جامعه و فرهنگ روسیه

 Sunday, September 20, 2020  امروز شمسی

تماس با ما  تماس با ما   گزارش ویژه  گزارش ویژه   درباره ما  درباره ما   مناطق  مناطق   صفحه نخست  صفحه نخست  
  چاپ

آیا تبعیض جنسیتی در روسیه وجود دارد؟

لودا سنتر در تازه ترین نظرسنجی خود به مسئله «تبعیض جنسیتی» و نگاه مردم روسیه به این موضوع پرداخته است.

  

آمار و نظرسنجی: اکثریت قریب به اتفاق زنان در روسیه معتقد هستند که در روسیه برابری جنسیتی وجود ندارد، با این حال بیشتر همین افراد ضرورتی برای ایجاد این برابری نمی­بینند.

مرکز «لوادا سنتر» اخیرا موضوع تحقیقات خود را بر مساله «تبعیض جنسیتی» و نگاه مردم روسیه به این مساله قرار داده است. در این تحقیقات که به صورت نظرسنجی انجام گرفته نتایج زیر بدست آمده است:

10% مردان و 25% زنان روز 8 مارس (روز جهانی زن) را مهمترین جشن و 17% مردان و 4% زنان روز 23 فوریه (روز مرد) را مهمترین جشن عنوان می­کنند. در بحث امکانات و فرصت­های پیشرفت اجتماعی نیز 49% مردان و 53% زنان اعتقاد دارند که مردان در جامعه از امکانات و فرصت­های بیشتری برای پیشرفت شغلی و اجتماعی برخوردارند.

از سوی دیگر 51% مردان و 75% زنان معتقد هستند که برخورداری از حقوق برابر برای زنان و مردان یک مساله بسیار مهم است. برای زنان جامعه بحث روی این موضوع و دستیابی به نتایج مشخص اهمیت زیادی دارد، حال آنکه مردان چندان توجهی به بحث درباره این موضوع ندارند. همین موضوع نشان می­دهدکه مردان به حفظ این نابرابری جنسیتی تمایل دارند.

از افراد جامعه سوال شده که «آیا لازم است زنان به طور برابر با مردان به درجات بالای مدیریتی در حکومت برسند؟»؛ در پاسخ 50% مردان و 75% زنان این برابری را لازم می­دانند. 66% مردان به طور کل با این مساله موافق هستند و از طرف زنان 86% آن را تایید می­کنند و 12% تایید نمی­کنند. در پاسخ به سوال «آیا مایلید که در 15-10 سال آینده رییس جمهور کشورتان خانم باشد؟»، 44% زنان موافقت خود را اعلام کردند، اما تنها 21% مردان با این مساله کنار می­آیند.

تمام این نمونه­ها نشان می­دهند که در فرهنگ کشور یک اختلاف نظر جدی وجود دارد که قرن­ها بین زنان و مردان وجود داشته است. به عبارتی بیشتر مردان به وجود نابرابری جنسیتی اذعان دارند، اما در عین حال به برطرف شدن این نابرابری نیز اعتقادی ندارند.

زنان در روسیه طول عمر بیشتری دارند. سهم زنان بازنشسته دو برابر بیشتر از مردان است و زنان تنها در کشور، دو برابر بیشتر از مردان تنها هستند.

زنان و مردان در روسیه نگاه متفاوتی به واقعیت­ها دارند. به طور مثال، موضوع دین و دینداری: 84% زنان روس خود را مسیحی ارتدوکس می­دانند، اما از بین مردان تنها 73% خود را مسیحی ارتدوکس معرفی می­کنند. درجه دینداری در زنان همیشه بالاتر از مردان بوده است. در دوره شوری زنان و مردان به یک اندازه از دین فاصله داشتند. اما با بازگشت کلیسای ارتدوکس به زندگی روسیه، ویژگی­های جنسیتی خود را نشان داد و زنان بیشتر به سمت دین گرایش پیدا کردند.

در دوران حکومت شوروی، تبلیغات در راستای همکاری زن و مرد برای کسب درآمد و تامین خانواده بود. حضور زن در جامعه و فعالیت مفید اجتماعی در کنار مردان ستوده می­شد، به همین خاطر صحبت از تبعیض جنسیتی و نابرابری حقوق در میان نبود. در دوره پرسترویکا با آغاز سیاست­های جمعیتی و تاکید بر بالابردن سطح موالید، حکومت سخنان خود را تغییر داد. از این به بعد نقش اصلی زنان آوردن فرزند بود.

میراث این دو دوره برای زنان روس، علاقه به خروج از دنیای تنگ خانواده و ورود به دنیای وسیع کار و فعالیت اجتماعی است. به همین خاطر بسیاری از زنان بر نقش مهم موقعیت اجتماعی برابر با مردان تاکید می­کنند. زنان برابری را در استقلال مالی می­بینند و در نتیجه آن نیمی از ازدواج­ها به طلاق ختم می­شود. گروه دیگری از زنان اعتقاد دارند که ایده برابری جنسیتی مصنوعی است و قدرت زنان در رقابت با مردان کافی نیست، مهمترین نقش زن همسر و مادر بودن است. این گروه می­گویند که طبیعت نقش تامین خانواده را به مرد داده و نقش برقراری آرامش در خانه را به زن داده است. گروه سومی هم هستند که می­گویند زنان باید در محیط جامعه و فضای کار باشند، اما صرفا برای رشد و رضایت شخصی. این گروه اعتقادی به برابری زن و مرد ندارند، زیرا به نفعشان نیست. از نظر آنها زن موجودی لطیف برای دوست­داشته شدن است.

در پایان باید اشاره کرد که اصطلاح «فمینیسم» در زنان و مردان روس با واکنش منفی و تند روبرو می­شود. اما صحبت از برابری حقوق و وظایف زنان در همه جا به چشم می­خورد.

منبع: لواداسنتر

http://www.levada.ru/2016/04/13/obydennyj-seksizm-sushhestvuet-li-v-rossii-ravnopravie-polov/

 شماره خبر : 330      تاريخ : 2016/04/15        آرشيو جامعه       آرشيو همه اخبار

تگ ها : جامعه ،  زن،خانواده،کودک و جوانان ، حقوق اجتماعی ،  زن ، عدالت ،  

اخبار مرتبط :

  بررسی مقابله با وضعیت جذب بانوان در گروه های افراطی
  اجرای «راهبرد دولتي حمایت از بانوان» تا سال 2022
  برابری در خانواده، از تئوری تا عمل
  گردهمایی بین المللی "گفتگوی زنان- نیکوکاری بدون مرز" در اوفا
  آرزوی عدالت در روسیه
  بهانه های جدید نمایندگان مجلس برای سلب حقوق شهروندی و یا منع خروج از کشور
  اقدامات دولت فدراسیون روسیه در خصوص زنان شاغل و ترکیب کار با تربیت فرزندان
  اقدامات دولت فدراسیون روسیه در خصوص زنان شاغل و ترکیب کار با تربیت فرزندان

   نظرات کاربران :

نام و نام خانوادگی : *  
نظرات : *

(حداکثر 900 کارکتر)

 
کارکتر تايپ شده :