جامعه و فرهنگ روسیه

 Sunday, October 25, 2020  امروز شمسی

تماس با ما  تماس با ما   گزارش ویژه  گزارش ویژه   درباره ما  درباره ما   مناطق  مناطق   صفحه نخست  صفحه نخست  
  چاپ

پاتریارک علیه قانون اساسی

نماینده مجمع مقننه سن پترزبورگ طی یادداشت تندی در رادیو پژواک روسیه، پاتریارک کریل و کلیسای ارتدکس روسیه را به رد نظریه حقوق بشر و قانون اساسی روسیه متهم کرد.

  


سرویس فدرال: بوریس ویشنفسکی نماینده مجمع مقننه سن پترزبورگ (فراکسیون حزب "یابلوکو") در رادیو پژواک روسیه «اخو ماسکوی» نوشت: "پاتریارک کریل اعلام کرده که «کفر جهانی پرستش انسان» در دوره جدید آغاز شده و «بشر و حقوق او» به ملاک عمل فراگیر برای تعیین حقیقت تبدیل شده است. پاتریاک تلاش «برای تائید قانونی هر انتخاب انسان و از جمله گناهکارترین انتخاب مغایر با کلام خداوند» را محکوم دانسته است. این سخنان نه تنها بار دیگر اثبات می‌کند کلیسای ارتدکس روسیه نظریه حقوق بشر را مردود می‌داند بلکه بطور علنی قانون اساسی روسيه را رد می‌کند."

در ماده دوم قانون اساسی روسيه نوشته شده است: «انسان، حقوق و آزادی‌های وی بالاترین ارزش است. شناسایی، رعایت و دفاع از حقوق و آزادیهای بشر و شهروند وظیفه حکومت است».

در ماده 17 قانونی اساسی نیز گفته شده است: «حقوق و آزادی انسان­ها و شهروندان مطابق با اصول فراگیر و قوانین حقوق بین الملل و طبق قانون اساسی کشور در فدراسیون روسیه به رسمیت شناخته شده و تضمین می­شوند؛ هر انسانی از بدو تولد دارای حقوق و آزادی است؛ تحقق حقوق و آزادی انسان و شهروندان نباید به نقض حقوق و آزادی دیگران منجر شود».

رهبر سازمان اجتماعی - کلیسای ارتدکس روسیه می‌تواند به اعضای سازمان خود هر توصیه‌ای بکند، ولی خود این سازمان موظف است در چارچوب قانون اساسی و قوانین کشور اقدام کند. از جمله آن قوانینی که به انسان اجازه انتخابی می‌دهد که بنظر مذهب ارتدکس (یا هر مذهب دیگر) «گناه» یا «مغایر با کلام خداوند» باشد. ساختار حکومت لائیک چنین است. در آن هر کسی مؤمن نیست، همه مؤمنین از پیروان مذهب ارتدوکس نیستند ولی همه آنها شهروندان کشور هستند.

از ماده 18 قانون اساسی کشور اینطور برمی­آید که حقوق و آزادی انسان و شهروندان قابل احقاق است. معنا و محتوای قوانین روسيه بر اساس حقوق و آزادیهای بشر تعیین مي‌شود و نه «کلام خداوند». بنظر کلیسای ارتدکس روسیه خداوند سرچشمه قدرت است ولی قانون اساسی مقرر می‌کند که مردم سرچشمه قدرت هستند. بد نیست اگر کلیسای ارتدکس روسیه این قاعده (و دیگر قواعد) را به خاطر بسپارد.

منبع: رادیو اخو ماسکوی

http://echo.msk.ru/blog/boris_vis/1733180-echo/

 شماره خبر : 296      تاريخ : 2016/03/25        آرشيو ادیان و اقوام       آرشيو همه اخبار

تگ ها : ادیان و اقوام ،  مسیحیت و کلیسای ارتدکس ،  کلیسا و حکومت ،  

اخبار مرتبط :


   نظرات کاربران :

نام و نام خانوادگی : *  
نظرات : *

(حداکثر 900 کارکتر)

 
کارکتر تايپ شده :