جامعه و فرهنگ روسیه

 Wednesday, October 21, 2020  امروز شمسی

تماس با ما  تماس با ما   گزارش ویژه  گزارش ویژه   درباره ما  درباره ما   مناطق  مناطق   صفحه نخست  صفحه نخست  
  چاپ

کنفرانس «اسلام و مسیحیت: پایبندی به سنت، وفاداری به روسیه» در سن پترزبورگ

کنفرانس اسلام و مسیحیت در پایتخت فرهنگی روسیه برگزار شد و به موجب آن بر راه های مبارزه با مبلغان سازمان های تروریستی و تبلیغات برای ازدواج های «غیرسنتی» (همجنسگرایان) در سن پترزبورگ و تلاش مشترک برای غلبه بر مشکلات اسلام و مسیحیت تاکید شد.

  

سرویس مناطق: کنفرانس «اسلام و مسیحیت» با موضوع وفاداری به سنت و روسیه برای اولین بار در پایتخت فرهنگی روسیه برگزار شد. در این کنفرانس نمایندگان اسلام و مسیحیت و کارشناسان نامدار در حوزه تاریخ، دین شناسی و همچنین روابط بین­الملل حضور پیدا کردند.

مفتیان قفقاز شمالی و منطقه مرکزی روسیه و چوواشی از جمله اسماعیل حاجی بردییف رئیس مرکز هماهنگی مسلمانان قفقاز شمالی و مفتی منطقه کاراچایو-چرکسیا، آلیبر حضرت کرگانوف مفتی مسکو و منطقه مرکزی روسیه و مفتی چوواشی در این برنامه حاضر شدند. سازماندهی کنندگان این نشست دولت سن­پترزبورگ، اسقفی کلیسای ارتدوکس سن­پترزبورگ، اداره دینی مسلمانان این شهر و منطقه شمال غرب روسیه بودند.

میخاییل ماکرِتسوف معاون فرماندار سن­پترزبورگ خاطر نشان کرد که در طول یکصد سال الگوی مسالمت آمیز همزیستی ادیان در روسیه و پایتخت شمالی شکل گرفته است. به گفته وی، امروز تهدیدها و خطرات مشترک می باشند؛ این خطرات در رابطه با فعالیت مبلغان سازمان­های تروریستی و تبلیغ برای تفکرات و اندیشه­های افراطی­گرایانه هستند و ما در این کنفرانس سعی داریم به سطح جدیدی از گفتگوها بین ساختارهای کلیسایی و غیردینی دست یافته و از وقوع اختلافات احتمالی پیشگیری کنیم.

ولادیمیر لیگوید رئیس شورای کلیسایی در امور تعاملات کلیسا با جامعه  و رسانه­ها نیز گفت که فهم موضوع سازگاری بین اقوام، یک ارزش است و امروز چه حکومت و چه نمایندگان ادیان اصلی جهانی بر آن اذعان دارند.

وی همچنین خاطر نشان کرد: "دفاع از ارزش­های خانواده مساله­ای است که برای هر دو دین اهمیت دارد. 20 تا 30 سال پیش رهبران دینی حتی اجازه فکر کردن به ازدواج­های تک­جنسیتی را نمی­دادند. اما امروز این مساله به یک واقعیت در برخی کشورها تبدیل شده است. تهدید خانواده و ارزش­های خانواده به منزله تهدید جامعه است."

راویل پانچییف مفتی مسجد جامع سن­پترزبورگ علاوه بر دستور کار روز کنفرانس موضوع خدمت در مساجد و فعالیت­های دینی آموزشی و همچنین مبارزه با پدیده­های بیگانه در مناطق را طرح کرد.

وی همچنین گفت: "پترزبورگ امروز در مرکز توجه افراط­گرایان و دسیسه­افکنان برای ایجاد تفرقه و برهم زدن ثبات و آرامش قرار دارد. امروز دین و تفرقه­اندازی در سنت اقوام کشور ما نیست. مساله مهم اینجاست که دانشگاه­های عربستان سعودی افرادی را تربیت می­کنند که حاضر به پذیرفتن سنت­های ما نیستند و وهابیت نیز در جامعه ما پذیرفته نمی­شود."

به گفته وی امروز نقطه نظرات در جامعه جهانی روبه تغییر است و سفارشات برای برهم زدن اوضاع مناطق مشخص تحت شعارهای دینی صورت می­گیرد. امروز هر که قدرت دارد و می­تواند بر روند حوادث تاثیر بگذارد، باید بداند که در قبال نسل آینده مسئول است.

سایر سخنرانان به موضوعاتی از قبیل «وضعیت امروز سازمان­های دینی سن­پترزبورگ و منطقه شمال غرب روسیه»، «کسانی که تازه به اسلام گرویده­اند و ویژگی­های منطقه­ای در جامعه»، «مسیحیان و مسلمانان در دفاع از لنینگراد در جنگ جهانی دوم» پرداختند.

ادامه این کنفرانس در انستیتوی نسخ خطی آکادمی علوم روسیه بود و مقالاتی با موضوع «اسلام و مسیحیت در دوران پیامبر اسلام» (آندره واسویویچ رییس آکادمی)، سنت­های پترزبورگی در تنوع ادیان و علوم آکادمیک به عنوان عاملی برای ثبات و گفتگوها (ماریانا شاهنویچ استاد دانشگاه) قرائت شد.

بخش انتهایی کنفرانس در موزه تاریخ ادیان با بحث و مناظره حاضرین انجام گرفت.

منبع: سایت اداره دینی مسلمانان سن­پترزبورگ

http://dum-spb.ru/news/konferenciya-xristianstvo-i-islam-vernost-tradicii-vernost-rossii-proxodit-v-sankt-peterburge.html

 شماره خبر : 354      تاريخ : 2016/04/30        آرشيو اسلام و مسلمانان       آرشيو همه اخبار

تگ ها : اسلام و مسلمانان ، ادیان و اقوام ،  مسلمانان و حکومت ، مسیحیت و کلیسای ارتدکس ،  روسیه و جهان اسلام ، کلیسا اسلام و مسلمانان ،  

اخبار مرتبط :

  مشکلات اصلی مذهب از دیدگاه رئیس شورای همکاری با سازمان های مذهبی روسیه
  جوانان عرب، روسیه را به عنوان متحد خود بر آمریکا ترجیح می دهند.
  رشد همکاری روسیه با کشورهای مسلمان
  «خلیفه سرخ» استالین. شوروی در نقش مجری پروژه وهابیت
  دعوت شورای امنیت روسیه مبنی بر تربیت متخصصین حوزه تاریخ و فرهنگ اسلامی
  دیدار ایگور بارینوف و مفتی داغستان
  پوتین: فارغ التحصیلان مدارس دینی را در حوزه خود بکار بگیرید
  مسلمانان ما از کاتولیک ها به مسیحیت ارتدکس نزدیکتر هستند.
  پیشنهاد فدراسیون روسیه برای برگزاری کنفرانس جامع اسلامی با هدف برقراری صلح بین شیعه و سنی.
  وزارت علوم و تحقیقات فدراسیون روسیه برآن است که سطح همکاری خود با موسسات اسلامی را بیش از پیش گسترش دهد.
  نام رمضان قدیروف در لیست سیاه دولت مسیحی
  چرا جمهوری داغستان نقشی در برقراری ارتباط با جهان اسلام ندارد؟
  کنفرانس بین المللی " روسیه و جهان اسلام" در قازان
  بررسی چرایی اشاعه ترس و تنفر از اسلام در جهان در شبکه یک روسیه
  پیشنهاد کلیسای جامع جهانی روسیه مبنی بر حفظ و ماندگاری نام و یاد رهبران مسلمان
  دیدار راویل و پسکوف درباره مهاجرت مسلمانان و آموزش اسلامی
  برگزاری نشست گروه چشم انداز راهبردی «روسیه – دنیای اسلام»
  مجتهدین مسکو و دنیا به بررسی اوضاع بحرانی می نشینند

   نظرات کاربران :

نام و نام خانوادگی : *  
نظرات : *

(حداکثر 900 کارکتر)

 
کارکتر تايپ شده :