جامعه و فرهنگ روسیه

 Friday, October 30, 2020  امروز شمسی

تماس با ما  تماس با ما   گزارش ویژه  گزارش ویژه   درباره ما  درباره ما   مناطق  مناطق   صفحه نخست  صفحه نخست  
  چاپ

فیلم محمد (ص)؛ فیلمی که فقط برای مسلمانان نیست

نمایش فیلم محمد رسول الله ساخته مجید مجیدی در مسکو با استقبال بی نظیری از مردم سراسر روسیه روبرو شده و بسیاری از استان ها خواستار نمایش مجدد این فیلم در دیگر مناطق شدند.

  

سرویس فدرال: رستم عارف جانوف رییس کانال تلویزیونی مسلمانان و روزنامه نگار مطرح روس آذربایجانی درباره نمایش فیلم محمد (ص) در مسکو یادداشتی در روزنامه «راسیسکایا گازتا نوشته است که به شرح زیر می­باشد.

چرا نیکیتا میخالکوف در هنگام تماشای فیلم ایرانی گریه کرد؟

نیکیتا میخالکوف هیچگاه به مسجد نمی­رود. حضور او و دیگر نمایندگان حوزه فرهنگ، سیاست و جامعه روسیه هیچ ارتباطی با اسلام نداشت و در حقیقت شکل حاضرین با نماز جمعه سنتی در مسکو تفاوت داشت. اما در اینجا هم تمام افراد سرشناس جامعه اسلامی مسکو گرد آمده بودند.

فیلم ایرانی «محمد رسول الله» در سالن سینمای «آکتیابر» به نمایش درآمد. فیلم عظمت و شکوه داشت. مجید مجیدی کارگردان نامدار ایرانی روی این فیلم کار کرده و چند سال پیش هم نامزد جایزه اسکار شده است. در پشت صحنه فیلم افراد نامداری از جمله ویتوریو اسکورار برنده سه دور جایزه اسکار ایستاده­اند. جلوه­های ویژه فیلم را اسکوت آندرسون برنده جایزه اسکار به عهده گرفته است.

فیلم محمد امسال نیز در میان نامزدهای جایزه امریکا قرار گرفت. اما همین چند هفته پیش مشخص شد که فیلم به دور بعدی نرفت و در بین 9 فیلم نیمه نهایی قرار نگرفت. مثل فیلم «آفتاب زدگی» نیکیتا میخالکوف که به مرحله نیمه نهایی نرفت.

فیلم مملو از شعرسرایی بود؛ هنگامی که از نوزاد و کودک غرق در نور صحبت می­شد. صورت نوزادی که باید به پیامبری برسد را نباید نشان داد. قوانین اسلام اینطور حکم می­کنند. فقط نشانه­ها، زیبایی در اطراف، جلوه­های طبیعت و انسان­های غرق در نور این کودک.

اسلام شعرگونه است. آنان که به زبان عربی واقف هستند قران کتاب مقدس مسلمانان را نقطه اوج شعر عربی می­نامند. پوشکین ما این کتاب را «قرآن نورانی» و سری اشعارش را «تقلید از قران» می­نامید. محمد (ص) که روس­ها در زمان پوشکین به تقلید از فرانسوی­ها ماگامِت می­نامیدند و امروز یکی از نام­های محبوب در داغستان است، نام شعر پوشکین هم هست. آیا به خاطر دارید؟

فیلم راجع به پسربچه کوچک یتیمی است که در خانواده­ای معمولی و فقیر زندگی می­کند. این داستان حماسی درباره انسانی است که باید پیامبر خدا بشود. فیلم درباره صلح، انسان و پیام آور صلح است. بی دلیل نیست که مسلمانان به طور سنتی در برخورد با یکدیگر «السلام علیکم» می­گویند.

فیلم محمد در زمان بحبوحه تحریکات و مقاومت­ها به نمایش درآمد. مجید مجیدی کارگردان فیلم پیش از شروع فیلم گفت: "متاسفانه، ما امروز در غرب شاهد اسلام هراسی هستیم. من تلاش کردم تا قطره­ای از اقیانوس عظیم مهر و رأفت دینمان را نشان بدهم. هدف من از ساخت این فیلم خدمت به اتحاد امتی اسلامی در تمام دنیا بود".

این فیلم بخش اول از یک تریلوژی است که 50 میلیون دلار برای ساخت آن هزینه شده؛ بخش اول با 12 سالگی محمد و ملاقات او با کشیش مسیحی به نام بحیرا به پایان می­رسد در حالی که بحیرا پیامبر شدن محمد را پیشگویی می­کند. این اتفاق در شام یا سوریه امروز رخ می­دهد.

بخش اول تقریبا خالی از مسایل سیاسی است. احتمالا مسایل سیاسی در بخش­های بعدی نمود می­کنند. در بخش دوم محمد به ماموریت عظیم خود پی می­برد و رویداد مهم زندگی او در بخش سوم خواهد بود. بخش سوم ماجرای رهبری و فرماندهی گروهی از صحابه و رشد امپراطوری مسلمانان است.

آیا سازنده فیلم می­تواند اراده خود را در مقابل روندهای سیاسی امروز و جریانات دینی و مانیفست­ها و بیانات ژئوپولتیکی حفظ کند؟ در بخش اول شاهد استعداد و میانه روی بودیم.

نیکیتا میخالکوف بعد از نمایش فیلم در دومای دولتی روسیه سخنرانی کرد و دومرتبه از این فیلم یاد کرد:

-         من فیلم تکان دهنده ایرانی را درباره محمد (ص) تماشا کردم. این فیلم تصورات ما را درباره اسلام و تروریسم به واقع تغییر می­دهد. اسلام آنچه داعش نشان می­دهد نیست. با دیدن صحنه­های این فیلم بغض در گلویم نشست.

مسیحیان ارتدوکس اطلاعات چندانی درباره پیامبر اسلام ندارند. شاید، همین ناآگاهی و پی بردن به حقایق جدید باعث نشستن بغض در گلویشان می­شود.

منبع: راسیسکایا گازتا

http://rg.ru/2016/02/25/v-moskve-pokazali-film-o-zhizni-proroka-muhammeda.html

 شماره خبر : 264      تاريخ : 2016/02/30        آرشيو فرهنگ       آرشيو همه اخبار

تگ ها : اسلام و مسلمانان ، فرهنگ ،  هنر ، اسلام و مسلمانان (کلیات) ،  فیلم و سینما1 ،  

اخبار مرتبط :

  حضور دست اندرکاران سینمای ایران در هفته فرهنگی ایران در مسکو
  وزير فرهنگ روسيه بار ديگر بر حمايت از سينماي ملي تاکيد کرد.
  محبوبیت سینمای روسیه در لندن
  آیا روس ها، فیلمهای بازسازی شده کلاسیک شوروی را دوست دارند؟
  سخنرانی ولادیمیر مدیسنکی در مراسم افتتاحییه جشنواره فیلم بین المللی مسکو
  رشد مخاطبان سینما، از نگاه کارگردان روس «اولگا زینیاکووا»
  وزیر فرهنگ روسیه: صنعت سينما و تئاتر در 5 سال گذشته با رشد مالي 105% رو به رو شده است
  استقبال بینندگان از فیلم های ملی روسیه در سال 2017 ، به رکورد بی سابقه در 25 سال اخیر رسید
  اروپا عاشق «دولت اف» شد، چگونه فیلم الکسی گرمان در جشنواره بین المللی فیلم برلین پذیرفته شد
  مدینسکی خواستار کاهش نمایش انیمیشن های خارجی شد
  تخصیص 850 میلیون روبل برای تجهیزات سینماها در سال 2018
  وزارت فرهنگ قواعد تامین مالی دولتی درخصوص فیلم های ملی در سال 2018 را تدوین نمود
  صفوف فرهنگی به عنوان پدیدۀ سال 2017
  وزارت فرهنگ فدراسیون روسیه مجوزاکران فیلم «مرگ استالین» را لغو کرد.
  آغاز فیلم برداری فیلم « امام شامیل. آخولگو » در داغستان
  افتتاح 800 سینما در شهرهای کوچک و متوسط تا پایان سال 2018
  کارتون آمریکایی چگونه روسیه را نشان می دهند؟
  بازیگر معروف روس خواستار افزایش 5 تا 20 برابری بودجه سینمای کودکان شد
  ارسال سینما و کتابخانه متحرک به نقاط دوردست روسیه
  "شب سینما" در روسیه

   نظرات کاربران :

نام و نام خانوادگی : *  
نظرات : *

(حداکثر 900 کارکتر)

 
کارکتر تايپ شده :