جامعه و فرهنگ روسیه

 Saturday, August 15, 2020  امروز شمسی

تماس با ما  تماس با ما   گزارش ویژه  گزارش ویژه   درباره ما  درباره ما   مناطق  مناطق   صفحه نخست  صفحه نخست  
  چاپ

امضای سند «دکترین اجتماعی مسلمانان روسیه» در شهر بلغار تاتارستان

به گفته وزرات فرهنگ جمهوری باشقیرستان، دکترین اجتماعی مسلمانان روس سند مهمی است که باید به ابزاری مهم در راستای حفظ منافع جامعه اسلامی روسیه چه در داخل کشور و چه در عرصه بینالمللی مورد استفاده قرار بگیرد.

  

به گفته وزرات فرهنگ جمهوری باشقیرستان، دکترین­ اجتماعی مسلمانان روس سند مهمی است که باید به ابزاری مهم در راستای حفظ منافع جامعه اسلامی روسیه چه در داخل کشور و چه در عرصه بینالمللی مورد استفاده قرار بگیرد. در این توافقنامه مسايل مربوط به روابط امت مسلمان روس، میهن­پرست، مناسبات مسلمانان با دولت و نمایندگان سایر ادیان و همچنین نگاه اسلام به هرگونه شرارت اجتماعی تبیین شده است. این سند شامل بخشهای اخلاق، زندگی سالم و زندگی خانوادگی میباشد.


تدوین این آییننامه از سال ۲۰۱۳ و پس از سخنرانی ولادیمیر پوتین ريیس جمهور روسیه در خصوص ضرورت برنامهریزی برای «اجتماعیسازی اسلامی» مطرح و سپس آغاز شد. رییس جمهور خاطر نشان کرد که این مفهوم جدید باید جزیی از زندگی سنتی، طرز فکر و نظریههای مسلمانان در مقابل ایدیولوژی افراطگرایان باشد. ريیس جمهور روسیه از مفتی­های کشور دعوت کرد که در حوزه سرمایه گذاری (ارایه پیشنهادات و اجرای برنامه­ها) به احیای معنویت در جامعه بپردازند.

این سند کاری گروهی است که به سرپرستی ویچیسلاو پالوسین معاون رییس بنیاد حمایت از علوم اسلامی، دینی و آموزش بر مبنای مباحثات و مناظرات با دانشمندان، عالمان دینی و امت اسلامی روسیه تهیه و تدوین شده است.

طلعت حضرت تاج الدین مفتی عالی روسیه و رییس اداره دینی مرکزی مسلمانان روسیه، راویل حضرت عین الدین رییس شورای مفتیان روسیه و رییس اداره دینی مسلمانان فدراسیون روسیه، کامل حضرت سمیع اللین رییس اداره دینی و مفتی جمهوری تاتارستان، اسماعیل حاجی بردی یف رییس اداره دینی مسلمانان کاراچایو-چرکسیا و رییس مرکز هماهنگی مسلمانان قفقاز شمالی زیر این سند را امضاء کردند.

در مراسم امضای سند، رستم مینیخانوف رییس جمهور تاتارستان و مینتیمر شایمی­یف مشاور رییس جمهور حضور داشتند.

دکترین اجتماعی مسلمانان روسیه تمام ابعاد زندگی اجتماعی و مسایلی که پیش روی مسلمانان قرار می­گیرد را بررسی و مطرح کرده است. در این سند موضوع تعاملات مسلمانان با دولت و نگاه اسلام به «جهاد» به طور دقیق تبیین شده است. پس از امضای توافقنامه، دیداری با رهبران دینی مسلمانان روسیه و سایر کشورها از جمله لهستان، امارات متحده عربی و بحرین صورت گرفت.

منبع: اسلام تودی

http://islam-today.ru/socialnaa-doktrina-rossijskih-musulman/

 شماره خبر : 37      تاريخ : 2017/11/8        آرشيو جامعه       آرشيو همه اخبار

تگ ها : جامعه ،  ساست ها،برنامه ، قوانین و مقررات ،   

اخبار مرتبط :


   نظرات کاربران :

نام و نام خانوادگی : *  
نظرات : *

(حداکثر 900 کارکتر)

 
کارکتر تايپ شده :