جامعه و فرهنگ روسیه

 Thursday, October 22, 2020  امروز شمسی

تماس با ما  تماس با ما   گزارش ویژه  گزارش ویژه   درباره ما  درباره ما   مناطق  مناطق   صفحه نخست  صفحه نخست  
  چاپ

نگاهی به وضعیت امروز ادبیات در روسیه در گفتگو با منتقد و ادیب مطرح روس

منتقد مطرح روس وضعیت نامساعد ادبیات امروز روسیه را پیامد از دست رفتن اتحاد در بین نویسندگان و ضعیف شدن روح جامعه می داند.

  

سرویس فدرال: فلیکس کوزنتسوف منتقد و ادیب روس و عضو اتحادیه نویسندگان این کشور است که در سال 1959 مدیریت بخش «نقد» در «روزنامه ادبی» را به دستان مورد اعتماد او سپرده و بخش نثر و نظم در رادیو تلویزیون دولتی را مدیریت کرده است. وی استاد انستیتوی تخصصی ادبیات و دبیر اتحادیه نویسندگان اتحاد جماهیر شوروی و سپس مدیر انستیتوی ادبیات جهانی بوده است. با وجود این تجربه غنی، از وی خواسته شده که ارزیابی خود را از ادبیات امروز کشور مطرح کند.

صحبتم را از رسول غمزتوف (2003-1923) شاعر نامدار دوره شوروی آغاز می­کنم. زمانی ولادیمیر پوتین از او سوال کرد که وضعیت ادبیات را چگونه ارزیابی می­کند. او پاسخ داد: "قبلا کلیسا از حکومت جدا بود، امروز ادبیات. به همین خاطر مورد ظلم واقع شده".

به اعتقاد من در بین نویسندگان تفرقه افتاده است. سال 1992 اتحادیه نویسندگان اتحادیه جماهیر شوروی را منحل کردند. این اتحادیه بسیار قوی و تاثیرگذار به دستور حکومت منحل شد. مبارزات شدید گورباچوف و یلتسین بر سر قدرت، جامعه را به دو دستگی کشاند. در داخل اتحادیه نویسندگان نیز اتحاد از بین رفته بود و در زمان پرسترویکا دو جناح شده بودند. لیبرال­ها مدعی همه چیز بودند و سعی داشتند کنترل همه امور و حتی بنیاد ادبیات را به دست بگیرند. اتحادیه نویسندگان شوروی به دلایل کاملا روشن برای حکومت نباید حفظ می­شد. اما کافی بود که در جلسه بعدی اتحادیه اعضا و مدیران آن را عوض کنند. در ژوئن 1992 نهمین اجلاس اتحادیه نویسندگان شوروی تعداد حاضرین به حد نصاب نرسید، لیبرال­ها آن را خار شمردند و از منطقه پریبالتیک هیچ کس حاضر نشد، حتی نمایندگان اوکراین و چند جمهوری سابق نیز به جلسه نیامدند. دادگاه عالی حل اختلاف این جلسه را قانونی ندانست و در مدتی کوتاه چندین اتحادیه کوچک سیاسی شکل گرفت که بحث و اختلافات ایدئولوژیک و غیرایدئولوژیک در آن پایان نداشت. فضای مبتنی بر درک متقابل و مساعدت از بین رفت.

-        به نظرتان حکومت باید به اتحاد مجدد نویسندگان کمک کند؟ آنوقت لیبرال­ها داد سر خواهند داد که ما قشر روشنفکر را وادار به کاری کرده­اند و دوباره خاطرات استالین زنده می­شود...

اتحادیه نویسندگان را استالین ایجاد کرد. برخی از روی ناآگاهی در اوایل سال­های 30 این شایعه را انداختند. قطعا کمیته مرکزی باید آن را تایید می­کرد، اما شکل گرفتن چنین سازمانی مرهون خدمات شایسته آلکسی ماکسیمویچ گورکی نویسنده و روشنفکر بزرگ روس است.

سال گذشته پوتین دستور برگزاری جشن 150 سالگی تولد گورکی در سال 2018 را صادر کرد. تا جایی که من می­دانم این برنامه ابعاد گسترده­ای دارد و در سطح بسیار بالا و در حد برنامه میخاییل شولوخوف ادیب نامدار روس برگزار می­شود. از سرگیری چاپ «روزنامه ادبیات» و ساخت انستیتوی ادبیات جهانی مرهون تلاش­های گورکی است و با این کار او فرهنگ اروپا و روسیه به هم نزدیک شدند و انستیتوی ادبیات ایده اتحادیه نویسندگان شوروی را مطرح ساخت که در چارچوب آن بنیاد ادبی نیز تاسیس شد.

امروز شرایط به شدت تغییر کرده: سیاستمداران غرب دیگر علاقه­ای به ادبیات روس ندارند. ادبیات در یک ربع قرن گذشته محتوای خود را تا حد زیادی از دست داده. در گذشته در هر دهه نابغه­ای ظهور می­کرد که نامش آشنای مردم بود و قلب آنها را تسخیر می­کرد، اما امروز تعداد اسامی آشنا که آن هم به لطف رسانه­های گروهی شناخته می­شوند، چندان زیاد نیست. تقریبا مولفی نیست که خود را یک استاد بزرگ نداند. در ادبیات امروز روح اجتماعی ضعیف شده است. تاثیر ادبیات بر روح مردم با تاثیر کلیسا رقابت می­کرد، اما امروز بازار حکومت می­کند و ایدئولوژی بازار قوی­تر هرچیزی است.

-        انتظار شما از ادبیات معاصر چیست؟

ما به دوره­ای وارد می­شویم که سخن هنرمندانه و تاثیرگذار درباره عشق به میهن و زادگاه برای مردم کم اهمیت­تر از اثری همچون «دن آرام» یا رمان بانداریوف، داستان­های بِلوف و راسپوتین نیست. من اطمینان دارم که زندگی در این لحظات شکننده خود نیاز به چنین ادبیاتی دارد.

یوری واسیلویچ بانداریوف و من تنها بازماندگان دبیران اتحادیه سابق نویسندگان شوروی هستیم. من از همه نویسندگان می­خواهم که برای خاطر ادبیات میهنی هم که شده دوباره این اتحاد و همبستگی را بین نویسندگان برقرار کنند.

اتحادیه نویسندگان قرن بیست و یک به حفظ سنت­ها و پیشرفت ادبیات جهانی روس در قرن نوزده و بیست کمک خواهد کرد.

منبع: روزنامه ادبی                                     http://www.lgz.ru/article/-7-6542-18-02-206/s-bolyu-za-stranu/


 شماره خبر : 363      تاريخ : 2016/02/30        آرشيو فرهنگ       آرشيو همه اخبار

تگ ها : فرهنگ ،  زبان و ادبیات ،  ادبیات روسی ،  

اخبار مرتبط :


   نظرات کاربران :

نام و نام خانوادگی : *  
نظرات : *

(حداکثر 900 کارکتر)

 
کارکتر تايپ شده :