم دموکرات طبق الگوی کشورهای غربی در سال­های 90 قرن گذشته از چشم مردم به شدت افتاد. درسال 2012 شاهد رنسانس کوچکی بودیم و در آن دوره توجه مردم به دموکراسی بیشتر شد و در همین دوره اعتراضاتی هم از سوی گروه­های اپوزیسیون صورت گرفت؛ با این حال خیلی سریع فروکش کرد.

-         به نظر شما چرا مردم سیستم سیاسی دوره شوروی را ترجیح می­دهند؟ آیا فقط نوستالژی آن دوره برایشان جذابیت دارد؟

به نظر من، این موضوع را نباید سطحی بررسی کرد. 37 درصد افراد در نظرسنجی­ها به سیستم شوروی رأی داده­اند. این افراد خوب به خاطر دارند که در دوره شوروی مردم در تصمیمات سیاسی کشور نقشی نداشتند و راحت زندگی می­کردند. پس توجه به دوره شوروی، به خاطر سیستم شوروی نیست، بلکه تمایل به پدرسالاری است.

این موضوع جالب توجه است که هر چه مردم جامعه در ابهام و سردرگمی خود بیشتر فرو می­روند، تعداد افرادی که پاسخی برای سوالات در نظرسنجی­ها ندارند نیز تا 19% بیشتر شده است. به عبارتی زمانی که مردم توانایی ارزیابی خود را از دست می­دهند،  توان انتخاب برای حل مشکلات را هم با آن از دست می­دهند.

منبع: سایت لوادا سنتر

http://www.levada.ru/2016/02/18/rossiyane-okazalis-ne-gotovy-k-rynochnoj-ekonomike/

 شماره خبر : 261      تاريخ : 2016/02/30        آرشيو جامعه       آرشيو همه اخبار

تگ ها : جامعه ،  سایر جنبه های اجتماعی ،   

اخبار مرتبط :

  ارزیابی ویژگی های شخصیتی روس ها از نگاه خودشان
  مناطق مسلمان نشین روسیه در صدر مناطق با سطح مصرف کم مواد مخدر
  وزارت فرهنگ از محدودیت فروش الکل در مؤسسات فرهنگی حمایت می کند
  میزان استقبال روس ها از مراسم تحلیف ولادیمیر پوتین
  میزان رضایت شهروندان از کار دولت، نهادهای دولتی، احزاب روسیه
  ميزان محبوبيت پوتين افزايش يافت
  آغاز محدودیت فروش الکل در روزهای قبل از آغاز جام جهانی فوتبال در مسکو
  سال «نیکوکاری» در روسیه
  مسکو، پرترافیک ترین شهر اروپا شناخته شد
  دانشمندان: تعداد مبتلایان به ایدز در روسیه به 924 هزار نفر رسید
  در شورای فوراسیون در خصوص روش های تهاجم اطلاعات سیاسی علیه روسیه صحبت شد
  افزایش رشوه خواری در روسیه
  بیش از 80% پاسخ دهندگان مرکز مطالعات افکارسنجی عمومی روسیه، قصد شرکت در انتخابات ریاست جمهوری را دارند
  خروج 33 زن دیگر از سوریه
  سابچاک وارد ردیف اول شد
  حمایت از سوریه در نگاه روس‌ها
  بیش از نیمی از شهروندان روسیه جایگزینی برای پوتین مشاهده نمی کنند
  9 تهدید اصلی خارجی در نگاه کمیسیون شورای فدراسیون
  تعیین موقتی جایگزین رئیس جمهور داغستان
  استعفای رئیس جمهور داغستان

   نظرات کاربران :

نام و نام خانوادگی : *  
نظرات : *

(حداکثر 900 کارکتر)

 
کارکتر تايپ شده :