جامعه و فرهنگ روسیه

 Tuesday, October 27, 2020  امروز شمسی

تماس با ما  تماس با ما   گزارش ویژه  گزارش ویژه   درباره ما  درباره ما   مناطق  مناطق   صفحه نخست  صفحه نخست  
  چاپ

اسلام روسیه یک واقعیت خاص اجتماعی فرهنگی است

دمیر محی الدین معاون اول رئیس شورای مفتیان روسیه با تاکید بر تامل درباره اسلام روسی به پیشگیری از تفکرات افراطی اشاره کرد.

  

سرویس فدرال: دمیر محی الدین معاون اول شیخ راویل عین الدین رئیس شورای مفتیان روسیه در ششمین نشست منطقه­ای فرهنگ اسلامی «دنیای اسلام» در شهر پِرم واقع در فدراسیون روسیه درباره «اسلام روسی؛ توسعه راهبردی» به سخنرانی پرداخت و توسعه راهبردی امت اسلامی در روسیه را تبیین کرد.

به گفته محی الدین واژه استراتژی را طرفداران جدیدیه در قرن نوزدهم باب کردند. اسماعیل بیک گاسپرینسکی اسلام شناس بزرگ روس در سال 1881 مقاله­ای تحت عنوان «اسلام روسی (مفهوم جدیدیه) نوشت که در آن مسلمانان را به ارتباط بیشتر با مردم روس زبان فراخواند تا بتوانند سطح تحصیلات و درک خود را بالاتر ببرند. پیروان جدیده معتقد بودند که همکاری­ها بین مسلمانان و مسیحیان ارتدوکس باید نزدیک­تر بوده و به تقویت هویت واحد روسی ختم شود؛ این مسلمانان به اصلاحاتی در سیستم آموزشی خود نیاز داشتند تا در رقابت­های فناوری رقابت کنند. به غیر از گاسپرینسکی، افرادی همچون فائزخان، مرجانی و بیگی­یف نیز در این راستا تلاش­هایی کرده­اند.

متاسفانه، افکار و ایده­های آنها در ادامه توسعه پیدا نکرد و بعد از انقلاب، سنت آموزش اسلامی متوقف شد؛ فضای ایدئولوژیک هم فرصتی برای تفکر روی این موضوع نمی­داد. امروز شرایط کاملا فراهم است، پس وظیفه ما غیر از تفکر روی اسلام روسی، انجام کاری برای پیشگیری از تفکرات افراطی در میان امت است.

کارهایی که امروز برای تبلیغ ماهیت صلح آمیز اسلام انجام می­گیرند بسیار خوب است، اما به اعتقاد من کافی نیست و نمی­تواند جلوی رادیکالیسم بایستد. صحبت درباره صلح و مثال آوردن از قرآن و حدیث، پایانی ندارد، اما تا زمانی که خودمان نتوانیم توضیح بدهیم که چرا تفکرات افراطی موجود در اسناد دست اول دروغین بوده و پاسخ صحیح به سوالات جوانان چیست، کاری از پیش نخواهیم برد. ما باید استراتژی مشترک توسعه، استراتژی اندیشه به موضوعات طرح شده توسط پیروان جدیدیه را درک کنیم. زمانی می­توانیم به امت اسلامی راجع به اسلام روسی توضیح درستی بدهیم که خودمان درک درستی از هویمتمان و جایگاهمان در جامعه امروز داشته باشیم.

به اعتقاد من اسلام روسی یک واقعی خاص اجتماعی فرهنگی است که در قلمروی روسیه و در طول هزاران سال شکل گرفته است. این اسلام بخشی از تمدن عربی اسلامی را در خود دارد و بخشی از تمدن اوراسیایی را به خود گرفته است. از این رو استراتژی ما باید به گونه­ای باشد که هم جریانات امروز را در نظر داشته باشد و هم برای مسلمان روس و سایر شهروندان روسیه قابل قبول باشد. به اعتقاد من، امت مسلمان روس به روند مخالف جهانی سازی گرایش بیشتری دارند، آنها خواهان حفظ ارزش­های سنتی، چندفرهنگی سنتی و محافظه­کاری میانه­رو هستند. وجود نشانه­هایی همچون دموکرات گرایی، عقل­گرایی، میانه رو بودن، جایگاه بالای زن در جامعه و جایگاه کلیدی خداشناسی در امت اسلامی روسیه آن را متمایز ساخته است. این المان­ها در سایر فرهنگ­های اسلامی هم وجود دارند، اما در میان مسلمانان روسیه به شکلی منحصربفردی مشاهده می­شوند. ما می­توانیم استراتژی درستی را با توجه به چالش­های بزرگ ابعاد امروز تدوین و اجرا کنیم به طوری که اسلام روسیه در آینده رهبر جهان اسلام بشود.

محی الدینوف اعلام کرد که در کتاب سال گذشته وی به نام «اسلام روسی: دعوت به بازاندیشی و بافتمندی» ایده­های خود را با جزییات مطرح کرده است. موضوع اول در این کتاب تعاملات اسلام و وابستگی قومی، اسلام و اقوام است. موضوع دوم، بحث فقه در شرایط کنونی روسیه است که مشکلی جدی و نیازمند کار در میان مسلمانان روس می­باشد.

موضوع سوم به اسلام در جامعه غیراسلامی مربوط می­شود. موضوع چهارم برگرفته از موضوع سوم و تعامل اسلام با سایر ادیان سنتی است. موضوع پنجم و آخر نیز جایگاه اسلام روسی در «تفکر روسی» و تحقق آن در «دنیای روسی» است.

مولف در این کتاب پنج موضوع کلیدی را در مقابل اسلام شناسان روس قرار می­دهد تا با در نظر گرفتن شرایط کنونی به حل و فصل آن بنشینند.

دمیر محی­الدین در پایان می­گوید: "من معتقدم که غلبه بر بیماری رادیکالیسم فقط با تلاش همگانی میسر است، به همین خاطر از همه کسانی که به این مساله و به سرنوشت امت اسلامی توجه دارند می­خواهم که همکاری­هایشان را با هم نزدیک­تر کنند."

منبع: سایت شورای مفتیان روسیه

http://www.dumrf.ru/upravlenie/speeches/10379        
 شماره خبر : 276      تاريخ : 2016/03/10        آرشيو اسلام و مسلمانان       آرشيو همه اخبار

تگ ها : اسلام و مسلمانان ،  اسلام و مسلمانان (کلیات) ، ساست ها،برنامه ، قوانین و مقررات ،   

اخبار مرتبط :

  سفر هیئت اسلامی روسیه به مراکش
  اظهار نظر رمضان قدیروف در رابطه با مسائل مهم جامعه اسلامی در مصاحبه با شبکه «روسیه 24»
  موضع روس ها در رابطه با اورشلیم، یاس اسرائیل را به دنبال داشت.
  مفتی مسکو خواستار ایجاد استراتژی پیشرفت اسلام تا سال 2030 شد
  بررسی مسائل وقف در روسیه در شهر قازان
  پذیرش استراتژی توسعه اسلام تا سال 2030
  پایان همایش «جوانان امروز و ارزش های معنوی اقوام روسیه»
  پترزبورگ برای یک هفته به مرکز اسلامی در روسیه تبدیل می شود
  دستاورد میزگرد «اسلام سنتی و جامعه امروز روسیه: جریان ها و چشم اندازها»

   نظرات کاربران :

نام و نام خانوادگی : *  
نظرات : *

(حداکثر 900 کارکتر)

 
کارکتر تايپ شده :