جامعه و فرهنگ روسیه

 Sunday, October 25, 2020  امروز شمسی

تماس با ما  تماس با ما   گزارش ویژه  گزارش ویژه   درباره ما  درباره ما   مناطق  مناطق   صفحه نخست  صفحه نخست  
  چاپ

اعتراض حزب «یابلوکا»

رئیس شعبه منطقه ای حزب یابلوکا در اینگوشتیا معتقد است که ابتدایی ترین مسائل مربوط به قانون اساسی کشور در اینگوشتیا نقض می شود. به گفته وی مطابق قانون اساسی فدراسیون روسیه، دولت نباید در امور دینی دخالت -کند؛ اما در این منطقه شرایط به گونه ای دیگر است

  

سرویس مناطق: دولت بر نمایندگان دینی در جمهوری اینگوشتیا واقع در فدراسیون روسیه فشار زیادی وارد می­کند. "یونس بک یفکوروف" رهبر این جمهوری با "عیسی خمخایف" مفتی جمهوری دچار اختلاف شدید شده است و این اختلاف نظرها شرایط را برای برهم زدن وضعیت اجتماعی سیاسی در جمهوری آماده می­سازد.

روسلان موتسولگوف رئیس شعبه منطقه­ای حزب یابلوکا در اینگوشتیا، یادداشتی با همین مضمون در صفحه شخصی خود در فضای مجازی منتشر کرد.

نماینده یابلوکا، نمونه­هایی را طرح می­کند که در آن مقامات حزب در امور دینی دخالت کرده و حقوق افرادی را که نظر مخالفی با مواضع رسمی جمهوری اینگوشتیا داشته­ را نقض کرده­اند. از جمله این موارد تخلفاتی است که نسبت به فعالان دینی صورت می­گیرد و از جمله آنها سوء قصد به "ناصر کورتسکی" امام جماعت مسجد حمزه چوماک و انفجار نارنجک در منزل شخصی "محمد هاشتیروف" دستیار مفتی جمهوری می باشند. علاوه بر این، به گفته موتسولگوف، چندین بار نیروهای ضربت به منزل شخصی فعالان دینی ریخته­اند، کانال رادیویی «آنگوشت» را بسته­اند، اداره مفتیات را منحل کرده و از مفتی بازجویی به عمل آورده‌اند.

به اعتقاد این عضو حزب یابلوکا، ابتدایی­ترین مسائل مربوط به قانون اساسی کشور در اینگوشتیا نقض می­شوند. طبق قانون اساسی فدراسیون روسیه دولت نباید در امور دینی دخالت ­کند، اما در این منطقه شرایط به گونه­ای دیگر است. در این جمهوری شاهد تخلف از قوانین و برخوردهای جدی با افرادی هستیم که مواضع متفاوتی از حکومت اتخاذ می­کنند. حکومت این افراد را تحت فشار گذاشته و نسبت به آنها تبعیض قائل می­شود. وی در همین رابطه از مسئولین خواسته که دست از این فشارها بر نمایندگان دینی جامعه برداشته و تحقیقات را به نحو مقتضی انجام دهند و امنیت آنها را تامین کنند.

یونس بک یفکوروف رهبر جمهوری اینگوشتیا در فدراسیون روسیه ضمن گفتگو با کانال تلویزیونی «راسیا 24» دلیل انحلال اداره مفتیان این جمهوری را عمل نکردن مسئولین این نهاد دینی به وظایف خود در قبال جامعه و حکومت و عدم مسئولیت­پذیری در امر تربیت دینی جوانان عنوان کرد. به گفته وی این اداره به مساله جوانانی که از مسیر درست خارج شده­ و خانواده­های شبه نظامیانی که کشته یا دستگیر شده­اند و همچنین مساله اعتیاد در بین جوانان رسیدگی نمی­کند.

به گفته یفکوروف، اداره مفتیات به عنوان یک سازمان اجتماعی به ثبت رسیده، اما به وظایف خود عمل نکرده است، به همین خاطر تصمیم بر اصلاح شرایط گرفته‌ایم. وی تاکید کرد: "در نشستی که با این اداره داشتیم، وظایفی برای آنها مشخص شد، اما به جای عمل به وظایف مشخص شده، سخنان ما را غیردوستانه تلقی کردند و به همین خاطر مجبور به تصمیم گیری شدیم."

رهبر جمهوری اینگوشتیا همچنین اظهار کرد که در حال حاضر قصد ندارند ساختاری مشابه مفتیات در این جمهوری تشکیل بدهند. به گفته وی مردم پیشتر هم بدون اداره مفتیات زندگی می­کردند و این مساله اصلا اهمیتی ندارد.

گفتنی است که رهبر جمهوری اینگوشتیا در روز 24 مارس 2016 به موجب پیامی به مردم اعلام کرد که اداره مفتیات این جمهوری منحل شده است. در متن خبر گفته شده بود که ارگان­های نظارتی فرآیند انحلال اداره مذکور را شروع کرده­اند و بعد از انحلال رسمی این اداره، شورای علما درباره زمان برگزاری گردهمایی مسلمانان و طرح مساله ضرورت انتخاب مفتی جدید تصمیم­گیری خواهند کرد.

رهبر جمهوری اینگوشتیا پیشتر نیز از عملکرد این اداره در رسیدگی به امور جوانان و واکنش نسبت به حوادث تابستان 2015 (درگیری در مسجد نصیر کورتِ) ناراضی بود.

منبع: خبرگزاری رگنوم

http://regnum.ru/news/society/2116518.html

http://regnum.ru/news/society/2116430.html

 شماره خبر : 339      تاريخ : 2016/04/30        آرشيو اسلام و مسلمانان       آرشيو همه اخبار

تگ ها : اسلام و مسلمانان ،  دینی و تبلیغی ،  مساجد و مراکز دینی وتبلیغی ،  

اخبار مرتبط :

  افتتاح مسجد جدید با کمک های مردمی در آدیغه
  جدال شیعیان و اهل سنت بر سر تصاحب مسجدقدیمی
  شروع به کار آکادمی جدید برای مسلمانان
  خارج شدن اداره دینی منطقه ای پنزا از ساختار اداره دینی مرکزی مسلمانان روسیه
  تقریبا نود درصد مساجد با مهاجران پرشده است
  راه اندازی مرکز اسلامی در جمهوری کارلیا
  اتحاد سازمان‌های مذهبی اومسک و حومه
  بازسازی مسجد قدیمی در جمهوری داغستان
  منتفی شدن موضوع حذف مفتیت اینگوشتیا
  افتتاح مرکز فرهنگی-روشنگری اسلامی
  بیست و پنجمین سال تاسیس اداره دینی مسلمانان تاتارستان
  عدم حمایت مسلمانان کالینینگراد از مسئولین فعلی در انتخابات
  پیروزی مسلمانان جمهوری خاکاسیا در احقاق حقوق خود
  وضعیت دولت اینگوشتیا، حذف و از میان برداشتن مفتیت!
  ملاقات عجیب رئیس جمهور خاکاسیا با مسلمانان در رابطه با مشکلات پیش آمده در خصوص مسجد
  رد دادخواست مسلمانان یکاترینبورگ در خصوص مسجد جامع
  درخواست مسلمانان کالنینگراد از رئیس‌جمهور روسیه
  حضور رهبر اینگوشتیا در اولین جلسه کاری حل اختلافات مذهبی
  تعداد مساجد در مسکو باید بیشتر شود
  بازداشت امام مسجد آترادنایا به اتهام همدستی با داعش

   نظرات کاربران :

نام و نام خانوادگی : *  
نظرات : *

(حداکثر 900 کارکتر)

 
کارکتر تايپ شده :