جامعه و فرهنگ روسیه

 Friday, December 13, 2019  امروز شمسی

تماس با ما  تماس با ما   گزارش ویژه  گزارش ویژه   درباره ما  درباره ما   مناطق  مناطق   صفحه نخست  صفحه نخست  
  چاپ

افزایش آمار تولد و کاهش آمار طلاق در روسیه

مطلب پیش رو نتایج تحقیقات انجام گرفته در حوزه جمعیت شناسی در سال 2015 می‎باشد؛ تحقیقاتی که از رکورد تاریخی روس ها در کاهش مرگ میر نوزادان در تاریخ کشورشان شروع می‎شود و به طول عمر زنان که بیست سالی بیشتر از مردان به طور متوسط زندگی می‎کنند ختم می‎شود.

  

آمار و نظرسنجی: نتایج تحقیقات انجام گرفته در حوزه جمعیت­شناسی در سال 2015 نشان می­دهند که در ازای تولد هر هزارکودک، تنها شش مرگ (مرگ نوزاد) اتفاق می­افتد. به گفته محققین این آمار یک رکورد تاریخی به شمار می­رود. کنسانتین لایکام معاون سازمان روس استات تاکید کرد که در هیچ دوره­ای مرگ و میر نوزادان تا این اندازه پایین نبوده است.

مقایسه سطح زاد و ولد و مرگ میر در تمام گروه­های سنی جامعه نشان می­دهد که در سال گذشته (سال 2015) آمار زاد و ولد 32 هزار نفر بیش از مرگ و میر بوده است. همچنین باید اشاره کرد که از هر 40 کودک متولد شده در سال گذشته، یک کودک به شهروندان خارجی تعلق داشته است.

سال گذشته 590 هزار نفر از کشورهای دیگر به روسیه آمده­اند. از این میان 430 هزار نفر حضور موقت داشته و 160 هزار نفر اقامت دائم داشته­اند. 353 هزار روس از کشور مهاجرت کرده­اند که به نسبت سال­های گذشته 45 هزار نفر بیشتر از قبل است. 90 درصد مهاجران به روسیه از اوکراین بوده­اند که مجموع آنها به 200 هزار نفر می­رسد.

در خصوص ارزش­های سنتی خانوادگی در روسیه باید گفت که مردم روسیه بیشتر از گذشته به خانواده پایبند میباشند: در سال 2014 یک هزار ازدواج در مقابل 556 طلاق صورت گرفت، حال آنکه در سال 2015 آمار طلاق تا 527 نفر کاهش پیدا کرده است.

به طور کل می­توان گفت که جمعیت کشور در روز اول ژانویه 2016 در حدود 146،5 میلیون نفر برآورد شده است. روسیه به عنوان یک کشور صنعتی با جمعیت قابل توجه شهرنشین است که تنها یک چهارم جمعیت آن در روستاها زندگی می­کنند. سال گذشته رشد جمعیت 227 هزار نفر بوده که به اندازه 0،2 درصد بیش از سال 2014 است. 90 درصد این افزایش جمعیت به دلیل مهاجرت به روسیه است.

منطقه فدرال کریمه بیشترین جمعیت را در بین تمام مناطق کشور دارد: در هر یک کیلومتر مربع 86 نفر زندگی می­کنند. پایتخت سوم کشور، سواستوپول بیشترین پویایی را در افزایش جمعیت داشته است و در عرض یک سال جمعیت این منطقه به اندازه 4،2 درصد رشد داشته است.

همچنین گفتنی است در روسیه امروز جمعیت مردان غالب است و به ازای هر 1000 مرد 1158 زن است.

موضوعی که باعث نگرانی می­شود، کم شدن جمعیت در سن کار است. از سال 2006 در روسیه این گروه سنی به اندازه یک میلیون نفر کمتر از قبل شده است. این جریان گریبان بسیاری از کشورهای توسعه یافته و حتی کشورهای غربی را نیز گرفته است و پیامد آن افزایش بار بر دوش جمعیت کار است که باید دو تا سه نفر بازنشسته یا زیر سن کار را تامین کند.

طول عمر متوسط در روسیه در سال گذشته 71،4 سال تعیین شده است. مردان به طور متوسط 56،9 سال عمر می­کنند و زنان 76،7 سال. مردم قفقاز بویژه داغستان بالاترین متوسط طول عمر را دارند که به 80 سال می­رسد.

منبع: راسیسکایا گازتا

http://rg.ru/2016/03/22/kazhdyj-sorokovoj-mladenec-v-rossii-rodilsia-ot-inostranca.html

 شماره خبر : 303      تاريخ : 2016/03/25        آرشيو جامعه       آرشيو همه اخبار

تگ ها : جامعه ،  جمعیت ،  رشد جمعیت ،  

اخبار مرتبط :

  حدودا نیمی از شهروندان روسیه اقدامات مبارزه با کاهش جمعیت را کافی نمیدانند.
  زنان روسیه برای بچه دار شدن عجله نمی کنند.
  شمار کودکان در روسیه به بالاترین سطح خود در 15 سال اخیر رسید
  زندگی طولانی‌تر، فرزند کمتر
  تصویب مرحله سوم نظریه سیاست های جمعیتی روسیه
  جمعیت سالخورده روسیه: موانع و چشم اندازها
  اجرای برنامه «نظریه سیاست جمعیتی 2020-2016»
  لزوم ایجاد سیاست مصرف الکل
  موثر بودن سیاست افزایش خانواده های پرجمعیت در تاتارستان
  در سال 2016 به خانواده های پرجمعیت تسهیلات بیشتری اعطا می شود
  چشم انداز برنامه های جوانان در 10 تا 15 سال آینده
  تشکیل انجمن خانواده های بزرگ در حومه مسکو
  تصمیمات دولت فدرال و تغییرات «سرمایه مادران» (خانواده) در جهت بهبود شرایط زندگی

   نظرات کاربران :

نام و نام خانوادگی : *  
نظرات : *

(حداکثر 900 کارکتر)

 
کارکتر تايپ شده :