جامعه و فرهنگ روسیه

 Tuesday, October 27, 2020  امروز شمسی

تماس با ما  تماس با ما   گزارش ویژه  گزارش ویژه   درباره ما  درباره ما   مناطق  مناطق   صفحه نخست  صفحه نخست  
  چاپ

نیاز روسیه به برنامه منسجم برای جلوگیری از سقط جنین

رئیس بخش روابط خارجی کلیسای ارتدوکس با انتقاد از روند سقط جنین در روسیه تاکید کرد: "دولت باید قانونی تحت عنوان «مبارزه با سقط» تنظیم و هزینه های آن را تامین کند و سال های 1990 را که با افت شدید زاد و ولد روبرو بودیم برای افکار عمومی به خاطر آورد.

  

سرویس فدرال: طی سال­های 1936 تا 1955 حکومت شووری سقط جنین را در کشور ممنوع اعلام کرده بود. اما بنا به تصویب کمیساریای سلامت و دادگستری خلق، طی مصوبه «حفظ سلامت زنان» مورخ 18 نوامبر 1920 اجازه سقط جنین صادر شد. روسیه اولین کشوری است که بنا به خواست زنان اجازه قطع دوره بارداری (سقط) را صادر کرد و امروز پیامدهای ناگوار آن را در آمار و ارقام جمعیتی مشاهده می­کند.

متروپولیت والاکالومسکی ایلاریون رئیس بخش روابط خارجی کلیسای ارتدوکس روسیه معتقد است که ما انسان­ها در دنیای امروز از رفتارهای نادرست و خشونت و کشتار انبوه انسان­ها در انفجارها و درگیری­ها به وحشت افتاده­ایم. رسانه­های گروهی دائم اخبار ناخوشایند را با جزییات منتشر می­کنند؛ اما کمتر کسی به این مساله فکر می­کند که در همین کشور خودمان (روسیه) از سال 1920 چه کشتار انبوهی رخ داده است. این اتفاق در فاصله نزدیک از ما، در خانواده ما، در خانواده همسایه و دوست و آشنا صورت می­گیرد.

کلیسا و علم بشری معتقدند که زندگی انسان از لحظه بسته شدن نطفه آغاز می­شود؛ از این رو از بین بردن موجود بی­دفاع و بی­صدایی که هنوز هیچ چیزی را تجربه نکرده، یک فاجعه است. طبق آمار رسمی در سال 2013، نزدیک به 1012400 جنین پیش از به دنیا آمدن از بین رفته­اند. این آمار رسمی وزارت بهداشت روسیه است و قطعا آمار موارد سقط در کلینیک­های خصوصی محاسبه نشده است. تصویب قانون و لایحه برای قطع این عمل کافی نیست، باید نگاه مردم را به زندگی، به خانواده و به خود تغییر داد. باید کاری کرد که مردم خود از این عمل دست بردارند. گاهی نبودن رفاه و گاهی اوقات نگرانی از نگاه­ها و برخوردهای مردم (در مواردی که ازدواج صورت نگرفته) یک زن را وادار به چنین عملی می­کند. گاهی اوقات نزدیکان و یا پدر کودک، زن را وادار به چنین عملی می­کند. متاسفانه در بسیاری موارد، پزشکان بیمار را به این امر سوق می­دهند؛ اگرچه کار پزشک نجات جان انسان­هاست. زنان بسیاری به کلیسا مراجعه می­کنند و از سنگینی بار گناه سقط جنین به اعتراف می­نشینند.

رسانه­ها در این رابطه چکار می­کنند؟ رسانه و سینما در چند دهه گذشته سهمی ویژه در تخریب ارزش­های خانوادگی داشته­اند و مستقیم و غیرمستقیم موفقیت مادری را تحت فشار موفقیت شغلی قرار داده­اند. نسل جدید از این تبلیغات تغذیه شده است. اکثر فیلم­های سینما و تلویزیون مناسب جمع خانوادگی نیستند. اینترنت مملو از اطلاعات و اخبار زندگی «ستارگانی» است که نگاه درستی به زندگی ندارند. عکس­های رنگارنگ قهرمانان زن و مرد در مجلات مختلف چشم را خیره می­کنند. موضوع تولد کودک در هیچ کدام از این مجلات نیست. بسیاری از مردان ذهن زنان را تسخیر کرده و از آنها سوء استفاده جنسی می­کنند و به آنان تلقین می­کنند که در صورت مادر شدن زیبایی­اشان از دست می­رود. جذابیت و مورد توجه بودن از سوی مردان برای زنان تبدیل به ارزش شده است.

تلویزیون توجهی به تربیت جامعه ندارد و تنها دغدغه آن کسب سود است. در این شرایط حکومت نظریه سیاست جمعیتی را تدوین می­کند. جناب کریل در دسامبر 2015 گفت که "فعالان اجتماعی و سیاسی در قبال مساله سقط جنین در کشور مسئول هستد و آنان که از چنین عملی حمایت می­کنند در حقیقت طرفدار نابودی ارزش­های سنتی خانواده، مسئول انحرافات اخلاقی و بی اخلاقی در جامعه هستند."

به گفته کریل، در دنیا برنامه­های مختلفی آماده می­شوند که هدف آنها کم کردن جمعیت کره زمین است. این گروه­ها و سازمان­ها به تبلیغ فلسفه زندگی آسوده و خوش بدون فرزند، ارتباطات جنسی غیرمرسوم، روابط آزاد و غیره مشغولند و از قطع دوران بارداری حمایت مالی می­کنند.

در همین رابطه ایلاریون پیشنهاد کرد که کلیسا با استفاده از تجربه غنی بخش شورای کلیسایی در خدمات خیریه به جامعه، برنامه پیش­گیری از سقط جنین همکاری کند. کلیسا مرکزی تحت عنوان «خانه مادران» در مسکو دارد که از زنان باردار بی­سرپرست نگهداری می­کند. این مراکز در مناطق مختلف کشور فعالیت دارند و خدمات مشاوره روانی، حقوقی و غیره ارائه می­کنند. اگر جامعه اقتصادی هم از این طرح حمایت بعمل آورد، جان کودکان زیادی حفظ خواهد شد.

امروز بسیاری از مراکز وابسته به کلیسا این وظیفه را در اولویت­های خود قرار داده­اند؛ با این حال باید قوانین را جدی­تر کرده و به پزشکان توصیه موکد شود که از این اقدام خودداری نمایند و اجازه بدهند کلیسا با مردم صحبت کند و با جلسات مشاوره زنان را از این کار منصرف نماید.

دولت باید قانونی تحت عنوان «مبارزه با سقط» تنظیم کند و هزینه­های آن را تامین نماید. باید روی اذهان عمومی کار کرد و سال­های 1990 که با افت شدید زاد و ولد روبرو بودیم را به خاطر آورد.

منبع: سایت کلیسای ارتدوکس روسیه

http://www.patriarchia.ru/db/text/4429689.html

 شماره خبر : 335      تاريخ : 2016/04/30        آرشيو جامعه       آرشيو همه اخبار

تگ ها : ادیان و اقوام ، جامعه ،  سایر ادیان(غیر از اسلام) ، وضعیت زندگی ،  کلیسا و جامعه ، بهداشت و سلامت ،  

اخبار مرتبط :


   نظرات کاربران :

نام و نام خانوادگی : *  
نظرات : *

(حداکثر 900 کارکتر)

 
کارکتر تايپ شده :