جامعه و فرهنگ روسیه

 Thursday, October 22, 2020  امروز شمسی

تماس با ما  تماس با ما   گزارش ویژه  گزارش ویژه   درباره ما  درباره ما   مناطق  مناطق   صفحه نخست  صفحه نخست  
  چاپ

ما باید خود را مرکز بازسازی دنیا ببینیم

"فسیوالود چاپلین" عضو اتاق اجتماعی روسیه در سمینار «دین، جامعه و امنیت» که در مرکز کارنگی برگزار شد حضور یافت و با اشاره به شکایات زیادی که از سوی مردم دریافت می کند تاکید کرد: "کشور برای انجام ماموریت جهانی خود، نیاز به گفتگو بین حکومت و جامعه و ارتباطات تنگاتنگ با اندیشمندان دارد."

  

سرویس فدرال: مرکز کارنگی در مسکو ضمن برگزاری سمینار «دین، جامعه و امنیت» از فسیوالود چاپلین[1] عضو اتاق اجتماعی روسیه دعوت کرد تا نظرات خود را درباره تغییرات مورد نیاز در کلیسا، جامعه و حکومت بیان کند.

چاپلین معتقد است که شکایات زیادی از سوی مردم دریافت می­کند و کشور در حال حاضر نیاز به انجام کارهایی در حوزه­های مختلف از احداث خانه تا تغییر ماموریت جهانی روسیه در دنیا دارد. روسیه نمی­تواند بدون اهداف متعالی به حیات خود ادامه دهد و کشور برای انجام ماموریت جهانی خود، نیاز به گفتگو بین حکومت و جامعه و ارتباطات تنگاتنگ با اندیشمندان از جمله نمایندگان محافظه­کاران دارد.

چاپلین موضوعات پیشنهادی برای گفتگوهای بین حکومت و مردم را اینطور تبیین می­کند: یکی از مهمترین موضوعات انجام رفورم­های قانون اساسی است؛ زیرا روسیه نیاز به قانون اساسی جدید دارد. باید تمامی پیشنهادات را جمع آوری کرد و بر مبنای آنها مناظره اجتماعی وسیعی برگزار کرد. باید به سال­های 1993 و حتی 1991 بازگشت و مبانی را تغییر داد.

وی در همین راستا تاکید کرد که باید:

1.      حکومت سلطنتی را احیا کرد (به اعتقاد او مردم از این شکل حکومت استقبال می­کنند). امپراطور تا پایان عمر حکومت می­کند و اختیاراتی به فرمانده نیروهای مسلح تفویض می­کند و اجازه انحلال مجلس، دولت و نمایندگان خارجی را دارد.

2.      سیستم شوراها را احیا کرد. در شوراها باید به جای حزب، منتخبین مردم حضور داشته باشند. شوراهای محلی باید افراد را برای مجلس انتخاب کنند و اتاق بالایی باید از شوراهای مناطق تشکیل شود. زمان پایان شادی پایتخت و پایتخت نشینان فرارسیده و باید به برابری در همه مناطق برسیم.

3.      امکانات برای برگزاری رفراندوم­ها را بیشتر کنیم.

4.      اولویت حقوق ملی بر بین­المللی را در قانون اساسی درج کرد.

5.      ارزش­های میهن و ملت را به عنوان ارزش­های متعالی نگاشت. فرهنگ سیاسی ما از گذشته بر همین اساس بوده و ما باید امروز نیز آن را حفظ کنیم.

6.       منع ایدئولوژی حکومتی را برداشت؛ چرا که حکومت باید ایدئولوژی باشد.

7.      الگوهای جهانی اقتصاد را تدوین کرد.

8.       دکترین سیاست خارجی روسیه باید پاسخگوی ایده­های جهان چندقطبی و چند فرهنگی باشد. هر کشور حق دارد بین حکومت سکولار مبتنی بر تفکر بازار و یا سوسیالیسم و یا حتی سلطنتی با تکیه بر ارزش­های دینی یکی را انتخاب کند. همه حق دارند و این یک توافق اجتماعی است. برای یک نفر خدا ارزش است و برای دیگر غیر خدا. باید توافق کرد که افراد حق زندگی بر اساس ارزش­های مختلف را دارند.

9.      روسیه باید خود را مرکز بازسازی نظام دنیا بداند.

طبیعی است که کلیسا در این دنیا بر بسیاری چیزها حق دارد، اما برای انجام ماموریت و وظیفه خود نیاز به تغییرات دارد. رفرم­های کلیسایی که توسط کریل اسقف روسیه آغاز شده اند، امروز کاملا متوقف شده و احتمالا ترس از دست دادن جایگاه رهبری وجود دارد. ترس از منظر چاپلین بی­اساس است: قدرت کلیسا به واسطه تلاش برای دستگاه مدیریتی نیست، بلکه با امید به قدرت مردم است. باید به احساسات دینی مردم باور داشت. حضور آنها در کار رهبری باید فعال­تر شود. مردم باید اجازه انتخاب کشیش و دستیار کشیش را داشته باشند.

عدم شفافیت تصمیم گیری­ها در کلیسا بدون حضور جزیی مردم جامعه، باعث کناره گرفتن بسیاری از مردم می­شود. بودجه کلیسا شفاف نیست و شخصی که مسئول تائید هزینه­های صورت گرفته از بودجه است، هیچ اطلاعی از برنامه­ها ندارد. به اعتقاد چاپلین رفرم­ها در کلیسا شروع شده و هیچ کس نمی­تواند جلوی آن را بگیرد.

منبع: مرکز سوا

http://www.sova-center.ru/religion/publications/2016/04/d34370/[1]  وی مدتی پیش به خاطر بیان اظهارات تند و سپس انتقاد از شخص کریل و کلیسای ارتدوکس از مقام ریاست دپارتمان تعاملات کلیسا و جامعه برکنار شد. پس از آن چاپلین اظهار کرد که به کار سیاسی بیش از کار کلیسایی علاقه دارد. 

 شماره خبر : 347      تاريخ : 2016/04/30        آرشيو جامعه       آرشيو همه اخبار

تگ ها : جامعه ،  حقوق اجتماعی ،   

اخبار مرتبط :


   نظرات کاربران :

نام و نام خانوادگی : *  
نظرات : *

(حداکثر 900 کارکتر)

 
کارکتر تايپ شده :