جامعه و فرهنگ روسیه

 Monday, July 13, 2020  امروز شمسی

تماس با ما  تماس با ما   گزارش ویژه  گزارش ویژه   درباره ما  درباره ما   مناطق  مناطق   صفحه نخست  صفحه نخست  
  چاپ

دستاورد میزگرد «اسلام سنتی و جامعه امروز روسیه: جریان ها و چشم اندازها»

در میزگرد «بررسی اسلام سنتی و جامعه امروز روسیه» درباره حکم «منع استفاده از حجاب در موسسات آموزشی» و ایجاد اتاق های عبادت در نقاط مختلف شهر، گفتگوهای زیادی صورت گرفت. موضوع غذای حلال سربازان در دوره سربازی و نظارت بیشتر بر کارخانه های تولید غذای حلال نیز از دیگر پیشنهادات این نشسته سه ساعته بود.

  

سرویس فدرال: میزگرد «بررسی اسلام سنتی و جامعه امروز روسیه» بیش از سه ساعت در دومای دولتی فدراسیون روسیه به طول انجامید و موضوعات زیر در مرکز توجه قرار گرفته و تصمیم گیری شد:

در میزگرد «بررسی اسلام سنتی و جامعه امروز روسیه» مقرر شد که برای حکم «منع استفاده از حجاب در موسسات آموزشی» تجدید نظر صورت گیرد و اتاق­های عبادت در نقاط مختلف شهر ایجاد شود. موضوع غذای حلال سربازان در دوره سربازی و نظارت بیشتر بر کارخانه های تولید غذای حلال نیز از دیگر مصوبات مهم این نشسته سه ساعته بود.

1.      در جامعه امروز روسیه درک درستی از حجاب برای زنان وجود ندارد و آن را تبلیغ  برای افراطی­گرایی دینی می­دانند. پیشنهاد شد که درخواست تجدید نظر برای حکم «منع استفاده از حجاب در موسسات آموزشی» تهیه شود.

2.      اتاق­های عبادت در نقاط مختلف شهر از جمله در زیرساخت­های حمل و نقلی و نظامی کافی نیستند. در فرودگاه بزرگ شرمیتیوا نیز اتاقی برای عبادت مسلمانان در نظر گرفته نشده است. پیشنهاد شد که در آینده نزدیک اقداماتی در جهت رفع این نقصان در فرودگاه و ایستگاه­های قطار اتخاذ شود.

3.      مشکلات مربوط به غذای حلال در اماکن عمومی.

4.      وضعیت پادگان­ها و مشکلات سربازان مسلمان. اولین مشکل به فقدان اتاق عبادت در پادگان­ها مربوط می­شود. مشکل دوم غذای حلال است. اقدامی برای تهیه غذا طبق قوانین اسلام صورت نخواهد گرفت، اما سعی خواهند کرد این مساله را حل و فصل کنند. در برخی مناطق نیز به تصمیم فرمانده پادگان از گوش خوک در غذای مسلمانان استفاده نمی­شود، اما نبودن گوشت خوک به معنای حلال بودن غذا نیست.

5.      برنامه آموزش مهاجران و سازگار کردن آنها با ارزش­های سنتی در کشور به واسطه ادبیات کلاسیک روسیه. این موضوع نیازمند ایجاد مراکز خاص علمی آموزشی است که فعالیت آن صرفا در جهت سازگار کردن مهاجران با حقایق روسیه و جلوگیری از بروز اختلافات قومی است.

6.       مساله نقض حقوق مسلمانان که به دفعات رخ می­دهد. از جمله بحث­های ماه فوریه سال جاری در مرکز مسکو برای انتقال اتاق تجاری احداث شده در سال­های دهه 90 و 2000. دولت مسکو معتقد است که این ساختمان بدون مجوز بنا شده است. اظهارات دولت مسکو مبتنی بر حکم دادگاه نیست، اما نقض قوانین مالکیت به شمار می­رود و این دست موارد کم نیستند.

7.      مشکلات مربوط به کمبود مسجد و امکانات برای امت اسلامی که مانع از رشد معنوی شهروندان مسلمان می­شود. مشکلات برای کسب پروانه فعالیت­های آموزشی: مشکلات زیادی در این مسیر وجود دارد و عملا دریافت پروانه افتتاح مدارس اسلامی خصوصی و مهد کودک در سطح فدرال غیرممکن است.

8.      انحلال کنال تلویزیونی «مسلمانان»: دینارا صدرالدینوا به دلایل احتمالی برای بسته شدن این کانال اشاره کرد. یکی از این دلایل تغییر مدیر کانال و کم بودن درآمد آن است.

9.      یکی از مهمترین مسائل به حضور کارشناسان مسایل دینی در دادگاه­ها، دادستانی­ها و تصمیم­گیری صحیح در موارد مربوط به تفسیر متون دینی و افراطی بودن یا نبودن آنها مربوط می­شود.

10.  ضرورت دارد که لایحه­ای قانونی برای کار و فعالیت رسانه­های گروهی و مسئولیت آنها در قبال استفاده از واژه­هایی همچون «تروریسم اسلامی» تنظیم شود.

11.  در دانشگاه­ها و مدارس درسی تحت عنوان «تاریخ ادیان» وجود ندارد.

حاضرین در جلسه پیشنهاد بررسی موضوعات زیر را نیز ارایه کردند:

·        با توجه به شرایط حاضر، بهتر است ماهیت استفاده از پوشش حجاب برای جامعه تشریح شود تا بدانند که حجاب یک موضوع اخلاقی است. منع استفاده از حجاب به معنای پایمال شدن حقوق مسلمانان و وجود تبعیض است. دولت باید برنامه­ای برای عادی سازی حجاب در فرهنگ اسلامی تدوین کند. به کمک اینترنت، تلویزیون و سمینارهای خاص در تمام مراکز آموزشی می­توان ذهنیت نادرست نسبت به مسلمانان را برطرف کرد.

·        آماده کردن اسنادی برای تنظیم لایحه قانونی و ایجاد اتاق­های عبادت در زیرساخت­های حمل و نقلی کشور.

·        سخت کردن سیاست ارائه مجوز برای محصولات حلال توسط دادستانی­ها، به نحوی که مسلمانان با اطمینان خاطر محصولات دارای مهر حلال را خریداری کنند.

·        ایجاد مراکز خاص آموزشی برای مهاجران برای آموزش زبان، فرهنگ و حقوق در جامعه روسیه.

·        راه اندازی مجدد کانال تلویزیونی مسلمانان برای نشان دادن جنبه مختلف اسلام سنتی.

 

منبع: اداره دینی مسلمانان مسکو

http://mosdum.ru/itogi-kruglogo-stola-traditsionnyiy-islam-i-sovremennoe-rossiyskoe-obshhestvo-tendentsii-i-perspektivyi/

 شماره خبر : 306      تاريخ : 2016/03/30        آرشيو اسلام و مسلمانان       آرشيو همه اخبار

تگ ها : اسلام و مسلمانان ،  اسلام و مسلمانان (کلیات) ، ساست ها،برنامه ، قوانین و مقررات ،   

اخبار مرتبط :

  سفر هیئت اسلامی روسیه به مراکش
  اظهار نظر رمضان قدیروف در رابطه با مسائل مهم جامعه اسلامی در مصاحبه با شبکه «روسیه 24»
  موضع روس ها در رابطه با اورشلیم، یاس اسرائیل را به دنبال داشت.
  مفتی مسکو خواستار ایجاد استراتژی پیشرفت اسلام تا سال 2030 شد
  بررسی مسائل وقف در روسیه در شهر قازان
  پذیرش استراتژی توسعه اسلام تا سال 2030
  پایان همایش «جوانان امروز و ارزش های معنوی اقوام روسیه»
  پترزبورگ برای یک هفته به مرکز اسلامی در روسیه تبدیل می شود
  اسلام روسیه یک واقعیت خاص اجتماعی فرهنگی است

   نظرات کاربران :

نام و نام خانوادگی : *  
نظرات : *

(حداکثر 900 کارکتر)

 
کارکتر تايپ شده :