جامعه و فرهنگ روسیه

 Monday, June 17, 2019  امروز شمسی

تماس با ما  تماس با ما   گزارش ویژه  گزارش ویژه   درباره ما  درباره ما   مناطق  مناطق   صفحه نخست  صفحه نخست  
  چاپ

برنامه های جشن دوهزار سالگی شهر دربند

23 نوامبر سال 2014 ولادیمیر پوتین رییس جمهور روسیه فرمان برگزاری جشن دوهزار سالگی شهر تاریخی دربند را به امضاء رساند

  

23 نوامبر سال 2014 ولادیمیر پوتین رییس جمهور روسیه فرمان برگزاری جشن دوهزار سالگی شهر تاریخی دربند را به امضاء رساند. این فرمان در پی اقداماتی بود که رییس جمهور داغستان از سه سال پیش از این تاریخ آغاز کرده بود. اولین بار در سال 2010 محمدسلام محمدوف رییس جمهور داغستان ایده برگزاری این جشن را طرح کرد. در همان سال شهردار دربند امام یارعلی­یف از رییس جمهور درخواست کرد که ایده مذکور را با جدیت دنبال کند و روز 18 آگوست اولین جلسه کمیته برگزار شد. دیمیتری مدودیف رییس جمهور وقت نیز از این ایده استقبال کرد.

در خصوص تعیین سن دقیق این شهر بحث و اختلاف نظراتی از نظر شواهد باستان شناسی و نسخه­های خطی و غیره وجود دارد، با اینحال مقامات اظهار کردند که مهم تعیین سن این شهر نیست، بلکه برگزاری چنین برنامه­ای برای توسعه چهره شهر و حفظ آثار تاریخی می­باشد. به ویژه اینکه در داغستان چنین برنامه­هایی تا کنون برگزار نشده است. در سال 2003 میلادی یونسکو «نارین قلعه» و بخش قدیمی دربند با یادبودهای زرتشتیان را د رفهرست میراث جهانی بشریت قرار داد. در سال 2006 نیز دربند به خاطر همزیستی مسالمت­آمیز اقوام مختلف به عنوان یکی از معدود کشورهای معرفی شد. در این محل سه دین اسلام، مسیحیت و یهود در کنار هم با آرامش زندگی می­کنند. دربند همچنین عضو سازان شهرهای میراث فرهنگی و بخش منطقه ای اوراسیایی سازما جهانی «اتحاد شهرها و دولت­های محلی» قرار دارد.

در سال های اخیر به دلیل انفجارهای متعدد در داغستان تصویر این شهر نیز در چشم روس­ها خراب شده است، به همین خاطر انتشار این دست اطلاعات به منظور احیای تصویر تاریخی شهر می­باشد.

برنامه­های جشن دوهزار سالگی شهر تاریخی دربند با جدیت دنبال می­شوند. در روز 19 سپتامبر سال 2015 به مناسبت دوهزار سالگی این شهر برنامه­های متعددی برگزار خواهد شد. مقامات در سطوح مختلف برای این برنامه آماده می­شوند و شهردار دربند در صدد است احداث پلی کلینیک شماره 1 در خیابان پوشکین، ایستگاه راه­آهن این شهر در خیابان تاگی­یف و همچنین پلاژ «بریز» و پارک «افتخار نبرد» به نام شمس­الله علی­یف را به پایان برساند.

به گفته سرگی ملیکوف نماینده رییس جمهور در اوکروگ فدرال قفقاز شمالی، برنامه­ها به سپتامبر ختم نمی­شود، بلکه برنامه­ها در راستای توسعه شهر ادامه پیدا می­کنند. نظریه توسعه شهر دربند و جذب منابع سرمایه به عنوان یک مرکز گردشگری در جنوب داغستان و سایر مناطق این جمهوری به اجرا گذاشته خواهد شد.

سرگی ملیکوف نماینده تام الاختیار رییس جمهور فدراسیون روسیه در امور قفقاز شمالی، سه خط مشی برای پیش­بردن کارها اعلام نمود: تعیین تاریخ جشن در روز 19 سپتامبر، ضرورت پیوستی برنامه ها و به پایان رساندن اماکن کلیدی شهر تا تاریخ مذکور و نیاز به کیفیت بهبود پوشش رسانه­ای از وقایع سالگرد دربند.

در راستای برنامه­های سالگرد دربند، تصمیم بر بازسازی پارک محلی «نظامی گنجوی» با سرمایه غیردولتی گرفته شده است.

در چارچوب این طرح که قیمت آن از 20 میلیون روبل بالاتر می­رود، قرار است در پارک آلاچیق­، چایخانه، فواره، کلوپ کودکان، آمفی­تئاتر برای کنسرت­های تابستانی با ظرفیت 500 نفر، زمین­های ورزش و بازی احداث شده و همچنین مجسمه نظامی گنجوی مرمت شود.

به علاوه بر اقدامات ذکر شده، دولت داغستان در چارچوب برنامه برگزاری سالگرد دربند قدیمترین مسجد در روسیه را تعمیر و بازسازی کردند. مسجد جوما در قصر نارین کالا قدیمترین مسجد در روسیه میباشد و به مناسبات رسیدن سالگرد دربند این مسجد با مساحت ۸ هزار متر مربع تعمیر گردید.

سایت «دربند-2000» تمام اطلاعات لازم را برای علاقه­مندان به بازدید از این محل در اختیار می­گذارد. طبق گفته مقامات دربند، 40 هیات از مناطق مختلف و خارج از کشور در برنامه حضور خواهند داشت.

منبع: سایت دربند 2000 وابسته به سایت دولت داغستان
 شماره خبر : 27      تاريخ : 2017/11/8        آرشيو فرهنگ       آرشيو همه اخبار

تگ ها : فرهنگ ،  میراث فرهگی و گردشکری ،   

اخبار مرتبط :


   نظرات کاربران :

نام و نام خانوادگی : *  
نظرات : *

(حداکثر 900 کارکتر)

 
کارکتر تايپ شده :