جامعه و فرهنگ روسیه

 Friday, December 13, 2019  امروز شمسی

تماس با ما  تماس با ما   گزارش ویژه  گزارش ویژه   درباره ما  درباره ما   مناطق  مناطق   صفحه نخست  صفحه نخست  
  چاپ

بررسی چشم انداز همکاری حکومت و جامعه در مقابله با افراطی گرایی

رئیس کمیته امور اقوام از فرا رسیدن دوره جدیدی در روسیه خبر داد که به موجب آن در هنگام برگزاری انتخابات آتی در کشور، ممکن است برخی سودجویان از کارت بازی مردم و اقوام استفاده کنند.

  

سرویس فدرال: کمیته دومای امور اقوام میزگردی با عنوان «تعامل ارگان­های حکومت، سازمان­های اجتماعی و جامعه کارشناسان درامور دیده­بانی روابط بین اقوام و مقابله با افراطی­گرایی: وضعیت امروز و چشم انداز آینده» تشکیل داد.

در این نشست به مدیریت گاجیمِت صفرعلی­یوا، نمایندگان مجلس دوما، نماینده جامعه علمی، سازمان­های اجتماعی و کارشناسان در حوزه سیاست­های ملی دولتی حضور داشتند.

صفرعلی­یوا رئیس کمیته امور اقوام محور اصلی گفتگوها را بر ایجاد سیستم دیده­بانی و تعاملات ارگان­های کشور بین خود و با جامعه قرار داده تاکید کرد که دوره جدیدی در روسیه فرا می­رسد. به گفته وی، در هنگام برگزاری انتخابات آتی در کشور، ممکن است برخی سودجویان از کارت بازی مردم و اقوام استفاده کنند. به همین خاطر حکومت و سازمان­های غیردولتی باید زمان بیشتری را به کار با مردم اختصاص دهند: ارائه اطلاعات در هنگام اجرای اسناد راهبردی در حوزه اقوام، سیاست­های مهاجرتی و مبارزه با افراطی­گرایی. به گفته وی باید روی انسجام مردم در مسائل اصلی اقوام تمرکز کرد تا از تحریکات در امان ماند.

حاضرین در نشست خاطرنشان کردند: "یکی از مهمترین وظایف ما در سیاست­های ملی دولتی، ایجاد سیستم فدرال دیده­بانی مناسبات بین قومی و پیشگیری به موقع اختلافات است."

لئوکادیا دروبیژِوایا رئیس مرکز روابط بین اقوام وابسته به انستیتوی جامعه شناسی آکادمی علوم روسیه اظهار کرد که این کار از مدتها قبل در حال انجام است. به گفته وی، بهتر است که در شرایط کنونی کار دیده­بانی را به صورت هماهنگ انجام داده و همه مطالب بدست آمده را برای ارزیابی بهتر از نقاط ضعف در یک جا جمع کنیم تا ارزیابی بهتری از وضعیت جامعه و افکار عمومی داشته باشیم و ارزش­هایی که آنها را متحد یا متفرق می­سازند را بازبشناسیم.

وی به برخی مشکلات در شرایط کنونی اشاره کرد که مهمترین آنها «زبان اقوام» و «تعلق دینی» هستند.

ویچیسلاو میخایلوف مدیر گروه روابط فدال و اقوام از انستیتوی خدمات و مدیریت دولتی وابسته به ریاست جمهوری فدراسیون روسیه نیز موضوعای را در حوزه اجتماعی به این فهرست افزود. به اعتقاد وی، مرکز و مناطق را از هم تفکیک می­کنند. علاوه بر این، موضوع مهاجرت، مقاومت در اعتماد به رییس جمهور و عدم اعتماد به دولت نیز در پیش روی ما قرار دارند. وی همچنین به «عامل قفقاز شمالی» و «رفتارهای خاص رئیس جمهور چچن» اشاره کرد.

الکساندر برود مدیر دفتر حقوق بشر مسکو و مبتکر طرح سیستم دیده­بانی فدرال در امور اقوام و پیشگیری به موقع از درگیری­ها و اختلافات در این جلسه پیشنهاد برنامه اقدام گروه کارشناسان و برگزاری میزگردها و نشست­های مختلف از جمله ویدئوکنفرانس در کمیته برگزاری انتخابات برای ارتباط مستقیم با کمیسیون­های انتخابات در مناطق و مقابله با بیگانه­هراسی و سوءاستفاده از کارت اقوام در اختلاف افکنی را ارائه کرد.

در طول نشست، حاضرین و کارشناسان چندین مرتبه به موضوع اختلافات دینی و تفرقه در میان نمایندگان دین مسیحیت و اسلام اشاره کردند. پیشنهاد این گروه قرارداد دادن شماره تماس­هایی برای ارتباط 24 ساعته در کنار طرح دیده­بانی و دعوت از دانشمندان علوم الهیات و کارشناسان حوزه قوم­شناسی و همچنین روانشناسان برای پاسخگویی به سوالات بود. از طرف دیگر اطلاعات مربوط به نقض حقوق افراد در مسائل قومی و دینی جمع آوری شده و به تحلیلی از جریانات در حال شکل­گیری می­رسیم.

در پایان بر فعال کردن رهبران دینی، نخبگان و روشنفکران، مراکز خودمختار قومی فرهنگی در مقابله با افراطی­گرایی و فعالیت­های تروریستی تاکید شد.

منبع: کمیته امور اقوام دومای فدراسیون روسیه

http://www.komitet24.km.duma.gov.ru/site.xp/053049053124049050056053.html

 شماره خبر : 279      تاريخ : 2016/03/10        آرشيو ادیان و اقوام       آرشيو همه اخبار

تگ ها : ادیان و اقوام ،  اقوام ،  همزیستی و تفرقه قومی ،  

اخبار مرتبط :

  درخواست برای ممنوعیت عبارت «تروریست مسیحی و اسلامی» در رسانه‌ها و انتشارات کشور
  افتتاح مرکز آموزش زبان های اقوام در داغستان
  برگزاری میتینگ علیه ترور در ماخاچ قلعه
  دومین گردهمایی اجتماعی "چه چیزی ما را متحد می کند؟!"
  گفتگوهای متخصصین جوان در خصوص توسعه روسیه
  گفتگوهای متخصصین جوان در خصوص توسعه روسیه
  ما که هستیم و چه کسی با ماست؟ جامعه به یک سیاست ملی قابل فهم نیاز دارد
  سفر رئیس آژانس امور اقوام به جمهوری داغستان
  مسکو مرکز همگرایی اوراسیایی
  امضای موافقت نامه همکاری بین رئیس جمهور اوستیای شمالی و رئیس آژانس فدرال در امور اقوام
  نمایش فیلم ویدئویی «فرقه ها» برای آگاهی جوانان در غازان
  نمایشگاه «تنوع قومی در روسیه» در محل دایمی نمایشگاه های روسیه «و.د.ن.خا»

   نظرات کاربران :

نام و نام خانوادگی : *  
نظرات : *

(حداکثر 900 کارکتر)

 
کارکتر تايپ شده :