جامعه و فرهنگ روسیه

 Monday, September 21, 2020  امروز شمسی

تماس با ما  تماس با ما   گزارش ویژه  گزارش ویژه   درباره ما  درباره ما   مناطق  مناطق   صفحه نخست  صفحه نخست  
  چاپ

بحث درباره پیشگیری از افراط گرایی دینی در نشست «مکاتب امامان»

پیشگیری از افراط گرایی دینی در مکاتب امامان موضوعی است که توسط مرکز دینی - آموزشی «میراث»، بررسی شد و بر الگوسازی شیوه‌ امامان در این زمینه، تاکید گردید.

  

سرویس فدرال: اداره دینی منطقه­ای سوِردالوفسک اقدام به برگزاری برنامه­ای برای بحث و بررسی موضوع پیشگیری افراط­گرایی دینی در «مکاتب امامان» کرد. نخستین دوره دانش­افزایی امسال توسط مرکز دینی - آموزشی «میراث» برگزار شد و امامان و روسای انجمن­های محلی از سراسر اورال (یکاترینبورگ، کامنسک اورال، کراسنوتورینسک، کرووگراد و ...) در این برنامه حضور یافتند.  

هدف اصلی برگزاری از این برنامه، آموزش جهان‌بینی راستین اسلامی و به ویژه الگوی اسلام کلاسیک در میان امامان بود. امام آخوند رفیع الله حضرت، رئیس اداره دینی مسلمانان منطقه سوردالوفسک تاکید کرد که یکی از مهمترین وظایف ما، آموزش روسای انجمن­های محلی برای جلوگیری از فعالیت­‌های افراط‌گرایی و جریان­های منفی و حساسیت برانگیز در میان پیروان دین اسلام است. همچنین، امامان بایستی بتوانند با افرادی که دست به تحریک دیگران می­زنند، به مناظره پرداخته و آنها را با دلایل مستند و قانع کننده، آرام نمایند. «مکتب امامان» امروز درباره مسایل مختلف زندگی امت اسلامی چنین شیوه­ای را به کار گرفته است.

وی همچنین توضیح داد که «مکتب امامان» دو مرتبه در سال در چارچوب موافقتنامه­ای برگزار می­شود که یوگنی کویواشِف رئیس منطقه و مفتی عالی، شیخ الاسلام طلعت تاج‌الدین رئیس اداره دینی مسلمانان روسیه در سال 2014 به امضا رسانده­اند. در جریان برنامه آموزشی جلساتی با عنوان اصول اسلام سنتی، قوانین قرائت قرآن و سنت­گرایی تاتاری برگزار می­شود. عمده توجه این جلسات به وضعیت جامعه اسلامی در اورال میانی و همچنین چشم انداز تعاملات سازمان­های دینی اسلامی معطوف شده است. افزون بر این شرکت‌کنندگان درباره مشکلات مربوط به پیشگیری از گسترش افراط­گرایی به بحث و تبادل نظر می­نشینند.

گفتنی است علی یونسی، دستیار ویژه رئیس جمهور در امور اقلیت­های دینی، کار منطقه سوردالوفسک و روی‌هم‌رفته، روسیه را در رابطه با اتحادیه­ها و انجمن­های دینی و اجتماعی بسیار مثبت ارزیابی کرد. وی این موضوع را در دیدار با ایگور بارینوف رییس آژانس امور اقوام و استاندار این شهر تاکید کرد.

به هنگام بحث و بررسی­ها در نشست اجتماعی اقتصادی همکاری مناطق جمهوری اسلامی ایران و واحدهای فدرال روسیه (اورال و پاولژ)، تجارب منطقه‌ای مورد توجه قرار گرفت. پیشنهاد آژانس فدرال امور اقوام روسیه برای برگزاری نشست کاری «رشته­های طلایی راه ابریشم» در بهار سال 2017 از سوی مقامات ایران با استقبال روبرو شد. انتظار می­رود که تعاملات بین دانشگاهی، آموزش اسلامی و مقابله با افراط­گرایی در این برنامه به گفتمان گذاشته شوند.

یوگنی کویواشِف استاندار این منطقه در پایان گفت: "ما به خوبی متوجه‌ایم که حمایت از توجه به تاریخ اقوام، ادبیات و زبان این مردم، به توسعه سطح فرهنگی جامعه، سازگاری و تعامل میان مردم می‌انجامد."

منبع: آژانس فدرال امور اقوام

http://fadn.gov.ru/news/2016/05/11/2770-voprosy-profilaktiki-religioznogo-ekstremizma-obsudili-v-hode-shkoly-imamov-v-sverdlovskoy-oblasti

 شماره خبر : 381      تاريخ : 2016/05/30        آرشيو اسلام و مسلمانان       آرشيو همه اخبار

تگ ها : اسلام و مسلمانان ،  دینی و تبلیغی ،  افراطی گری و تفرقه های قومی و دینی ،  

اخبار مرتبط :

  دعوت به مبارزه با وهابیت از سوی مفتی جمهوری تاتارستان
  موضع قدیروف در رابطه با حادثه تروریستی اخیر در چچن
  بررسی مسئله ممنوعیت وهابیت در روسیه
  پیشنهاد شورای بین مذهبی روسیه مبنی بر ممنوعیت «ایدئولوژِی وهابیت و سازمان های وهابی» و واکنش جامعه مذهبی این کشور به تصمیم مذکور
  خشم برخی از روحانیون اینگوشتیا از طرح ممنوعیت
  هشدار رهبران دینی تاتارستان در رابطه با وهابیت
  پیشنهاد شورای بین مذهبی روسیه مبنی بر قرارگیری وهابیت در میان ایدئولوژی های افراطی
  بررسی وضعیت مبارزه با رادیکالیزم و افراطی گرایی در قفقاز، در میزگرد برگزار شده در مسکو
  وزارت داخلی جمهوری تاتارستان از انهدام کامل حزب التحریر در تاتارستان خبر داد.
  اینگوشتیا تجربه خود در برخورد صحیح با شورشیان بازگشتی پیوسته به گروه تروریستی داعش را در اختیار سوریه قرار می دهد.
  پیشنهاد فدراسیون روسیه برای برگزاری کنفرانس جامع اسلامی با هدف برقراری صلح بین شیعه و سنی.
  دست تصوف داغستان
  پوتین عامل اصلی گرایش به تروریسم را نداشتن علم و دانش کافی دانست
  درخواست کمک از مفتی عین‌الدین در خصوص حفظ و مراقبت از اسلام سنتی در مقابل اصلاح‌طلبان
  سخنرانی مفتی تاجیکستان در مسجد جامع مسکو
  قفقاز شمالی؛ سرکرده جرایم تروریستی
  پشت پرده حمله به پلیس چچن
  بررسی راستگراهای افراطی و اسلامگراهای افراطی در شبکه اجتماعی
  دستور رئیس اینگوشتیا مبنی بر ایجاد کمیسیون ضد افراطی گری
  خطر ناشی از اقدامات مبلغین اسلامی خارجی در شرایط پس ازشوروی

   نظرات کاربران :

نام و نام خانوادگی : *  
نظرات : *

(حداکثر 900 کارکتر)

 
کارکتر تايپ شده :