جامعه و فرهنگ روسیه

 Thursday, February 20, 2020  امروز شمسی

تماس با ما  تماس با ما   گزارش ویژه  گزارش ویژه   درباره ما  درباره ما   مناطق  مناطق   صفحه نخست  صفحه نخست  
  چاپ

پترزبورگ برای یک هفته به مرکز اسلامی در روسیه تبدیل می شود

روزهای فرهنگ اسلامی برای اولین بار در تاریخ 300 ساله شهر سن پترزبورگ برگزار می شوند و سنگ بنایی برای تداوم هر ساله آن است.

  

سرویس مناطق: برای اولین بار روزهای اسلام از 27 آوریل تا 6 می (17-8 اردیبهشت) در شهر سن­پترزبورگ برگزار می شود و پس از آن به سنتی هرساله تبدیل خواهد شد.

در چارچوب این برنامه مسابقه سراسری قاریان قرآن ویژه روسیه برگزار می­شود. علاوه بر این، دو کنفرانس علمی بزرگ بین­المللی با موضوع گفتگوهای فرهنگ و دین و مهمتر از همه دوره­های دانش­افزایی برای فعالان دینی برگزار خواهند شد.

عالمان برجسته دینی به تدریس و سخنرانی برای علاقه­مندان خواهند پرداخت. این برنامه در راستای تمهیدات پیشگیرانه از بروز افراطی­گرایی دینی و مبارزه با ورود ایده­های اسلامی بیگانه با فضای فدراسیون روسیه که حامل نفرت و تعصب می باشد، آماده شده است. در همین رابطه فیلم ایرانی «محمد رسول الله» نیز برای نشان دادن اسلام واقعی به نمایش درمی­آید.

فیلم محمد رسول الله ساخته کارگردان ایرانی "مجید مجیدی" پس ده سال کار مداوم به مرحله نمایش رسیده و قرار است قسمت دوم و سوم این فیلم نیز ساخته شود. نیکیتا میخالکوف کارگردان و فعال فرهنگی روسیه در زمان اکران این فیلم در مسکو گفت: "این فیلم به تمام مردم روسیه اسلام واقعی را نشان خواهد داد." مجید مجیدی شخصا در زمان نمایش فیلم حضور خواهد داشت و به سوالات علاقه­مندان پاسخ خواهد داد.

در موزه­های اصلی شهر سن­پترزبورگ نیز برنامه­های بازدید و آشنایی با آثار هنر معاصر تاتارها و خطاطی عربی تدارک دیده شده است. همچنین ترانه­های اقوام روس و موسیقی کلاسیک اپرا در سالن­های کنسرت تئاتر ماریینسکی (مهمترین سالن نمایش شهر) به اجرا در می­آیند.

روزهای فرهنگ اسلامی به همت اداره دینی مسلمانان فدراسیون روسیه، دانشگاه دولتی مسکو، دانشگاه دولتی شهر سن­پترزبورگ، موزه دولتی ارمیتاژ، آکادمی علوم روسیه، انستیتوی اسلامی مسکو و دانشگاه بین المللی «جامعه المصطفی» (ایران) برگزار خواهد شد. وزارت علوم روسیه و شورای بین ادیان روسیه نیز در این برنامه نقش داشته اند.

در این برنامه منحصربفرد نمایندگان دولتی، سازمان­های آموزشی خصوصی و دینی، مراکز مطالعاتی و تحقیقاتی، اتحادیه­های دینی و ارگان­های اجرایی و خودمختار حضور خواهند داشت.

روزهای فرهنگ اسلامی در چارچوب دستور رئیس جمهور ولادیمیر پوتین طرح تربیت کادر متخصص با دانش عمیق در حوزه تاریخ و فرهنگ اسلام، آماده و برگزار می­شود.

گفتنی است که شهر سن­پترزبورگ در تاریخ 300 ساله خود تا این اندازه بر موضوع اسلام تاکید نکرده است. روزهای فرهنگ اسلامی به سنت هرساله در زندگی عملی و معنوی شهر تبدیل خواهد شد.

منبع: اسلام تودی

http://islam-today.ru/islam_v_rossii/na-nedelu-peterburg-prevratitsa-v-centr-rossijskogo-musulmanstva/

 شماره خبر : 325      تاريخ : 2016/04/15        آرشيو اسلام و مسلمانان       آرشيو همه اخبار

تگ ها : اسلام و مسلمانان ،  فرهنگ ، اسلام و مسلمانان (کلیات) ،   

اخبار مرتبط :

  سفر هیئت اسلامی روسیه به مراکش
  اظهار نظر رمضان قدیروف در رابطه با مسائل مهم جامعه اسلامی در مصاحبه با شبکه «روسیه 24»
  موضع روس ها در رابطه با اورشلیم، یاس اسرائیل را به دنبال داشت.
  دومین برنامه روزهای فرهنگی مسلمانان در سنت پطرزبورگ
  بررسی مسائل وقف در روسیه در شهر قازان
  پایان همایش «جوانان امروز و ارزش های معنوی اقوام روسیه»
  دستاورد میزگرد «اسلام سنتی و جامعه امروز روسیه: جریان ها و چشم اندازها»
  اسلام روسیه یک واقعیت خاص اجتماعی فرهنگی است

   نظرات کاربران :

نام و نام خانوادگی : *  
نظرات : *

(حداکثر 900 کارکتر)

 
کارکتر تايپ شده :