جامعه و فرهنگ روسیه

 Saturday, August 15, 2020  امروز شمسی

تماس با ما  تماس با ما   گزارش ویژه  گزارش ویژه   درباره ما  درباره ما   مناطق  مناطق   صفحه نخست  صفحه نخست  
  چاپ

تاکید وزیر فرهنگ باشقیرستان بر اهمیت لباس سنتی، زبان مادری و موسیقی سنتی در قرن 22

مرکز هنرهای مردمی جمهوری باشقیرستان در حفظ شکل ظاهری لباس سنتی و نحوه آماده کردن آن تلاش زیادی می کند و همواره بر حفظ لباس سنتی همچون زبان مادری و موسیقی سنتی تاکید دارد.

  

سرویس مناطق: جشنواره هنرهای مردمی برپادر شهر اوفا مرکز جمهوری باشقیرستان در فدراسیون روسیه شد. در این جشنواره که «اوفا لادیا» نام دارد، هنر، صنایع دستی و سوغات این منطقه به نمایش گذاشته شده و میزگرد و کارگاه­های آموزشی برای آشنایی هرچه بیشتر با هنر دست مردم این منطقه برگزار شده است.

علاقه مندان ضمن حضور در کارگاه­های آموزشی، مهارت­هایی در هنر چهل تکه، عروسک­های محلی، سفالگری، کنده­کاری روی چوب، معرق، بافندگی، دکوپاژ و طرح روی پارچه کسب کردند.

در کنار هنرهای نمایشی، میزگردی با موضوع «توسعه هنرهای تزئینی لباس سنتی باشقیری و استفاده از هنرهای قومی در دنیای امروز» برگزار شد. زوگور رحمت اللین معاون کمیته فرهنگ دومای دولتی فدراسیون روسیه و رئیس انجمن اقوام باشقیرستان بر اهمیت این موضوع در حفظ هویت ملی باشقیرها تاکید کرده و گفت: "ویژگی لباس سنتی و اهمیت تاریخی آن را باید در باشقیرستان حفظ کرد".

امینه شفیقوا وزیر فرهنگ جمهوری باشقیرستان نیز گفت که وزارت فرهنگ و مرکز هنرهای مردمی این جمهوری در حفظ و توسعه هنرهای مردمی در تمام اشکال آن تلاش زیادی کرده و همیشه به لباس سنتی این منطقه اهمیت زیادی داده­اند. به گفته وی، حتی شکل ظاهری این لباس نیز به همان صورت گذشته حفظ شده است و در بسیاری از برنامه­های فرهنگی استفاده از آن اجباری می­باشد.

مرکز هنرهای مردمی این جمهوری در حفظ شکل ظاهری لباس سنتی و نحوه آماده کردن آن تلاش زیادی می­کند. به گفته وزیر فرهنگ این جمهوری، لباس سنتی همچون زبان مادری و موسیقی سنتی باید در قرن 21 و 22 حفظ و نگهداری شده و از آن استفاده شود.

یکی از نمایندگان مجلس باشقیرستان و رئیس انجمن استادکاران هنرهای دستی نیز از ایده تشکیل شورای متخصصین در حوزه هنرهای مردمی حمایت کرده و گفت: امروز تعداد کمی از تولید کنندگان با متخصصین در حوزه حماسه و اقوام همکاری دارند. این متخصصین کمک می­کنند تا اصول و سنت­های گذشته به صورت اولیه حفظ شوند.

گفتنی است که در سند راهبری سیاست­های فرهنگی ملی فدراسیون روسیه بر حفظ زبان و سنت­های اقوام ساکن در قلمروی کشور تاکید شده است، بر همین اساس بسیاری از مراکز و نهادهای فرهنگی در این راستا برنامه­هایی را سازماندهی و اجرا می­کنند.

منبع: وزارت فرهنگ جمهوری باشقیرستان

https://culture.bashkortostan.ru/presscenter/news/315663/

 شماره خبر : 281      تاريخ : 2017/11/19        آرشيو فرهنگ       آرشيو همه اخبار

تگ ها : فرهنگ ،  فرهنگ ،  فرهنگ (کلیات) ،  

اخبار مرتبط :

  تاثیرپذیری جامعه روسیه از فرهنگ غربی و سیر نزولی ارزش ها و سلوک فرهنگی این کشور
  آيا اینترنت، بودجه و دولت بر توسعه موزه ها تاثير دارند؟
  صفوف فرهنگی به عنوان پدیدۀ سال 2017
  مصاحبه وزير فرهنگ روسيه با مجله آلمانى اشپيگل
  عکس العمل های مردم روسیه در فضای مجازی نسبت به اسلام آوردن بازیگر مشهور روسی
  رهبر جمهوری داغستان: قفقاز را سنت های قومی - پدرسالارانه حفظ کرده است
  وزارت دارایی روسیه طرح «سند راهبردی سیاست فرهنگی» را رد کرد
  چهارمین نشست بین المللی فرهنگ در سن پترزبورگ
  چهارمین نشست بین المللی فرهنگ در سن پترزبورگ
  برنامه های دانشگاه دولتی داغستان برای تربیت فرهنگی و اخلاقی جوانان
  عدم حضور ایران در سومین جشنواره «خزر – ساحل دوستی» در داغستان

   نظرات کاربران :

نام و نام خانوادگی : *  
نظرات : *

(حداکثر 900 کارکتر)

 
کارکتر تايپ شده :