جامعه و فرهنگ روسیه

 Thursday, October 22, 2020  امروز شمسی

تماس با ما  تماس با ما   گزارش ویژه  گزارش ویژه   درباره ما  درباره ما   مناطق  مناطق   صفحه نخست  صفحه نخست  
  چاپ

دانشگاه های روسیه در دنیا بازنده هستند، چون زبان علم انگلیسی است

"آلگ سالاویوف" سردبیر فهرست رتبه بندی آژانس رتبه گذاری RUR می گوید: "زبان علم در تمام دنیا انگلیسی است و با وجود این که دانشگاه های روسیه به خاطر پروژه های دولتی گام های جدی در این راستا برداشته اند و تحقیقات دانشگاهی و طرح های فدرال را به زبان انگلیسی تهیه می کنند، اما هنوز فاصله زیادی از دنیا دارند."

  

گفتگو: آلگ سالاویوف سردبیر فهرست رتبه­بندی آژانس رتبه­گذاری RUR (Round University Ranking) می­گوید که دانشگاه دولتی مسکو در سال 2016 رتبه 46 را کسب کرده است. به اعتقاد وی، یکی از مشکلات اصلی دانشگاه­های روسیه در رقابت­های جهانی این است که زبان علم در تمام دنیا انگلیسی است اما در روسیه زبان روسی. در همین رابطه یلنا لوریا تحلیل گر روزنامه «ایزوستیا» با آلگ سالاویوف گفتگویی انجام داده است که در ادامه می­خوانیم.

در سال جاری چند دانشگاه  در فهرست رتبه­بندی این آژانس قرار گرفتند؟

به طور کل 692 دانشگاه از 74 کشور و تمام قاره­ها در این فهرست قرار داشتند. بر اساس موقعیت جغرافیایی می­توان گفت که از اروپا 36% (240 دانشگاه)، پس از آن امریکای شمالی و آسیا 25% و روسیه، کشورهای آسیای مرکزی و بالتیک و گرجستان روی هم رفته 43 دانشگاه شرکت کردند که 23 دانشگاه آن از فدراسیون روسیه بودند.

برای ارزیابی دانشگاه­ها چه معیارهایی در نظر گرفته می­شوند؟

روش ارزیابی در تعیین رتبه از 20 شاخص تشکیل می­شود. تمام این موارد با همکاری گروه بین­المللی تامسون رویترز (Thomson Reuters) آماده شده است که تهیه کننده سیستم ارزش گذاری و رده بندی کتابخانه­ای بوده و از آن تحت عنوان شبکه علم یاد می­شود. شاخص­ها را در چهار گروه دسته بندی می­کنند: تدریس، پژوهش، بین المللی سازی و ثبات مالی. در هر یک از این شاخه­ها پنج شاخص دیگر وجود دارد. به عنوان مثال، در بخش تدریس یکی از شاخص­ها، ارتباط بین استاد و دانشجو است. هرچه تعداد اساتید به نسبت یک دانشجو بیشتر باشد، کیفیت تدریس بهتر خواهد بود. در بخش تحقیقات، انتشارات علمی اساتید و مدرسین را در نظر می­گیرند.

در بخش بین المللی سازی هم تعداد دانشجویان خارجی از تعداد کل دانشجویان و سهم اساتید خارجی، تعداد انتشارات با مولف از کشورهای دیگر را محاسبه می­کنند.

شما از منابع در دسترس برای محاسبات استفاده می­کنید یا با هر دانشگاه به طور جداگانه تماس می­گیرید؟

تمام اطلاعات را تواس رویترز در اختیار ما قرار می­دهد. آنها هر ساله یک نظرسنجی در تمام دانشگاه­ها تهیه می­کنند و نتایج آن را در اختیار ما می­گذارند.

رتبه بندی شما در دنیا معتبر است؟

ما از سپتامبر 2013 شروع به کار کرده­ایم. اما عملا آمار دانشگاه­ها را از سال 2010 آماده کرده­ایم. ده­ها دانشگاه خارجی به ما مراجعه کرده­اند، از ما نقل قول کرده و یا خبرهای ما را در سایت­هایشان منتشر کرده­اند. به عنوان مثال، انستیتوی فناوری­های کالیفرنیا که تقریبا در تمام رتبه­بندی­ها جزو 5 دانشگاه برتر است، از اطلاعات منتشر شده در سایت ما استفاده می­کند.

آیا رتبه­بندی­های تعیین شده توسط سایت شما با دیگر سایت­های معتبر جهانی تطابق دارد؟ به عنوان مثال، هاروارد همیشه رتبه اول را می­آورد؟

به طور کل باید بگویم که پاسخ مثبت است. قوی­ترین دانشگاه­های امریکا و بریتانیا همیشه در صدر جدول هستند. اما هاروارد در رتبه­بندی­های ما اول نیست، بلکه انستیتوی فناوری کالیفرنیا مقام اول را دارد و هاروارد دوم است. از رتبه یکصد به بعد تفاوت­ها مشهود است. زیرا ما رتبه تدریس، کیفیت تحقیقات و سایر موارد را نیز به طور جداگانه در نظر می­گیریم. برای همین ممکن است یک دانشگاه در فهرست ما رتبه پنجاهم را داشته باشد اما در فهرست دیگر رتبه صد و بیستم.

این رتبه­ها برای دانشجویانی که قصد انتخاب دانشگاه را دارند مهم هستند، درست است؟

بی­شک همین است. افراد به سایت ما مراجعه می­کنند و رتبه کلی دانشگاه و سپس رتبه دانشگاه در یک زمینه خاص (مثلا تعداد دانشجویان خارجی، کیفیت تحقیقات و...) را بررسی می­کنند. و انتخاب خود را بر این اساس می­گذارند.

کدام دانشگاه­ها رتبه­های خوبی دارند؟

دانشگاه­های کشورهای بریکس، آسیای شرقی و جنوب شرقی، چین و هند هر سال در حال رشد هستند. با این حال نمی­توان گفت که از دانشگاه­های امریکا و بریتانیا جلو خواهند زد.

در ماه مارس آژانس رتبه گذاری بهترین دانشگاه­های اروپا اعلام کرد که دانشگاه دولتی مسکو رتبه 79 را از 200 دانشگاه کسب کرده است. چرا دانشگاه­های روسیه نمی­توانند رتبه بهتری کسب کنند؟ چرا در 30 دانشگاه اول قرار نمی­گیرند؟

در دنیا نزدیک به 23 هزار دانشگاه کلاسیک وجود دارد. حتی قرار گرفتن در 200 یا 500 دانشگاه اول نیز از اعتبار زیادی به دنبال دارد. این فقط 3-2 % دانشگاه­های برتر دنیاست.

موضوع دوم این است که دانشگاه­های روسیه در بخش «استناد به مقالات علمی» امتیاز کمی کسب می­کنند. مساله اینجاست که زبان علم در تمام دنیا انگلیسی است. با این که دانشگاه­های روسیه به خاطر پروژه­های دولتی گام­های جدی در این راستا برداشته­اند و تحقیقات دانشگاهی و طرح­های فدرال را به زبان انگلیسی تهیه می­کنند، اما هنوز فاصله زیادی از دنیا داریم. من فکر می­کنم که بین 7-5 سال بعد دانشگاه­های برتر ما با دانشگاه­های آلمان و فرانسه برابری کنند. این روند وجود دارد.

پس مشکل در ترجمه است؟

بله. این مشکل وجود دارد. نباید فراموش کرد که دانشگاه­های برتر ما غالبا مهندسی و تکنولوژی هستند. دراین دانشگاه­ها موضوعات غیرعلنی زیاد است، به همین خاطر نمی­توانند مقالات جالب را منتشر کنند و محرمانه می­مانند.

از بین دانشگاه­های سابق شوروی، کدام یک رشد کرده­اند؟

قزاقستان و کشورهای بالتیک. در بالتیک بیشتر دانشگاه­ها به صورت یک انجمن علمی جهانی ادغام شده­اند. از نظر تعداد ارجاع به انتشارات، و تحقیقات در دانشگاه­ها بالتیک با دانشگاه­های برتر روسیه برابری می­کند. حتی در برخی موارد از روسیه پیشی گرفته است.

دانشگاه­های قزاقستان هم به خوبی رشد می­کنند. در سال­های 2009-2008 این کشور برنامه­هایی تا سال 2020 آماده کرد و هفت دانشگاه کشور را به 200 دانشگاه برتر دنیا رساند.

امروز در قزاقستان حتی مدارس نیز به زبان انگلیسی تدریس می­کنند، چه برسد به دانشگاه­ها.

بله، عمده دانشگاه­ها به زبان انگلیسی تدریس می­کنند. مثلا در دانشگاه نظربایف که سال 2009 ایجاد شده، و یا دانشگاه ملی الفارابی دروس به زبان انگلیسی ارایه می­شوند. این دو دانشگاه در کشور کاملا مطرح هستند.

چرا ما اینکار را نمی­کنیم؟

ما هم این مسیر را انتخاب کرده­ایم. در دانشگاه­های مطرح روسیه بویژه در دانشگاه­های رتبه­های 5 تا 100 درس­ها به زبان انگلیسی ارایه می­شوند. تعداد این دانشگاه­ها رو به افزایش هستند. ما در حال پیوستن به فضای جهانی عملی آموزشی هستیم. به نظر من آهنگ رشد ما در این مسیر پایین نیست. در برخی دانشگاه­ها تعداد دانشجویان خارجی تا 10 سال پیش حدود 0،5%  بود که امروز به 15% رسیده است. زیرا 15% دوره­ها آموزش به زبان انگلیسی را آغاز کرده­اند.

آیا دست کم یک یا دو دانشگاه ما شانس قرار گرفتن در بین 10 دانشگاه برتر دنیا را دارند؟

بسته به این است که چه معیارهایی را در نظر بگیریم، اما این احتمال وجود دارد. با برنامه­ریزی طولانی و سیستماتیک و سرمایه گذاری می­توان به این نتیجه دست یافت. حتی بودجه دانشگاه­های طرح روسیه با بودجه دانشگاه­های غربی برابری نمی­کند. این مساله نقش مهمی در توسعه دانشگاه دارد. قطعا سیستم مدیریت دانشگاه، جذب افراد و حفظ نیروها نیز مهم است. چرا یک دانشگاه مطرح می­شود؟ چون می­داند چگونه دانشجویان بهتر را جذب کند، استادان مطرح را دعوت کند و روش­های مدیریتی درستی دارد. در هاروارد نصف بیشتر استادان خارجی هستند. بهترین استادان را از همه دنیا دعوت به کار می­کنند.

طبق رتبه بندی­های ما، از بین دانشگاه­های روسیه، 9 دانشگاه در فهرست 200 دانشگاه برتر قرار می­گیرند. دانشگاه دولتی مسکو در 50 دانشگاه برتر قرار دارد و رتبه 46 را از نظر کیفیت تدریس کسب می­کند. دانشگاه فنی مهندسی رتبه 100 و دانشگاه دوستی ملل رتبه 104 را کسب می­کند. دانشگاه تحقیقات هسته­ای رتبه 126، دانشگاه لوباچف نیژنی نووگوراد رتبه 146، دانشگاه پلی تکنیک تومسک رتبه 148، دانشگاه فناوری اطلاعات، مکانیک و اپتیک رتبه 152، دانشگاه فیزیک مسکو رتبه 161، دانشگاه دولتی نفت و گاز مسکو رتبه 186 و دانشگاه هوافضای مسکو رتبه 205 را کسب کرده­اند.

منبع: روزنامه ایزوستیا

http://izvestia.ru/news/609031

 

 شماره خبر : 343      تاريخ : 2016/04/30        آرشيو فرهنگ       آرشيو همه اخبار

تگ ها : فرهنگ ،  آموزش علم و فناوری ،  آموزش عالی ،  

اخبار مرتبط :

  آیا تحصیل رایگان در روسیه ضروری است؟
  هزینه و کیفیت برتر دانشگاه های روسیه، عامل جذب دانشجویان خارجی است
  مشارکت دانشجویان در تعیین اعتبار دانشگاه ها
  پوتین خاطر نشان کرد، لازمه ارتقاء سطح کیفی آموزش، کاهش تعداد موسسات آموزش عالی است
  استادان روسیه همچنان حقوق های کوپکی دریافت می کنند.
  نیاز آموزش عالی به کنترل اجتماعی
  مشکلات ویزا یکی از دلایل عقب ماندگی روسیه در صادرات خدمات آموزشی
  افزایش تعداد دانشجویان خارجی در روسیه
  فهرست بهترین دانشگاه های روسیه اعلام شد
  دامه گفتگو با رمضان عبدالطیپوف رهبر جمهوری داغستان در فدراسیون روسیه
  رهبر جمهوری داغستان: قفقاز را سنت های قومی - پدرسالارانه حفظ کرده است
  افزایش تعداد دانشجویان خارجی در روسیه
  دانشگاه های روسیه در لیست بهترین دانشگاه های دنیا
  افزایش تعداد مدرسین خارجی در دانشگاه های روسیه
  افتتاح شعبه دانشگاه آزاد در مسکو
  مقایسه سیستم آموزشی در روسیه میان سال های 1991 تا 2016

   نظرات کاربران :

نام و نام خانوادگی : *  
نظرات : *

(حداکثر 900 کارکتر)

 
کارکتر تايپ شده :