جامعه و فرهنگ روسیه

 Friday, May 29, 2020  امروز شمسی

تماس با ما  تماس با ما   گزارش ویژه  گزارش ویژه   درباره ما  درباره ما   مناطق  مناطق   صفحه نخست  صفحه نخست  
  چاپ

میراث اردوی زرین در حکومت و سنت‌های فرهنگی مردمان اوراسیا

از چهارم تا ششم ماه می 2016 میلادی، همایش بین المللی علمی-کاربردی «میراث اردوی زرین در حکومت و سنت های فرهنگی مردمان اوراسیا » به همت چندین بنیاد و دانشگاه برگزار گردید و "شیخ راویل عین الدین" رئیس شورای مفتیان روسیه در این همایش به تقدیر آنچه دست‌آورد اسلام می‌خواند، پرداخت.

  

سرویس فدرال: شیخ راویل عین الدین رئیس شورای مفتیان روسیه در سیزدهمین همایش بین‌المللی علمی کاربردی «قرائت فائزخان» به ایراد سخن پرداخته و گفت: "خرسندم از اینکه همایش «فائزخان» در شهر سن­پترزبورگ و در محلی برگزار می­شود که این دانشمند سال­های پیاپی در آن به کسب دانش و انجام پژوهش پرداخته است. این همایش برای نخستین بار در سطح بین­المللی برگزار می‌شود و دانشمندانی از کشورهای اوراسیا در این برنامه حضور یافته‌اند. امروز برادرانی از آذربایجان، قزاقستان، ازبکستان، قرقیزستان و دیگر کشورهایی به اینجا آمده­اند که پیش از اتحاد جماهیر شوروی و حتی در زمان حکومت تزارها در فضای واحد سیاسی، انسانی، اقتصادی قرار داشته­اند.

چند سال پیش ما هفتصد سالگی ورود اسلام به عنوان دین حکومت در اردوی زرین و در دوره حکومت خان ازبک و همچنین 700 سالگی مسجد خان ازبک در کریمه را با برگزاری کنفرانس­ها، سمینارها و انتشارات علمی در سطح بین­المللی جشن گرفتیم.

همایش امروز به مناسبت 750 سالگی تاسیس اردوی زرین و تشکیل حکومتی است که در تاریخ فدراسیون روسیه و برخی کشورهای مستقل همسود نقش مهمی را ایفا کرده است و فصلی مهم در تاریخ اقوام ما میراث داران فضای اوراسیا به شمار می‌رود."

به گفته راویل عین­الدین، بسیاری از مورخان به موضوع ویژگی­های ساختار حکومتی اردوی زرین و حاکمان تعیین شده توسط آنها در نتیجه جنگ­های دهه 20 تا 40 قرن هشتم از جمله در میان شاهزاده­نشین­های روس پرداخته‌اند. اردوی زرین را باید به عنوان یک حکومت بیش از اندازه متحد بررسی کرد که در آن اقوام گوناگون در چارچوب یک سیستم سیاسی متحد با فرهنگ و دین و سنن خود زندگی می­کرده­اند.

اسلام در این منطقه که به زور اسلحه به اشغال درآمده بود، به عنوان یکی از عوامل تمدن، شرایط را تحت تاثیر خود قرار داد و فرهنگ و اقتصاد را گسترش داد. در دوران اردوی زرین، علم و دین جهش یافت، دانش و انسانیت در تمام حوزه­های زندگی جامعه وارد شد، برادری و تسامح از ویژگی­های اصلی تمدن اردوی زرین شدند و این همان چیزی است که ما مسلمانان روس امروز بدان نیازمندیم.

با این مقدمه راویل عین الدین به موضوعی مهمتر اشاره کرده و یادآور شد که اردوی زرین، اصل آزادی دین و باور را در ساختار حکومتی خود وارد کرد و حتی بعد از اعلام اسلام به عنوان دین حکومتی نیز این اصل به قوت خود باقی ماند. از این رو امروز جامعه ما باید از تاریخ و الگوی حکومتی اردوی زرین الگو بگیرد.

منبع: شورای مفتیان روسیه

http://muslim.ru/articles/279/15456/

 شماره خبر : 365      تاريخ : 2016/02/30        آرشيو اسلام و مسلمانان       آرشيو همه اخبار

تگ ها : اسلام و مسلمانان ،  مسلمانان و حکومت ،  شخصیت ها ،  

اخبار مرتبط :

  انتخاب مجدد راویل عین الدین به عنوان رییس شورای مفتیان فدراسیون روسیه
  نظام آموزشی اسلامی امروز روسیه
  اهدا نشان و مدال مسلمان شاخص اروپا توسط راویل عین الدین
  برگزاری کنفرانس بزرگداشت عباس حضرت بیبارسوف در پنزن
  رمضان قدیروف: افتخار می کنم که فرزند نجات دهنده چچن هستم
  وضعیت در قفقاز شمالی و نقش رمضان قدیروف
  امضای حکم رمضان قدیروف توسط ولادیمیر پوتین
  برگزاری نمایشگاه «مسیر ابن فضلان: مسیر ولگا از بغداد تا بلغار» در کرملین غازان
  آنالیز سیاست ها و رفتارهای قدیروف

   نظرات کاربران :

نام و نام خانوادگی : *  
نظرات : *

(حداکثر 900 کارکتر)

 
کارکتر تايپ شده :